Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 20.04.2024 20:03

Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa

Wnętrze pociągu
Fot. Shutterstock/ Thanakorn.P

Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. 

Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych  miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.

Pociągiem na Litwę

W ofercie PKP znajdziemy regularne połączenie na linii Kraków – Wilno. Czas takiej podróży to około 13 godzin. Natomiast cena za miejsce w drugiej klasie zaczyna się od 130 złotych. Do pociągu możemy także wsiąść na kolejnych stacjach, na przykład w Warszawie, czy Białymstoku. Musimy tu jednak zaznaczyć, że podróżnych czeka mała przeszkoda w Mockavie. To stacja kolejowa nieopodal polsko-litewskiego przejścia granicznego, na której podróżni muszą przesiąść się w pociąg napędzany spalinowo. Utrudnienie wynika z różnicy w szerokości torów po obu stronach granicy.

Co do samych atrakcji, które czekają na miejscu, to warto wspomnieć choćby o zabytkowej starówce pełnej barokowych i gotyckich kościołów. W końcu nie bez powodu Wilno często nazywane jest „miastem świątyń”. Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest także wzgórze zamkowe, na którym znajdziemy dwa historyczne obiekty. 

Pociągiem do Czech

Gdy myślimy o Czechach, to pewnie większość ma przed oczami malowniczą Pragę. PKP oferuje regularne połączenia do stolicy naszego południowego sąsiada. Dojedziemy tam pociągiem relacji Warszawa – Praga. Czas podróży to około 9 godzin, a ceny za miejsce w drugiej klasie zaczynają się od 190 złotych. Do tego pociągu możemy także wsiąść na kolejnych stacjach na przykład w Katowicach, czy Sosnowcu.

To jednak nie jedyna możliwość. Możemy też wybrać pociąg relacji Przemyśl – Praga. Zatrzymuje się on między innymi w Rzeszowie i Krakowie. Podróż ze stolicy Małopolski do Pragi zajmuje około 6 godzin, a za bilet na tym odcinku zapłacimy od 150 złotych.

Na miejscu na podróżnych czeka miasto z tysiącletnią historią. Wśród najsłynniejszych obiektów należy wymienić: Most Karola, Zamek na Hradczanach, czy Katedrę św. Wita - arcydzieło gotyku w skali Europy. Podróż może być także świetną okazją do zasmakowania w charakterystycznej czeskiej kuchni.

Warto jednak wspomnieć, że Praga to nie jedyne znane czeskie miasto, które możemy odwiedzić korzystając z kolei. Polskimi pociągami pojedziemy też między innymi do Ostrawy, Brzecławia czy Ołomuńca. Do wszystkich tych miast zabierze nas pociąg relacji Warszawa - Monachium, do którego możemy wsiąść również w Krakowie i innych mniejszych stacjach. 

Pociągiem do Austrii

Wsiadając do licznych pociągów w Polsce można dojechać do Wiednia. Stolica Austrii skomunikowana jest bezpośrednim połączeniem kolejowym między innymi z Gdynią, Katowicami, Krakowem, czy Warszawą. Podróż ze stolicy Polski do Wiednia trwa około 9 godzin. Za miejsce siedzące w drugiej klasie zapłacimy około 220 złotych, ale wybrać można również wagon sypialny, wtedy oczywiście cena zaczyna rosnąć.

W stolicy Austrii koniecznie trzeba odwiedzić Pałac Schönbrunn, czyli byłą rezydencję królewską Habsburgów. Inne obowiązkowe miejsca na mapie miasta to Belweder, Opera Wiedeńska oraz Katedra św. Szczepana. Miłośnicy sztuki powinni zajrzeć do wnętrza słynnego Kunsthistorisches Museum, gdzie znajdziemy dzieła Rubensa, Rembrandta, Rafaela i wielu innych artystów.

Pociągiem na Słowację

W ofercie PKP znajdziemy regularne połączenie na linii Warszwawa – Bratysława. Trasę pokonamy w około 9 godzin. Ceny biletów wyglądają wyjątkowo korzystnie, bo miejsca w drugiej klasie zaczynają się już od około 110 złotych. Do pociągu możemy także wsiąść na kolejnych stacjach, między innymi w Katowicach i Gliwicach. Do Bratysławy dojedziemy również z Rzeszowa, czy Krakowa. W tym przypadku musimy wybrać pociąg relacji Przemyśl – Budapeszt.

W stolicy Słowacji warto zobaczyć Rynek i Stary Ratusz, Zamek Bratysławski, Bramę Michalską oraz gotycką Katedrę św. Marcina. Miłośnicy historii powinni odwiedzić także Pałac Prymasowski oraz ruiny średniowiecznego zamku Devín. Oba obiekty były świadkami istotnych wydarzeń w dziejach Słowacji.

Warto dodać, że pociągami PKP Intercity dojedziemy także do położonego malowniczo nad Dunajem Szturowa. Miasto blisko granicy z Węgrami kiedyś było świadkiem potyczek Jana III Sobieskiego. Dziś słynie z kompleksu kąpielisk termalnych.

Pociągiem na Węgry

Dla spostrzegawczych podróżników ten kierunek pewnie nie jest zaskoczeniem, ponieważ stolica Węgier pojawiła się wcześniej przy omawianiu innej relacji. Do Budapesztu możemy dojechać między innymi z Rzeszowa, Katowic, Krakowa i Warszawy. Podróż ze stolicy Polski zajmie około 12 godzin. Za miejsce siedzące trzeba zapłacić około 150 złotych, ale znajdziemy też połączenia z wagonami sypialnymi.

Budapeszt jak przystało na jedno z najbardziej malowniczych miast w Europie ma naprawdę sporo do zaoferowania. Wymienić trzeba położony nad Dunajem neogotycki budynek Parlamentu, który jest jednym z największych na świecie obiektów tego typu. Żaden turysta obojętnie nie przejdzie także obok Zamku Królewskiego, Bazyliki św. Stefana, czy Wyspy Małgorzaty - tam coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zabytków, jak i wypoczynku w zieleni. 

Pociągiem do Niemiec

To zdecydowanie kierunek, w którym znajdziemy najwięcej połączeń w ofercie naszego krajowego przewoźnika. Tylko do Berlina pojedziemy z Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, czy Warszawy. Za podróż ze stolicy Polski, trwającą około 5 godzin, trzeba zapłacić od 150 złotych. Z podobnymi kosztami podróży trzeba liczyć się w przypadku rozpoczęcia trasy w Krakowie i Gdańsku.

W Berlinie na zwiedzających czekają takie obowiązkowe punkty jak: Reichstag - siedziba niemieckiego parlamentu, Muzeum Pergamońskie ze słynnymi zbiorami starożytnymi, Brama Brandenburska, a także znany z lekcji historii Mur Berliński. Podróżni nastawieni na rozrywkę i rekreację również będą mieli w czym wybierać.

Berlin to nie jedyne atrakcyjne miasto w Niemczech, do którego można dojechać bezpośrednim pociągiem z Polski. PKP Intercity oferuje także połączenia do Monachium, do którego dotrzemy z Warszawy i Krakowa. Trzeba jednak przygotować się na znacznie dłuższy czas podróży i wyższe koszty w porównaniu do połączeń z Berlinem.