Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Trudna sytuacja branży turystycznej na Podlasiu
Karol Osiński
Karol Osiński 15.11.2021 01:00

Trudna sytuacja branży turystycznej na Podlasiu

country-house-g1dd92afc5 1280
fot. Pixabay/ Ta-daam

Zarząd Podlaskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki poinformował, że z uwagi na wprowadzony stan wyjątkowy Podlaskie firmy turystyczne straciły nawet 50 proc. gości. Niewykluczone, że konieczne może okazać się wsparcie dla firm spoza branży turystycznej.

Zdaniem wiceprezesa Podlaskiego Oddziału PIT Eugeniusza Ławreniuka przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci ograniczeniami związanymi ze strefą wyjątkową, stracili sto procent gości. W listopadzie straty mogą być nieco niższe.

Branża turystyczna na Podlasiu notuje straty

Wyżej wspomniany ekspert podkreślił, że wrzesień i październik są miesiącami, w których turystyka stoi na zawyżonym poziomie w porównaniu z listopadem, wobec czego odnotowano liczne straty w branży.

Prezes Podlaskiego Oddziału PIT Katarzyna Turosieńska miała poinformować w rozmowie z PAP, że na ten moment czekają na formalne zakończenie stanu wyjątkowego, a następnie okaże się, jak sytuacja się potoczy.

- Obserwując rozwój sytuacji na granicy, podejrzewamy, że stan wyjątkowy w jakieś formie będzie wydłużony - miała kontynuować.

Zdaniem prezes lokalni przedsiębiorcy obawiają się przedłużenia stanu wyjątkowego, gdyż już wkrótce nadejdzie okres świąteczny. Są przepełnieni obawami, że ludzie nie będą chcieli przyjeżdżać na Podlasie i nie tylko.

- Zastanawiamy się, co z okresem świątecznym? Boimy się, że ludzie nie będą chcieli tu przyjechać, i nie mówię tylko o tych miejscach blisko granicy, które są objęte stanem wyjątkowym, bo na tym kryzysie wizerunkowo traci całe Podlasie - cytuje słowa Turosieńskiej portal "tvn24.pl".

Na koniec dodała również, że pandemia zdziesiątkowała podlaską branżę turystyczną. Statystyki GUS z 2019 roku wskazywały, że funkcjonowało tam 286 obiektów turystycznych, które gwarantowały ok. 15 tys. miejsc, do czego dochodziło 90 biur podróży i kilka firm przewozowych. Obecnie do Izby należy zaledwie 20 firm turystycznych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected].

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: tvn24.pl

Tagi: