Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Martwe foki na plażach Bałtyku. WWF apeluje do turystów
Ania Radke
Ania Radke 26.06.2021 13:10

Martwe foki na plażach Bałtyku. WWF apeluje do turystów

sea-4333134 1280
fot. Pixabay/ ivabalk

Bałtyk wyrzucił na brzeg sześć kolejnych martwych fok. WWF apeluje do turystów o niedotykanie zwierząt i zgłaszanie przypadków bezpośrednio do nich. Padłych zwierząt jest w tym roku tyle, że samorządy mają problem z usuwaniem ich z plaż.

Bałtyk jest domem dla wielu gatunków zwierząt, między innymi fok. Po ostatniej zmianie pogody, a także kierunku wiatru i prądów, morze wyrzuciło na plaże sześć kolejnych martwych osobników tego gatunku. Od maja była już ich prawie setka.

Bałtyk wyrzucił na brzeg kolejne foki

WWF Polska w piątek otrzymał informację o martwej foce w Międzyzdrojach. Dzień wcześniej zawiadomień z całego polskiego wybrzeża było pięć.

- Ważny apel do turystów: nie podchodźmy do martwych fok czy morświnów - mówi Wirtualnej Polsce Rafał Jankowski z WWF Polska. - Nie dotykajmy ich dla naszego bezpieczeństwa, bo to jednak materiał biologiczny - dodał.

Jak dodaje, taki przypadek zawsze należy zgłosić u WWF lub w stacji w Helu. Takie informacje są bardzo ważne dla badań nad populacjami morskich ssaków.

Jankowski przekazał Wirtualnej Polsce, że zdarzały się nawet sytuację, że turyści wyciągali z worka na piasek fokę zapakowaną do transportu i utylizacji.

Ten rok jest krytyczny pod względem śmiertelności fok - Bałtyk wyrzucił na polskie plaże już około 100 martwych zwierząt tego gatunku.

Problem z usuwaniem fok z plaży

Turyści już w maju zwrócili uwagę na fetor rozkładających się zwierząt. Między urzędnikami nasilił się wówczas spór o to, kto ma usuwać padlinę z plaż.

Gmina wiejska Ustka domaga się usuwania martwych zwierząt od Urzędu Morskiego w Gdyni. Z drugiej strony zdaniem niektórych to w interesie jej władz powinno być utrzymanie czystości na plażach.

- Zgodnie z Wyrokiem Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 4 lipca 2014 r., żyjące w morzu zwierzęta morskie jako dobro ogólnonarodowe stanowią własność Skarbu Państwa, jak również morze, w którym te zwierzęta żyją oraz pas wybrzeża przylegający do morza – twierdzi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka, cytowane przez WP.

Natomiast Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, twierdzi, że przepisy nie są precyzyjne co do plaż, które nie znajdują się na terenach turystycznych, chociaż zgodnie z przepisami dzikie zwierzęta faktycznie własnością państwa.

- Usuwaliśmy też przecież szczątki wieloryba. Mogę zapewnić, że żadne martwe zwierzę nie jest pozostawione na plaży - twierdzi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska. Jak przekazała, interweniują również pracownicy podczas obchodów wybrzeża.

Dodała również, że administracja morska zawsze reaguje i usuwa martwe foki czy morświny z plaż, o ile gminy nie są w stanie same tego zrobić.

Co zrobić w przypadku znalezienia foki na plaży?

W przypadku znalezienia foki na plaży - również żywego osobnika należy jak najszybciej zawiadomić Błękitny Patrol WWF - tel. 795 536 009 lub Stację Morską w Helu tel. 601 88 99 40.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Powiązane
sklep
Puste półki i wysokie ceny. Kryzys ryżowy zatacza coraz szersze kręgi. Polska nie jest na niego odporna
Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski
Nowy sondaż prezydencki przed II turą. Polacy wskazali swojego faworyta, jest zwrot akcji