Turysci.pl
jeremy-bezanger-OnN8g12T-1w-unsplash

fot. Unsplash/ Jeremy Bezanger

Skrócono termin ważności certyfikatów COVID. KE przyjęła nowe przepisy

22 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Komisja Europejska skraca termin ważności unijnego certyfikatu COVID. Zgodnie z ustaleniami, będzie ważny przez 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia się. Można jednak przedłużyć jego ważność, przyjmując dawkę przypominającą.

Komisja Europejska we wtorek podjęła decyzję w sprawie skrócenia ważności certyfikatu COVID, o czym mówiło się już od dłuższego czasu. Nowe wytyczne wejdą w życie 1 lutego i będą obowiązywać we wszystkich 27 państwach członkowskich.

selfie-g0846f236f 1280

Bon turystyczny przedłużony. Prezydent podpisał nowelę ustawy

CZYTAJ DALEJ

Certyfikat COVID będzie ważny 9 miesięcy od pełnego wyszczepienia

Nowe zasady dotyczą osób, które w pełni zaszczepią się po 1 lutego. Po upływie 270 dni aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Można go jednak przedłużyć przyjmując dawkę przypominającą.

Po przyjęciu dawki przypominającej ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu. KE tłumaczy, że obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej.

- Okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień - poinformowała KE.

Warto podkreślić, że decyzja KE może być jeszcze zablokowana np. w Parlamencie Europejskim, jednak urzędnicy uważają, że ma ona wystarczające poparcie.

W Unii Europejskiej wydano do tej pory 807 milionów certyfikatów. W Polsce wykonano na ten moment około 45,72 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 20,86 mln osób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >