Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 10.04.2024 15:44

Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”

Zakopane (sklep z pamiątkami)
fot. Marlena Kaczmarek Zakopane

W zeszłym roku niekwestionowanym hitem wakacji była gęś Pipa. Białą maskotkę z długą szyją pokochali zarówno młodsi, jak i starsi. Bohaterka popularnego filmiku opanowała nie tylko turystyczne miejsca w Polsce jak Tatry czy Bałtyk, ale też mniej popularne zakątki kraju. W tym roku wybraliśmy się do Zakopanego, by sprawdzić, co będzie hitem nadchodzących wakacji. Faworyt jest jeden. 

Sklepy z pamiątkami w Zakopanem

Podczas spaceru po Krupówkach czy straganach pod Gubałówką w Zakopanem, zauważyłam dużą zmianę w stosunku do tych pamiątek, jakie widziałam jeszcze pół roku temu. Tym razem z każdego zakątka nie wyglądała do mnie popularna gęś Pipa. Zapytałam jednak sprzedawczyni, czy biała maskotka jest nadal popularna. “Już nie. Odkąd była w Biedronce, to każdy ją miał. Wiadomo, że ludzie wolą wydać 30 zł niż 70 czy 80 za tę samą maskotkę”. 

Inna sprzedawczyni wspomniała coś o braku licencji do sprzedaży gęsi, jednak nie chciała rozwijać tematu. Faktem jest, że o ile w trakcie wakacji 2023 r. Pipa była wszędzie, o tyle teraz spotkać ją jest bardzo rzadko. 

Hit nadchodzących wakacji

“A co się najlepiej sprzedaje?” - pytałam różnych sprzedawców. Jak się okazało, za każdym razem napotkałam tę samą odpowiedź. Popularną wśród dzieci stała się bowiem… truskawka z królikiem. A dokładniej: pluszak zamknięty w worku przypominającą popularny owoc. 

Dla miłośników nowej atrakcji są też wersje z marchewką i ananasem. Maskotki można kupić w różnych rozmiarach od ok. 20 do nawet 80 zł. 

Królik w truskawce podbija serca dzieci

Królika w truskawce można kupić też w sieci. Jak czytamy na stronie Empiku, “ten uroczy pluszowy królik może schować się w swoich uszkach. Po zapięciu zamka i wywinięciu uszek - królik zmienia się w soczystą truskawkę”. 

Nie wiadomo, skąd wziął się fenomen pluszaka. Ekspedientki w Zakopanem rozkładają ręce. “Nie wiem, co o tym myśleć. To nie ma żadnego powiązania z bajką. Po prostu królik zamknięty w truskawce. Całą filozofia” - powiedziała jedna z nich. 

Zobacz też: Plaża w Rewalu o 13:22 nagle opustoszała. Nie pomogła dobra pogoda