Turysci.pl
góry

fot. Pixabay/ kropekk_pl

Nie żyje pięciu alpinistów. Chcieli zdobyć najwyższy szczyt Kaukazu

27 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Podczas wyprawy na Elbrus doszło do tragedii. Jak podała agencja Ria Novosti, w górach zginęło pięć osób z dziewiętnastoosobowej grupy. Na wysokości 5400 metrów natrafili na trudne warunki pogodowe i wezwali pomoc

Tragedia w górach. Podczas wyprawy na Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu, grupa rosyjskich alpinistów natrafiła na burzę śnieżną. Alpiniści znajdowali się wówczas na wysokości 5400 metrów.

śnieżka

Wichury na Śnieżce. Prędkość wiatru przekroczyła 160 km/h

CZYTAJ DALEJ

Tragedia podczas wyprawy na górę Elbrus

Ratownicy odnaleźli 14 osób i 3 ciała - poinformowała agencja Ria Novosti. Jak przekazano, dwóch członków ekipy nie udało się odnaleźć, jednak zostali uznani za zmarłych.

W akcji ratowniczej brało udział 70 ratowników. Była ona prowadzona podczas silnych opadów śniegu, oraz przy wietrze dochodzącym w porywach do 150 km/h. Temperatura powietrza wynosiła minus 20 st. C.

Przedstawiciel ministerstwa spraw nadzwyczajnych Rosji Michaił Nadiożdin poinformował, że 11 uczestników wyprawy przetransportowano do szpitala w mieście Nalczik. Pozostali trzej odmówili skorzystania z pomocy szpitalnej.

Współorganizator wyprawy Denis Alimow, w rozmowie z mediami przekazał, że jeden z uczestników złamał nogę w czasie schodzenia z góry. Postanowiono podzielić się więc na trzy grupy - na tych, którzy idą szybciej i na tych, którzy idą wolniej.

- Decyzja o rozdzieleniu się była słuszna. W innym wypadku mogłoby być jeszcze więcej ofiar - tłumaczy Alimow, cytowany przez agencję Reutera. Jak twierdzi, pogoda z każdą chwilą pogorszała się katastrofalnie.

Alpiniści zawiadomili zawczasu ministerstwo spraw nadzwyczajnych o swojej wyprawie oraz trasie, co ułatwiło akcję ratunkową.

Lokalne służby ratownictwa górskiego przypominają, że w tym rejonie do nieszczęśliwych wypadków dochodzi dość często. Wskazują przy tym, że główną przyczyną tragedii są gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24, Gazeta.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >