Turysci.pl

Iberion

Żerują na uchodźcach. Ceny noclegów w Polsce są niezwykle wygórowane. Przykre informacje

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Już blisko 2 miliony uchodźców znalazło schronienie na terenie naszego kraju. W sieci cały czas pojawiają się ogłoszenia. Noclegi w Polsce proponuje wiele ośrodków i osób prywatnych. Niestety, w takiej sytuacji nie każda dłoń okazuje się pomocna. Kolejne miasta ostrzegają przed wyzyskiem ze strony najmujących.

Według informacji Straży Granicznej, od 24 lutego 2022 roku zarejestrowano już 1,97 miliona przejść przez polsko-ukraińską granicę. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Polacy pokazali, że potrafią się zjednoczyć, a na wschód ruszyły całe kordony samochodów, które dostarczyły do punktów niezbędne środki i zaoferowały transport do wybranych miast. Wiele osób udostępniło uciekającym dach nad głową i wszelkie niezbędne środki.

Noclegi w Polsce znalazły tysiące uchodźców. Specjaliści alarmują

Dla milionów ludzi, którzy nieraz w ułamku sekund musieli opuścić swoje domy, rodzinne miasta, a często także bliskich sytuacja jest dramatyczna. Rosyjskie pociski zmieniły wiele miast w ruinę. Wielu uchodźców musiało pogodzić się z myślą, że ich dom został zrównany z ziemią. Wielu z nich trafiło do zupełnie obcego kraju, w traumie, bez przygotowania czy chociażby znajomości języka, za to często z dziećmi lub podopiecznymi.

Ciężar organizacji w olbrzymiej mierze spadł na wolontariuszy, znajdujących się nie tylko na granicy, ale także we wszystkich punktach, gdzie znaleźli się uchodźcy. Pomagają im znaleźć dom, często na podstawie ogłoszeń znalezionych w sieci. Noclegi w Polsce oferują hotele, pensjonaty i osoby prywatne, także za pomocą Airbnb.

Niestety, nawet w tak dramatycznej sytuacji znaleźli się i tacy, którzy zwietrzyli łatwe pieniądze i żerują na nieznajomości rynku i niewiedzy uciekinierów. Zwłaszcza na Podkarpaciu i Podlasiu pojawiło się mnóstwo ofert z drastycznie zawyżonymi cenami.

Zachowanie lichwiarzy i naciągaczy w tej trudnej sytuacji należy ocenić jako podwójnie naganne i niemoralne, to oczywista i bezdyskusyjna konkluzja – czytamy wypowiedź adwokata Andrzeja Zatorskiego w serwisie "Prawo".

W wielu polskich miastach specjaliści alarmują i apelują o ostrożność przy wyborze noclegu.

Noclegi w Polsce. Ursus droższy niż hotel Bristol

Reporterzy "Gazety Wyborczej" ostrzegają m.in. przed dynamicznie windowanymi cenami na Podkarpaciu i Podlasiu. Jeden z "przedsiębiorczych" właścicieli zażyczył sobie 870 zł za cztery godziny noclegu w kwaterze a za śniadanie zażądał horrendalnej sumy 220 zł. Według relacji dziennikarza "Dużego Formatu" wynajmujący odmówił także wystawienia faktury.

Jak donosi WP Turystyka, także na portalu Airbnb pojawiło się ogłoszenie, tym razem z warszawskiego Mokotowa, w którym zaproponowano nocleg za 3651 zł, z czego 3140 wynosiły "opłaty serwisowe" i "koszt sprzątania". W samej stolicy nadal można znaleźć takie ogłoszenia, jak pokój na Wiktorynie w cenie 1028 zł czy w Rembertowie za tysiąc.

W górę szybują także ceny mieszkań Od 25 do 35 procent, m.in. w Krakowie i Wrocławiu. Noclegi w Polsce w wielu miejscach rosną do zaporowych cen a Internauci podzielili się na tych, którzy potępiają żerowanie na ludzkiej tragedii, oraz tych, którzy zrzucają tę sytuację na karb "wolnego rynku".

– Uciekający przed wojną, czasami po raz pierwszy w obcym mieście czy kraju, często kobiety czy rodziny z dziećmi mają dość powodów, by bać się spać na dworcu lub pod gołym niebem. [...] Mamy w języku polskim słowo na takie zachowanie: jest to szmalcownictwo – skomentował sytuację publicysta Jakub Dymek.

Uchodźców i ostrzega się przed podobnym zjawiskiem i apeluje, aby nie dali się wyzyskiwać. Od początku rosyjskiej inwazji powstało wiele instytucji i organizacji, które pomagają rodzinom z Ukrainy znaleźć dom. Przykładem może być Grupa Zasoby.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: WP Turystyka

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Interesuję się kulturą Azji i filmem. Uwielbiam mocne kino i mocną kawę, a nade wszystko kocham koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]