Turysci.pl
Polacy odwiedzili Czarnobyl

fot. instagram/napromieniowani

Grupa Polaków pojechała do Czarnobylu. Chcieli pomóc ludziom żyjącym w Strefie Wykluczenia

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Ponad trzy dekady temu Czarnobyl był na ustach całego świata. Wszystko za sprawą katastrofy reaktora jądrowego, która sparaliżowała niemal całą Europę. Po latach Strefa Wykluczenia zaczęła przyciągać turystów, którzy pragnęli zobaczyć

O Czarnobylu głośno zrobiło się 35 lat temu, gdy doszło do katastrofy jądrowej. W ciągu kilku dni mieszkańcy pobliskich regionów musieli porzucić cały swój życiowy dorobek i ewakuować się do bezpiecznej strefy. Mogłoby się wydawać, że życie do Czarnobylu nigdy nie wróciło. Jak się jednak okazuje, grupa Polaków od kilku lat organizuje wyprawy do Strefy Wykluczenia i pomaga ludziom, którzy nie dołączyli do masowej ewakuacji.

Czarnobyl, fot. pixabay/Wendelin_Jacober, pixabay license 

Polacy wyruszyli w podróż do Czarnobylu

Grupa Polaków od 4 lat regularnie jeździ do Czarnobylu. Strefa Wykluczenia od kilku lat stała się popularna wśród turystów. Na miejscu można wykupić przewodnika oraz sprzęt, którym zwiedzający mogą badać poziom napromieniowana. Podczas wycieczki można się poczuć, jak w futurystycznym filmie lub grze komputerowej. 

Bohaterowie naszego artykułu nie wyjeżdżają jednak w celach rekreacyjnych. Ich podróże są związane z niesieniem pomocy osobom, które wciąż zamieszkują Strefę Wykluczenia. Z ujawnionych danych, wiemy, że w regionie Czarnobylu mieszka ok. 30 osób.

Polacy od czterech lat organizują zbiórki pieniężne dla samosiołów, którzy są niebywale szczęśliwi, że ktoś o nich wciąż pamięta.

— Dziadek Wasyl, który przekonywał, że ma 113 lat, miał zniszczoną, ledwo ostrą siekierę. Zabraliśmy akurat taki sprzęt z Polski, więc szybko znaleźliśmy siekierę w samochodzie i daliśmy mu. Obejrzał ją z każdej strony i zachwalając – zwrócił nam. Gdy tłumaczyliśmy, że to prezent i może ją zatrzymać, popłakał się. Nie mógł uwierzyć w to, że ktoś coś mu daje. Otrzymał od nas ogromną torbę jedzenia. Najbardziej zdziwił go widok chleba. Taka reakcja powtarza się praktycznie w każdym domu. Dla samosiołów coś naprawdę wyjątkowego — opowiedział jeden z Polaków w rozmowie z portalem grodzisk.naszemiasto.pl

W tym roku udało się pobić rekord i zebrać bajońskie sumy, które pozwolą, choć na jakiś czas, zapewnić mieszkańcom Czarnobyla produkty codziennego użytku.

Tegoroczna zbiórka na akcję pomocy samosiołom zakończyła się nieprawdopodobnym wynikiem 51 905 zł, co oznacza 519% kwoty minimalnej do zorganizowania tej akcji! Nawet nie wiemy, jak słowami możemy podziękować za to, co dla nas zrobiliście, więc napiszemy krótko: dziękujemy! — czytamy na profilu instagramowym grupy Polaków.

Czarnobyl - katastrofa jądrowa

Do katastrofy jądrowej w Czarnobylu doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. Awarii uległ rdzeń reaktora, który się przegrzał. W konsekwencji doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych.

Nie tylko Czarnobyl i okolice były strefą zagrożoną. Wielka chmura radioaktywna rozpostarła się po prawie całej Europie. Tylko z terenów najbardziej narażonych na promieniowanie ewakuowano ponad 350 tysięcy osób.

Przez wiele lat ludzie wierzyli, że Czarnobyl i okolice to region bez życia. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy poddali się masowemu przesiedleniu i nadal żyją w Strefie Wykluczenia. Jak wiadomo, mieszka tam obecnie około 30 osób. Życie tam nie jest proste, mieszkańcy nie mają prądy ani bieżącej wody.

Z roku na rok wzrasta popularność Czarnobyla, a turyści niemal z całego świata chcą zobaczyć skażoną strefę, która znana jest głównie z telewizji lub gier komputerowych. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >