Turysci.pl
PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

fot. wikimedia.org/Jakub Hałun/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

PKP w niedzielę 13 czerwca wprowadza wakacyjny rozkład jazdy. Pasażerowie planujący letnie wyjazdy będą mogli skorzystać z wielu dalekobieżnych połączeń do najpopularniejszych, turystycznych miejscowości. Pojawi się też 10 nowych przystanków, by ułatwić podróże po kraju, m.in. w Krakowie czy Olsztynie.

 • Letnia korekta rozkładu jazdy pociągów PKP wprowadzona zostanie w niedzielę 13 czerwca

 • W ofercie pojawi się wiele połączeń dalekobieżnych do turystycznych miejscowości oraz nowe przystanki

 • Zmniejszy się też czas przejazdów na popularnych trasach, a część połączeń wykonywanych będzie częściej

PKP Polskie Linie Kolejowe stworzyły wakacyjną siatkę połączeń. Wejdzie w życie już jutro, tj. w niedzielę 13 czerwca. Wszystkie osoby planujące wyjazdy powinny zapoznać się ze zmianami.

Wakacyjny rozkład PKP

Pierwsza informacja o tworzeniu nowego rozkładu jazdy pociągów pojawiła się już pod koniec maja. Teraz w mediach pojawiło się więcej szczegółów, dzień przed wprowadzeniem zmian w życie.

Jak informuje PKP PLK, na części tras uruchomione zostaną częstsze oraz krótsze połączenia. Dotyczy to m.in. przejazdów na odcinkach Warszawa-Lublin, Katowice-Wrocław, Kraków-Wrocław oraz Karków-Katowice. Takie ułatwienie pozwoli krajowym turystom na sprawniejszą organizację tzw. city breaków, czyli krótkich wypadów do innych, dużych miast.

Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

CZYTAJ DALEJ

Pojawią się również bezpośrednie, codzienne połączenia z Warszawy i Gdyni na Podlasie. W ramach tego udogodnienia do pociągów regionalnych dołączą składy dalekobieżne. Ich obecności spodziewać się można również w Bieszczadach - tam składy pojadą do stacji Uherce.

13 czerwca turyści będą mogli skorzystać z 10 nowych przystanków kolejowych. Są to:

 • Kraków Opatkowice;

 • Skawina Jagielnia;

 • Łódź Retkinia;

 • Łódź Warszawska;

 • Olsztyn Likusy;

 • Olsztyn Radykajny;

 • Olsztyn Jezioro Ukiel;

 • Olsztyn Śródmieście;

 • Szydłów Centrum;

 • Goszczowice.

Dzięki tym stacjom wyjazdy wakacyjne staną się bardziej przystępne dla osób mieszkających daleko od głównych dworców i przystanków. PKP PLK informuje również, że dzięki modernizacji skróciły się w porównaniu z ubiegłym rokiem czasy przejazdu na popularnych odcinkach.

Jako dowód tego osiągnięcia przedstawiono m.in. relację Wrocław-Poznan, którą przejechać można w 1 godzinę 40 minut, a przed rokiem było to możliwe w 2 godziny 18 minut.

26 czerwca przywrócone mają zostać również połączenia do jednego z najpopularniejszych regionów w Polsce - na Podhale. Będzie można tam dojechać bezpośrednio z Krakowa, Warszawy, a nawet Gdyni. Spodziewać się można, że trasy te będą szczególnie oblegane przez turystów wyjeżdżających na wakacje w Tatry.

Wakacyjny rozkład jazdy obowiązuje od niedzieli 13 czerwca 2021 roku do 28 sierpnia 2021 roku. Szczegółową rozpiskę tras i godziny odjazdów poszczególnych pociągów zobaczyć można na stronach internetowych przewoźników.

Dokąd najczęściej w wakacje będą jeździli Polacy?

Połączenia kolejowe na Pomorze oraz w Tatry z pewnością będą cieszyły się sporą popularnością. Jak wskazuje portal Nocowanie.pl, to właśnie w te regiony najwięcej Polaków wybiera się podczas tegorocznych wakacji.

Eksperci informują, że Polacy najchętniej rezerwują noclegi we Władysławowie, Sarbinowie, Łebie, Mielnie Ustroniu Morskim, Pobierowie, Jastarni oraz Karwi. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazło się tylko jedno miasto, które nie leży nad Morzem Bałtyckim - Zakopane.

Ostatni tydzień lipca oraz pierwszy tydzień sierpnia to szczególnie oblegane terminy wyjazdowe. Warto wcześniej kupić bilety na pociągi w tym okresie, spodziewać się bowiem można wtedy sporych tłumów na dworcach. Problemy komunikacyjne pojawiły się już w czasie powrotów z czerwcowego długiego weekendu, warto zatem wcześniej wszystko dokładnie zaplanować.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >