Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Sinice w Morzu Bałtyckim. W tym roku mogą szczególnie popsuć plany wakacyjne
Ania Radke
Ania Radke 26.06.2021 23:17

Sinice w Morzu Bałtyckim. W tym roku mogą szczególnie popsuć plany wakacyjne

image (7)
fot. Unsplash/ Calvin Hanson

Sinice w każdej chwili mogą powrócić nad polskie morze ze względu na panujące wysokie temperatury. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia i skutecznie zepsuć wypoczynek. W tym roku okres kwitnienia może być szczególnie intensywny.

Problem sinic nad polskim morzem każdego roku powraca jak bumerang. Na namnażanie się sinic wpływ ma wiele czynników, m.in. temperatura wody, kierunek wiatru, słabe falowanie morza, czy niskie zasolenie występujące w Bałtyku.

Na morzu wkrótce mogą pojawić się sinice

W ostatnich dniach odczuwaliśmy upały, a długoterminowe prognozy pogody nie wskazują, żeby coś w tej kwestii miało się zmienić. Ma to wpływ na ocieplenie wody Bałtyku, a co za tym idzie - zakwit nielubianych przez turystów organizmów.

Synoptycy nie przewidują również w najbliższym czasie na północy Polski szczególnie silnych i długotrwałych porywów wiatru. Mogłyby one skutkować pojawieniem się wysokich fal i silnych prądów w morzu, które uniemożliwiłyby kwitnienie przy brzegu.

Co ciekawe, naukowcy obserwują szczególny zakwit sinic w cyklu trzyletnim. W roku 2012, 2015, 2018 odnotowywano nasilony okres kwitnienia. Idąc za tą obserwacją, tego lata sytuacja ta może się powtórzyć.

- Widać to nie tylko w centralnej części Morza Bałtyckiego, ale od kilkunastu lat również w strefie przybrzeżnej - uważa dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Dotychczas nie udało się jednak znaleźć odpowiedzi, jakie czynniki bezpośrednio wpływają na ów trzyletni cykl masowego występowania sinic - dodał.

W wodzie, w której kwitną sinice zaobserwować można znaczącą zmianę zabarwienia, wynikającą z masowego namnażania się glonów.

Warto pamiętać, że kąpiel w wodzie z sinicami może spowodować biegunkę, gorączkę, ból brzucha, duszności, dreszcze, wymioty, zawroty głowy, rumień, bóle mięśni i stawów, pokrzywkę, wysypka grudkowa lub pęcherzowa, czy łzawienie i swędzenie oczu (zapalenie spojówek).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP