Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Znów głośno o pociągach w Zakopanem. Spore utrudnienia dla turystów
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 12.04.2024 14:39

Znów głośno o pociągach w Zakopanem. Spore utrudnienia dla turystów

Dworzec Zakopane
Fot. Marlena Kaczmarek/Turysci.pl

Stali pasażerowie trasy do Zakopanego doskonale wiedzą, że podróż do zimowej stolicy Polski nie należy do najłatwiejszych. Otwarty niedawno dworzec miał rozwiązać wiele problemów, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Najpierw w marcu zapadł się tam peron, a teraz pociągi do Zakopanego pojadą jeszcze wolniej przez awarie torowiska.

Utrudnienia na dwóch odcinkach

Służby techniczne Polskich Linii Kolejowych wykryły deformację torów na dwóch odcinkach: stacji Zakopane oraz na trasie Szaflary-Poronin. Z tego powodu pociągi mogą jeździć na tych fragmentach z prędkością do 40 kilometrów na godzinę.

Na miejscu trwają już prace remontowe. Ograniczenia potrwają, dopóki wykonawca skutecznie nie przeprowadzi tzw. odprężania toru. To proces polegający na wyprostowaniu torowiska i przywróceniu go do regularnego kształtu. 

Przyczyny awarii

Prace na uszkodzonych odcinkach trasy prowadzone są w nocy. PLK zapowiada, że wykonawca remontu został zobowiązany do pilnej regulacji toru. Zdaniem kolejarzy przyczyną awarii były niskie temperatury, w jakich zimą układano tory.

- W połączeniu z bardzo wysokimi jak na okres wczesnowiosenny temperaturami, które wystąpiły w ostatnich dniach, spowodowało to powstanie dużych naprężeń a w konsekwencji wystąpienie nierówności w torze - wyjaśnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, cytowana przez portal kolejowyportal.pl.

To nie pierwszy remont

Nowy dworzec w Zakopanem został oddany do użytku przed Bożym Narodzeniem, choć wcześniej niewiele wskazywało, że inwestycję uda się zakończyć przed świętami. Pośpiech wykonawców odbił się jednak na jakości wykonanej pracy. Już w marcu na stacji zapadł się peron, który w połączeniu z awarią torowiska nie świadczy najlepiej o tej inwestycji.

Sprawę z tego zdają sobie w Polskich Liniach Kolejowych. - Ze strony PLK będziemy wzmacniać nadzór nad jakością początkową robót inwestycyjnych, nie będziemy odbierać od wykonawców nawierzchni niespełniającej oczekiwanych parametrów - komentuje Dorota Szalacha.

Źródło: podroze.onet.pl

Czytaj więcej: Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”