Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Lotnisko w Winnicy zniszczone przez Rosjan. Jeszcze kilka lat temu można było tam latać z Polski
Ania Radke
Ania Radke 07.03.2022 11:41

Lotnisko w Winnicy zniszczone przez Rosjan. Jeszcze kilka lat temu można było tam latać z Polski

lotnisko Winnica

Lotnisko w Winnicy w środkowej Ukrainie zostało zniszczone po wystrzeleniu w nie 8 rosyjskich rakiet – poinformowała Rada Najwyższa Ukrainy. Jeszcze kilka lat temu lądowały tam samoloty z Polski.

Rosjanie ostrzelali lotnisko w Winnicy w niedzielę wczesnym popołudniem. Na port lotniczy spadło w sumie osiem rakiet. Jak donoszą ukraińskie media, obiekt został niemal całkowicie zniszczony.

Lotnisko w Winnicy zniszczone przez rosyjską armię

Zdjęcia zniszczonego lotniska w Winnicy pojawiły się w mediach społecznościowych. Dokładna liczba ofiar ataku nie jest znana, lokalne władze informują jednak o przynajmniej 6 osobach znajdujących się pod gruzami.

Port lotniczy w Winnicy był małym, kameralnym lotniskiem, jednak od kilku lat miał regularne połączenia lotnicze z Polską. W latach 2016-2017 loty z Warszawy do Winnicy realizowała narodowa linia Ukraine International Airlines, a kilka lat wcześniej z Łodzi do Winnicy latała linia JetAir.

Zełeński do NATO: Zamknijcie niebo nad Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ataku Rosji na lotnisko w Winnicy ponownie zwrócił się do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad jego krajem lub przynajmniej o dostarczenie samolotów, żeby Ukrańcy mogli sami się bronić.

– Właśnie zostałem poinformowany o ataku rakietowym na Winnicę. Osiem pocisków przeciwko naszemu miastu, przeciwko naszej miłej, pokojowej Winnicy, która nigdy nie zagrażała Rosji. Brutalny, cyniczny atak rakietowy; lotnisko (w Winnicy) jest całkowicie zniszczone. Nadal niszczą naszą infrastrukturę, nasze życie, które zbudowały pokolenia Ukraińców – powiedział Zełenski.

– Codziennie powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Utwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić – bronić ludzi. I możecie to zrobić. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli chociażby nie dacie nam samolotów, żebyśmy mogli sami się bronić, to wniosek może być tylko jeden: też chcecie, żeby nas zabijano. To jest odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich liderów – dodał.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Tagi: