Turysci.pl
Bon turystyczny dla seniorów zatwierdzony przez Senat

fot. pixabay.com/pasja1000

Bon Turystyczny dla emerytów i rencistów. Senat jest za

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Bon turystyczny już wkrótce może być też przyznawany emerytom oraz rencistom. Senat poparł ustawę rozszerzającą świadczenie na kolejnych 9 milionów osób. Aby pieniądze rzeczywiście trafiły do seniorów, potrzebna jest jednak jeszcze zgoda Sejmu.

  • Senat przyjął ustawę rozszerzającą Polski Bon Turystyczny przez aklamację. Oznacza to, że nie było głosów sprzeciwu w tej sprawie

  • Dodatkowe 500 zł na imprezy turystyczne miałyby trafić do 9 milionów emerytów i rencistów

  • Jeśli ustawę przyjmie jeszcze Sejm, pieniądze powinny trafić do seniorów we wrześniu 2021 roku

Polski Bon Turystyczny miał zachęcić polskich turystów do spędzenia wakacji w kraju oraz wspomóc lokalnych przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Choć zainteresowanie tym programem raczej nie było przesadne, Senat chce rozszerzyć jego zasięg.

Senator Krzysztof Kwiatkowski ogłosił kilka dni temu, że złożony został projekt ustawy, dzięki której 500 zł na imprezy turystyczne otrzymają również seniorzy. Teraz okazuje się, że z pomysłem tym zgadza się cały Senat. Aby jednak pieniądze trafiły do emerytów i rencistów, zgodę musi wyrazić jeszcze Sejm.

Senat za Polskim Bonem Turystycznym dla seniorów

Obecnie 500 zł z Polskiego Bonu Turystycznego mogą otrzymać wyłącznie dzieci. Senat przez aklamację, czyli bez żadnego głosu sprzeciwu, przyjął ustawę rozszerzającą to świadczenie. Dodatkowe pieniądze miałyby trafić do kolejnych 9 milionów ludzi.

Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

CZYTAJ DALEJ

Jak przypomina jednak portal Money.pl, podobny projekt był już przedstawiany rok temu. Wtedy jednak odrzucił go Sejm. Jak wskazują dziennikarze, brak zgody może wynikać ze zbyt dużego obciążenia dla systemu. Senator Krzysztof Kwiatkowski jest jednak przekonany o słuszności tego pomysłu.

W rozmowie z Super Expressem zaznaczył, że bon dla seniorów miałby wejść w życie we wrześniu, a więc po zakończeniu sezonu letniego. Dzięki temu emeryci i renciści mogliby pojechać na wczasy w chwili, gdy ceny spadną, a branża turystyczna już nie będzie miała największych dochodów.

Świadczenie miałoby obowiązywać od 1 września 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Terminy te wskazywać mają na wsparcie przedsiębiorców sektora turystycznego w okresach poza sezonem, gdy są oni w trudniejszej sytuacji.

Jak skorzystać z Bonu Turystycznego?

Przypomnijmy, że Polski Bon Turystyczny to świadczenie, w którego ramach każde dziecko poniżej 18 roku życia otrzymuje 500 zł. Jeśli posiada ono orzeczenie o niepełnosprawności, to przysługuje mu kolejne 500 zł. Pieniądze wykorzystać można do końca marca 2022 roku.

Aby pobrać bon, rodzice nie muszą prezentować swoich dochodów - świadczenie przyznawane jest niezależnie od nich. Wystarczy wygenerować kod po zarejestrowaniu się na PUE ZUS (Platformę Usług Elektronicznych ZUS).

Bon turystyczny ma formę 16-cyfrowego numeru. Otrzymuje się go na adres e-mail lub nr telefonu podany w formularzu. Szereg cyfr podać trzeba podczas rezerwowania noclegu lub innego rodzaju imprezy turystycznej. Tę ostatnią rozumieć trzeba jako połączenie przynajmniej dwóch rodzajów usług turystycznych, z których skorzysta dziecko.

Spis przedsiębiorstw, w których za usługi zapłacić można polskim bonem turystycznym, znaleźć można na stronie Bonturystyczny.polska.travel.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET/Money.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >