Iskrzyki w Karkonoskim Parku Narodowym. „Owady mogą sterować światłem"
W Karkonoszach pojawiły się dziwne światła. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego uspokajają jednak, że nie jest to UFO, a iskrzyki. Owady te mogą sterować światłem poprzez oddychanie.
Karkonosze są domem dla wielu gatunków zwierząt - od mikroskopijnych owadów po wielkie ssaki. Jak się okazuje, można znaleźć tam również małe robaczki wydzielające własne światło.
W Karkonoszach można wypatrywać iskrzyków
W czasie przesilenia letniego w Karkonoszach można natknąć się na iskrzyki, które do świecenia wykorzystują lucyferynę. Jest to substancja wydzielająca światło w zetknięciu z tlenem.
- Owady mogą sterować światłem, włączać je i wyłączać przez oddychanie. U iskrzyków obie płcie świecą widzialnym światłem, ale latają tylko samce - tłumaczy Karkonoski Park Narodowy w poście na Facebooku.
Co ciekawe, w Polsce żyją trzy gatunki świetlikowatych. Iskrzyki jako jedyne z nich potrafią latać. Oprócz nich w naszym kraju spotkać można świetliki świętojańskie, jednak widzialnym światłem świecą tylko bezskrzydłe samice.
Ostatnim gatunkiem są świecuchy, które dość ciężko jednak spotkać ze względu na dość skryty tryb życia. W przypadku tych owadów ani samce ani samice nie latają.
https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/4130713890355687
Karkonosze są domem dla wielu gatunków zwierząt
Fauna Karkonoszy jest bardzo zróżnicowana ze względu na występowanie pięter roślinnych o odmiennym klimacie.
Jedną z ciekawostek Karkonoszy są muflony, pochodzące z Sardynii i Korsyki. Gatunek ten został sprowadzony na początku XX stulecia przez hrabię Schaffgotscha, aby uatrakcyjnić polowania. Obecnie populację tych zwierząt szacuje się na około 25 sztuk.
Ponadto w Karkonoszach żyje około 200 gatunków, w tym 150 gniazdujących. Wśród nich znaleźć można gatunki bardzo rzadkie, jak: sowa włochatka, sóweczka, płochacz halny, sokół wędrowny, podróżniczek, cietrzew.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Karkonoski Park Narodowy, Karkonosze.pl