PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe, to polska spółka akcyjna, której aktywa w całości należą do Skarbu Państwa. Sprawuje ona wyłączną kontrolę nad Grupą PKP (grupa kapitałowa), w której skład wchodzi między innymi spółka PKP Intercity. W praktyce PKP posiada monopol na świadczenie przewozu kolejowego na terenie Polski.
W ramach usług świadczonych przez PKP Intercity Polacy mogą korzystać z dalekobieżnych przewozów kolejowych. Do kluczowych marek spółki należy Intercity, Express Intercity, Express Intercity Premium oraz TLK (Twoje Linie Kolejowe). Warto dodać, że PKP jest także udziałowcem – najczęściej większościowym – wielu lokalnych spółek Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).
Kupno biletu PKP nie powinno nikomu sprawić większych trudności. Mamy w tym zakresie kilka możliwości, gdzie zdecydowanie najwygodniejszą z opcji prezentuje skorzystanie z internetu. Bilet PKP przez internet możemy nabyć na stronie przewoźnika, lub korzystając z jednej z dedykowanych temu aplikacji – dzięki niej możemy nabyć bilet na pociąg nawet na pięć minut przed jego odjazdem.
Niemniej, zakupu biletu możemy dokonać również w bardziej tradycyjny sposób, a więc w kasie biletowej. Wówczas jednak musimy liczyć się z tym, że nierzadko przyjdzie nam poczekać w kolejce. Inną z opcji jest zakup biletu w biletomacie – tego typu urządzenia ulokowane są przez przewoźnika na niektórych dworcach kolejowych. Ostatnią z możliwości jest kupno biletu u konduktora.
Rozkład jazdy pociągów możemy najwygodniej sprawdzić w internecie, na przykład na stronie PKP Intercity. Tam też możemy osobiście wyszukać najdogodniejsze dla nas połączenia i od razu dokonać zakupu odpowiednich biletów. Rozkłady jazdy pociągów są dostępne również na dworcach kolejowych, po których rzeczone kursują.
Niestety, nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem i opóźnienia pociągów również mogą się nam przytrafić. O wszelkich tego rodzaju incydentach przewoźnik bezzwłocznie informuje na swoich stronach i portalach internetowych. Informacje o opóźnieniach pociągów są podawane także na właściwych dworcach kolejowych.
Pokaż więcej
Podróże publicznymi środkami transportu bywają uciążliwe. Na pewno na własne skórze przekonał się o tym choć raz ktoś, kto przemieszczał się autokarem, pociągiem, czy samolotem. Turystka z Polski pokazała, jak wyglądała jej podróż PKP. Na nudę na pewno nie mogła narzekać.
Choć wakacje dobiegły końca, słoneczna pogoda wciąż zachęca turystów do podróżowania. Zdecydowana część z nich za środek transportu wybiera pociągi. Dzisiaj, tj. 3 września br. przemieszczających się w ten sposób mogły spotkać duże utrudnienia. Kolejarze w Katowicach wyszli na tory, co skutecznie skomplikowało przejazdy składów.
Nie ulega wątpliwości, że ceny biletów na szybkie pociągi w ostatnich latach wzrosły. PKP Intercity premiuje obecnie wyłącznie przejazdy na dłuższych trasach, dlatego o niską ceną na krótki odcinek raczej nie ma mowy. Przewoźnik kolejowy tłumaczy, dlaczego przejazdy kosztują tak dużo.
Do tragicznego wypadku doszło w Kornelinie, tuż obok stacji kolejowej w Sochaczewie. Pociąg PKP Intercity potrącił mężczyznę. Służby musiały ewakuować 350 pasażerów do innego składu.
Wielu pasażerów narzeka na punktualność polskich pociągów. I słusznie. Ale zawsze mogło być gorzej. Przekonali się o tym pasażerowie pociągu PKP InterCity “Malczewski” relacji Kraków - Kołobrzeg. Na dworcu w Lesznie doszło do pożaru lokomotywy jednego ze składów. Z 13 wagonów pociągu ewakuowano łącznie około 800 pasażerów.
"To jakiś obłęd". Po zniesieniu przez PKP obowiązku rezerwacji miejsc, w pociągach rozgrywają się sceny jak z filmów Barei. Pasażerowie tłoczą się w korytarzu, podróżują godzinami na stojąco, albo siedząc na własnym bagażu.Dziennikarz Onet Podróże Tomasz Gdaniec opisał swoje doświadczenia z pociągu na trasie z Iławy do Tczewa. Na tej, a zapewne także na wielu innych liniach, biletów sprzedaje się za dużo, a sfrustrowanym podróżnym szybko puszczają nerwy.
Choć obecnie wiele linii lotniczych proponuje swoim klientom bardzo konkurencyjne ceny, nadal mnóstwo osób preferuje podróże pociągiem. Miłośnicy rodzimego PKP - koniecznie wpiszcie na swoją podróżniczą listę połączenie do Szturowa i Ostrzyhoma!
Bądźmy szczerzy, polskie pociągi nie należą do punktualnych. Drobne spóźnienia są na porządku dziennym, a te większe zdarzają się wcale nie rzadko. Gdy na peronie słyszymy komunikat, że nasz pociąg jest opóźniony o kilkadziesiąt minut, niewiele możemy zrobić. Ale za opóźnione pociągi przysługują odszkodowania.Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony pociąg? To łatwiejsze niż się wydaje, ale przewoźnicy mają kilka asów w rękawie i nie zawsze przystają na roszczenia pasażerów. Niemniej jednak warto mieć świadomość swoich praw i dochodzić ich zwłaszcza wtedy, gdy z powodu spóźnionego pociągu doznaliśmy szkody, nie tylko materialnej.
Na portalu X zawrzało po tym, jak jeden z użytkowników podzielił się z obserwującymi swoją opinią na temat cen biletów w PKP. W swoim poście udowadnia, że podróż w obie strony z Warszawy do Słupska kosztuje więcej niż jazda samochodem do Chorwacji. Pod jego postem rozpętała się prawdziwa burza.PKP nie ma ostatnio dobrej passy. Krytyka warunków, w jakich podróżuje się na niektórych liniach, a także przeładowanie pociągów na trasach, na których zdjęto obowiązek rezerwacji miejsc, to tylko niektóre z problemów przewoźnika. Teraz pojawiły się też zarzuty, że bilety na polskie pociągi są horrendalnie drogie. Czy to rzeczywiście prawda? Sprawdziliśmy.
Brak klimatyzacji przy 30-stopniowych upałach. Brud, smród i żadnej szansy na doładowanie telefonu czy kupienie ciepłego jedzenia. Takie są w 2024 roku realia podróży liniami TLK po Polsce. Jeżeli mamy przed sobą jedną, czy dwie godziny jazdy, to nie ma problemu. Ale w takich warunkach muszą podróżować pasażerowie m.in. na trasie Gdańsk-Zakopane, która trwa… 11 godzin!W XXI wieku mamy prawo oczekiwać podstawowego standardu w pociągu. Zwłaszcza w I klasie. Ale TLK najwyraźniej uważa inaczej. Koszmarne doświadczenia z tymi liniami ma wielu podróżnych, w tym ja i inne dziennikarki z naszej redakcji. Na tragiczne warunki skarżą się ludzie z całej Polski, ale podobno jest nadzieja na to, że cywilizacja zawita także do polskiej kolei.
Wielokrotnie słyszałam o wysokich cenach na lotniskach. Wówczas rzeczywiście należy się liczyć z tym, ze wydamy nawet kilkakrotnie więcej za artykuły spożywcze czy ciepłe napoje niż poza portem lotniczym. Nigdy jednak nie powiedziałabym, że dożyję czasów, gdy kanapka na obdartym dworcu we Wrocławiu, który czasy świetności ma już dawno za sobą, wyniesie mnie blisko 10 zł. Rozbój w biały dzień.
Katastrofa kolejowa w w Pardubicach. W nocy z środy na czwartek doszło do czołowego zderzenia się pociągów w Czechach. Ekspres jadący z Pragi do Koszyc i dalej do Ukrainy zderzył się z pociągiem towarowym państwowego przewoźnika. Jak podają media, w pociągu osobowym mogło być co najmniej 300 osób. Są pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnych. Opóźnienia, związane z usuwaniem szkód wpłyną również na pasażerów PKP Intercity i TLK.
Gdy pasażer z Polski spóźnił się na pociąg z Berlina do Warszawy, pomyślał, że już nic nie da się zrobić. Na dworzec dotarł dużo później, niż powinien i jak przyznaje “ze swojej winy”. Z pomocą przyszedł mu jednak konduktor. Ostatecznie Polak dojechał szybko i bez żadnych dopłat do stacji docelowej. Jak? Okazuje się, że istnieje taka możliwość, o której wie zaledwie garstka pasażerów…
Autobus z pasażerami utknął na drodze pomiędzy szlabanami w środę 22 maja. W środku pojazdu znajdowały się dzieci. Przerażające nagranie opublikował serwis wolsztyn112. Policja zabrała głos w sprawie.
O mały włos, a Polacy usłyszeliby o katastrofie na torach kolejowych w Czechowicach-Dziedzicach. Pracownik zakładu linii kolejowych podczas rutynowej kontrolii odnalazł na torach radziecki pocisk moździerzowy. Na miejsce natychmiast wezwano służby.Eksplozja - jak przekazali funkcjonariusze - mogła doprowadzić do katastrofy.
Podczas długiej podróży pociągiem łatwo o burczenie w brzuchu. Czasami nie zdążymy przygotować wcześniej prowiantu, który zabierzemy ze sobą w trasę. Wtedy z pomocą przychodzą wagony gastronomiczne. Niestety po najnowszej podwyżce cen, jest to usługa, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić.
Jak informuje Straż Ochrony Kolei, to nietypowej i niebezpiecznej sytuacji doszło na trasie Warszawa Wschodnia - Frankfurt Oder. Agresywny pasażer zaatakował jednego z pracowników drużyny konduktorskiej. 32-latka spotka sroga kara.
Jak co roku z okazji Dnia Dziecka PKP Intercity spieszy z miłą niespodzianką dla pasażerów. Już 1 czerwca, podróżni mogą skorzystać z darmowych biletów. Brzmi kusząco, tym bardziej że święto najmłodszych w tym roku wypada w sobotę, w trakcie długiego weekendu. Szkoda więc z takiej okazji nie skorzystać. Kto może skorzystać z promocji i jakie trasy ona obejmuje? Szczegóły poniżej.
Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.
Współpasażerowie w pociągu potrafią czasami swoim zachowaniem zadbać o dodatkowe siwe włosy na naszych głowach. Zdecydowanie przekonał się o tym pewien 27-latek, który z powodu towarzysza podróży spędził noc w areszcie. Wszystko przez oskarżenie o gwałt.
Stali pasażerowie trasy do Zakopanego doskonale wiedzą, że podróż do zimowej stolicy Polski nie należy do najłatwiejszych. Otwarty niedawno dworzec miał rozwiązać wiele problemów, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Najpierw w marcu zapadł się tam peron, a teraz pociągi do Zakopanego pojadą jeszcze wolniej przez awarie torowiska.
Fatalnie rozpoczęła się dla pasażerów PKP niedziela 7 kwietnia. Wszystko przez awarię komputera sterującego ruchem w centralnej Polsce. Od godziny 4 rano pociągi międzymiastowe i regionalne nie kursują zgodnie z rozkładem. Wiele składów jest odwołanych, a opóźnienia innych sięgają ponad 400 minut.Służby PKP pracują nad usunięciem awarii.
Kopał, wyzywał i próbował zepchnąć ze schodów. Straż Ochrony Kolei musiała błyskawicznie interweniować w sprawie mężczyzny, który na dworcu PKP brutalnie napadł na młodą kobietę. Na widok funkcjonariuszy SOK mężczyzna nie był już taki hardy.Do akcji wezwana została policja.
Do tragicznego wypadku doszło w czwartek około godziny 9:40 na dworcu PKP w Gnieźnie. Pociąg, który wjeżdżał na peron, potrącił mężczyznę. Na miejscu natychmiast pojawiła się straż pożarna oraz policja. Mogą występować utrudnienia w ruchu i opóźnienia pociągów. Zamknięto oba perony stacji.
PKP Intercity przygotowuje się do wprowadzenia istotnych zmian. Stopniowo będą one zauważalne przez klientów. Przewoźnik chce wprowadzić nowoczesną kontrolę biletów. Zmiany dotkną wszystkich pasażerów.
Tragicznie zakończyła się zabawa przy wagonach kolejowych. 17-latek wpadł pod pociąg, po czym przez ponad 30 minut czołgał się w poszukiwaniu ratunku. Rannego chłopaka znaleziono przy przejeździe kolejowym.Młody mężczyzna cudem przeżył, ale lekarze musieli mu amputować nogi.
10 stycznia w godzinach porannych doszło do wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Budzyń w Wielkopolsce. Pociąg zdeżył się z samochodem ciężarowym. W wypadku zginęła jedna osoba, trzy zostały ranne. W pociągu było ok. 160 pasażerów.
Wyjątkowego pecha mieli ci, którzy w czwartkowy poranek chcieli ruszyć w podróż koleją. Na drodze stanęła im bowiem pogoda, która doprowadziła do istnego paraliżu na torach. Sytuacja jest fatalna.4 stycznia wiele osób nie dotrze do pracy i na zaplanowane spotkania. Wszystko z powodu odwołania dziesiątek przejazdów i nawet kilkudziesięciominutowych opóźnień. Wszystkiemu winne jest oblodzenie trakcji. PKP PLK podjęło trudną decyzję.