Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia
PKP w niedzielę 13 czerwca wprowadza wakacyjny rozkład jazdy. Pasażerowie planujący letnie wyjazdy będą mogli skorzystać z wielu dalekobieżnych połączeń do najpopularniejszych, turystycznych miejscowości. Pojawi się też 10 nowych przystanków, by ułatwić podróże po kraju, m.in. w Krakowie czy Olsztynie.
Letnia korekta rozkładu jazdy pociągów PKP wprowadzona zostanie w niedzielę 13 czerwca
W ofercie pojawi się wiele połączeń dalekobieżnych do turystycznych miejscowości oraz nowe przystanki
Zmniejszy się też czas przejazdów na popularnych trasach, a część połączeń wykonywanych będzie częściej
PKP Polskie Linie Kolejowe stworzyły wakacyjną siatkę połączeń. Wejdzie w życie już jutro, tj. w niedzielę 13 czerwca. Wszystkie osoby planujące wyjazdy powinny zapoznać się ze zmianami.
Wakacyjny rozkład PKP
Pierwsza informacja o tworzeniu nowego rozkładu jazdy pociągów pojawiła się już pod koniec maja. Teraz w mediach pojawiło się więcej szczegółów, dzień przed wprowadzeniem zmian w życie.
Jak informuje PKP PLK, na części tras uruchomione zostaną częstsze oraz krótsze połączenia. Dotyczy to m.in. przejazdów na odcinkach Warszawa-Lublin, Katowice-Wrocław, Kraków-Wrocław oraz Karków-Katowice. Takie ułatwienie pozwoli krajowym turystom na sprawniejszą organizację tzw. city breaków, czyli krótkich wypadów do innych, dużych miast.
Pojawią się również bezpośrednie, codzienne połączenia z Warszawy i Gdyni na Podlasie. W ramach tego udogodnienia do pociągów regionalnych dołączą składy dalekobieżne. Ich obecności spodziewać się można również w Bieszczadach - tam składy pojadą do stacji Uherce.
13 czerwca turyści będą mogli skorzystać z 10 nowych przystanków kolejowych. Są to:
Kraków Opatkowice;
Skawina Jagielnia;
Łódź Retkinia;
Łódź Warszawska;
Olsztyn Likusy;
Olsztyn Radykajny;
Olsztyn Jezioro Ukiel;
Olsztyn Śródmieście;
Szydłów Centrum;
Goszczowice.
Dzięki tym stacjom wyjazdy wakacyjne staną się bardziej przystępne dla osób mieszkających daleko od głównych dworców i przystanków. PKP PLK informuje również, że dzięki modernizacji skróciły się w porównaniu z ubiegłym rokiem czasy przejazdu na popularnych odcinkach.
Jako dowód tego osiągnięcia przedstawiono m.in. relację Wrocław-Poznan, którą przejechać można w 1 godzinę 40 minut, a przed rokiem było to możliwe w 2 godziny 18 minut.
26 czerwca przywrócone mają zostać również połączenia do jednego z najpopularniejszych regionów w Polsce - na Podhale. Będzie można tam dojechać bezpośrednio z Krakowa, Warszawy, a nawet Gdyni. Spodziewać się można, że trasy te będą szczególnie oblegane przez turystów wyjeżdżających na wakacje w Tatry.
Wakacyjny rozkład jazdy obowiązuje od niedzieli 13 czerwca 2021 roku do 28 sierpnia 2021 roku. Szczegółową rozpiskę tras i godziny odjazdów poszczególnych pociągów zobaczyć można na stronach internetowych przewoźników.
Dokąd najczęściej w wakacje będą jeździli Polacy?
Połączenia kolejowe na Pomorze oraz w Tatry z pewnością będą cieszyły się sporą popularnością. Jak wskazuje portal Nocowanie.pl, to właśnie w te regiony najwięcej Polaków wybiera się podczas tegorocznych wakacji.
Eksperci informują, że Polacy najchętniej rezerwują noclegi we Władysławowie, Sarbinowie, Łebie, Mielnie Ustroniu Morskim, Pobierowie, Jastarni oraz Karwi. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazło się tylko jedno miasto, które nie leży nad Morzem Bałtyckim - Zakopane.
Ostatni tydzień lipca oraz pierwszy tydzień sierpnia to szczególnie oblegane terminy wyjazdowe. Warto wcześniej kupić bilety na pociągi w tym okresie, spodziewać się bowiem można wtedy sporych tłumów na dworcach. Problemy komunikacyjne pojawiły się już w czasie powrotów z czerwcowego długiego weekendu, warto zatem wcześniej wszystko dokładnie zaplanować.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Onet