Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu. Przecenili swoje możliwości
Patryk Korzec
Patryk Korzec 11.06.2021 02:00

TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu. Przecenili swoje możliwości

TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu
fot. pixabay.com/sebo106/zdjęcie poglądowe

TOPR w piątek ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu w Tatrach. Para wyszła na szlak nieodpowiednio przygotowana do trasy, w którą wyruszyli. Przecenili również swoje możliwości i telefonicznie o pomoc musieli prosić ratowników.

  • Para turystów wyszła w góry bez odpowiedniego sprzętu. Byli nieprzygotowani, nie posiadali też wiedzy o poruszaniu się w wysokogórskim terenie

  • Turyści wezwali ratowników TOPR przez telefon. Zostali ewakuowani z Małego Koziego Wierchu do Zakopanego

  • TOPR zawiesił wydawanie codziennego komunikatu lawinowego, jednak ratownicy podkreślają, że w wyższych partiach gór wciąż zalega śnieg, a warunki są wymagające

Ratownicy TOPR w piątek otrzymali zgłoszenie od dwójki turystów, którzy utknęli na szlaku w Tatrach. Jak się okazało, para przeceniła swoje umiejętności i nie potrafiła samodzielnie wrócić na dół.

Akcja TOPR na Małym Kozim Wierchu

Turyści najpierw zostali sprowadzeni z Małego Koziego Wierchu niżej, do bezpiecznego miejsca. Następnie wezwany został śmigłowiec ratowniczy „Sokół", który przetransportował ich do Zakopanego.

Jak się okazało, para nie posiadała odpowiedniego sprzętu umożliwiającego sprawne i bezpieczne poruszanie się w wyższych partiach gór. Brakowało im również doświadczenia i wiedzy o takich wyprawach.

Na szczęście turyści bezpiecznie dotarli do Zakopanego i nie odnieśli żadnych obrażeń. Cała akcja przebiegła sprawnie i bez większych przeszkód.

Niestety jednak wyjście w góry bez odpowiedniego przygotowania nie zawsze kończy się tak spokojnie. Ratownicy oraz pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego regularnie apelują do turystów, by dokładnie sprawdzali szlaki, na które się wybierają. Przez wyruszeniem na szlak warto obiektywnie ocenić swoją kondycję, przygotowanie, umiejętności oraz ewentualne zasoby sprzętowe, jeśli takie są niezbędne.

Warto również w telefonie zainstalować aplikację Ratunek, która ułatwia ratownikom zlokalizowanie poszkodowanych i szybsze dotarcie na miejsce. Nie zapominajmy, że w górach zmienna bywa też pogoda, warto więc zawsze mieć ze sobą zapasowe ubrania oraz prowiant.

Wydawanie komunikatu lawinowego zawieszone

W piątek TOPR zawiesił codzienne wydawanie komunikatu lawinowego. Warunki w Tatrach są coraz lepsze, a w ciągu najbliższych dni pogoda ma dopisywać. Nie znaczy to jednak, że wychodząc na szlak można zacząć być nieostrożnym.

Ratownicy podkreślają, że w wyższych partiach Tatr wciąż zalega śnieg. Kierując się na takie szlaki, TOPR poleca zabranie ze sobą czekana oraz raków. Dotyczy to m.in tras na Szpiglasową Przełęcz, Zawrat czy Rysy. Warto też zauważyć, że wieczory i noce są nadal chłodne, należy więc marsz zaplanować tak, by zdążyć bezpiecznie i przed zmrokiem wrócić na dół.

Niedawno w Tatrach dokonano przerażającego odkrycia. Przyrodnicy odnaleźli ludzkie szczątki. Więcej o tej sprawie przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVP Info/Zakopane.naszemiasto.pl

Tagi: Góry Zakopane