Twój pociąg się spóźnił? Należy ci się odszkodowanie. Oto jak je dostać
Bądźmy szczerzy, polskie pociągi nie należą do punktualnych. Drobne spóźnienia są na porządku dziennym, a te większe zdarzają się wcale nie rzadko. Gdy na peronie słyszymy komunikat, że nasz pociąg jest opóźniony o kilkadziesiąt minut, niewiele możemy zrobić. Ale za opóźnione pociągi przysługują odszkodowania.
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony pociąg? To łatwiejsze niż się wydaje, ale przewoźnicy mają kilka asów w rękawie i nie zawsze przystają na roszczenia pasażerów. Niemniej jednak warto mieć świadomość swoich praw i dochodzić ich zwłaszcza wtedy, gdy z powodu spóźnionego pociągu doznaliśmy szkody, nie tylko materialnej.
Kiedy można dostać odszkodowanie za opóźniony pociąg?
Jakiekolwiek roszczenia pasażerów są uznawane dopiero wtedy, gdy opóźnienie pociągu wyniesie 60 minut. Ale nie będzie to dotyczyło wszystkich linii.
W Polsce odszkodowania za opóźnienia obowiązują w pociągach:
- Express Intercity Premium (EIP),
- Express InterCity (EIC),
- InterCity (IC),
- Twoje Linie Kolejowe (TLK),
- interRegio (IR),
- ŁKA Sprinter (ŁS),
- oraz w połączeniach międzynarodowych.
Czytaj więcej: "Taka sytuacja nad morzem". Nagranie z okolic Mielna podbija sieć
Bezterminowo wyłączone ze stosowania rekompensat zostały pociągi miejskie, podmiejskie i regionalne, z wyjątkiem linii dalekobieżnych obsługiwanych przez przewoźników regionalnych. Odszkodowania można się domagać na podstawie prawa unijnego i polskiego.
Rekompensata za opóźniony pociąg – prawo unijne
Najważniejszy dokument regulujący kwestię odszkodowań za opóźnione pociągi to art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2021/782, który mówi o prawach i obowiązkach pasażerów w ruchu kolejowym.
Artykuł podaje minimalne kwoty rekompensaty w zależności od opóźnienia:
- od 60 do 119 minut – minimum 25 proc. ceny biletu jednorazowego,
- powyżej 120 minut – 50 proc. ceny biletu jednorazowego.
Uwaga: w Polsce rekompensaty za opóźnione pociągi są wypłacane tylko powyżej kwoty 16 zł na osobę.
Czytaj więcej: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy
Odszkodowanie za opóźniony pociąg – prawo polskie
Odszkodowania ze strony kolei można też dochodzić na podstawie kodeksu cywilnego (art. 363 §1 i 471 k.c.) i Prawa Przewozowego. Decydując się na tę drogę, trzeba udowodnić zaistniałą szkodę, bo powodem do uznania roszczeń nie jest samo opóźnienie pociągu, tylko to, co spowodowało – np. konieczność jazdy taksówką.
Nie ważne, czy powołamy się na prawo unijne, polskie czy obydwa, przewoźnik ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli opóźnienie nastąpiło wskutek czynników, na których nie miał wpływu, na przykład:
- ekstremalne warunki pogodowe,
- wypadki na torach,
- działania organów ścigania,
- winę podróżnego.
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony pociąg?
Wniosek o odszkodowanie trzeba złożyć do danego przewoźnika drogą internetową, pocztą lub w kasie biletowej.
Do wniosku nie trzeba dołączać żadnego zaświadczenia o opóźnieniu pociągu. Przewoźnik sam sprawdzi dokładny czas odjazdu składu w systemie, na podstawie numeru biletu. Ale warto wyraźnie zaznaczyć, że zależy nam na rekompensacie w formie pieniężnej. Inaczej przewoźnik wypłaci ją w postaci bonu zniżkowego na kolejny bilet.
Trzeba pamiętać, że rekompensata z tytułu prawa unijnego, nie wyklucza tej wynikającej z prawa polskiego. Można nawet powołać się na obydwa przepisy w jednym piśmie złożonym do przewoźnika.
Zobacz także:
Pokazał cenę biletu w PKP i rozpętał prawdziwą burzę. “To lenistwo czy głupota?”
Pociąg niczym sauna. Za temperaturę z piekła rodem możesz dostać zwrot za bilet
"Zbierało mi się na wymioty od odoru". Pasażerowie mają dość skandali w TLK