Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Apel Komisarza unijnego ws. ograniczeń. Didier Reynders chce ich zniesienia dla podróżnych
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 18.03.2022 22:24

Apel Komisarza unijnego ws. ograniczeń. Didier Reynders chce ich zniesienia dla podróżnych

podróżni
Iberion

Czy podróżni mogą spodziewać się zniesienia ograniczeń covidowych? Najnowsze oświadczenie komisarza unijnego, Didiera Reyndersa, daje na to nadzieję. Mężczyzna zachęca w nim te państwa Unii Europejskiej, w których nadal obowiązują ograniczenia na podróże z powodu pandemii, do zdjęcia zakazów.

Komisja Europejska przyjęła niedawno drugi raport, dotyczący skutków wprowadzenia unijnego certyfikatu covidowego. Do tej pory wydanych zostało 1,7 miliarda tych dokumentów. Jak jego działanie ocenia sam komisarz Reynders?

Komisarz europejski: "certyfikat covidowy okazał się niezawodnym narzędziem"

Certyfikaty covidowe zostały wprowadzone 1 lipca 2021 roku. Są one zaświadczeniem, potwierdzającym szczepienie na COVID-19, status ozdrowieńca lub zawierającym informację o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Posiadacze tego dokumentu nie musieli wykonywać dodatkowych testów lub udawać się na kwarantannę po przekroczeniu granicy kraju.

- Unijny cyfrowy certyfikat covidowy okazał się niezawodnym i łatwym w użyciu narzędziem, umożliwiającym obywatelom podróżowanie podczas pandemii - ocenił Didier Reynders.

Warto dodać, że system certyfikatów covidowych obejmował też kraje spoza UE, takie jak: Albania, Andora, Republika Zielonego Przylądka, Gruzja, Izrael, Czarnogóra, Maroko, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tunezja Tajlandia czy Wielka Brytania.

Podróżni w 2022 i 2023 roku: szanse na zniesienie ograniczeń

Unia Europejska przedłużyła 11 marca ważność certyfikatów covidowych o kolejny rok. Teraz dokumenty będą ważne do końca czerwca 2023 roku. Komisja oceniła, że rozwój pandemii, pomimo ewidentnych zmian na lepsze, nie pozwala jeszcze na zupełną rezygnację z tego zaświadczenia.

Jednocześnie komisarz Didier Reynders wystosował apel do tych krajów członkowskich UE, w których wciąż funkcjonują obostrzenia dotyczące podróży, o ich zniesienie. Dotyczy to szczególnie tych państw, które już znoszą poszczególne ograniczenia w przestrzeni publicznej.

Z konieczności okazywania certyfikatu covidowego zrezygnowały już takie kraje, jak Islandia, Litwa, Norwegia, Słowenia, Rumunia, Węgry, Szwajcaria, Szwecja i Irlandia. Niektóre państwa zniosły restrykcje wobec podróżnych z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W Czechach, Portugalii i Węgrzech certyfikat nie jest wymagany w przypadku wjazdu własnym samochodem. Oczywiście nie oznacza to, że okazanie go nie okaże się konieczne podczas zwiedzania, na przykład w muzeach czy restauracjach.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: rp.pl, rankomat.pl

Tagi: podróżni