Turysci.pl
Albania

fot. Pixabay/ 5075933

Turyści tłumnie odwiedzali Albanię. „Zdecydowanie najwięcej mamy tu gości z Polski"

30 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Podczas tegorocznych wakacji największa liczba turystów czarterowych przyleciała do Albanii samolotami z Polski – informuje portal Fly4Free, powołując się na dane lotniska w Tiranie. Podobne obserwacje mają również właściciele hoteli.

Albania długo była jednym z nielicznych krajów, do którego można było wjechać bez żadnych pandemicznych restrykcji. Zmieniło się to dopiero 6 września, gdy wprowadzono tam wymóg testowania przed przylotem. Kierunek ten w wakacje zdążył jednak sporo zyskać.

Albania hitem wśród polskich turystów

Chociaż jeszcze nie ma ostatecznych danych na temat liczby turystów, według wstępnych statystyk tegoroczne wakacje mogły być rekordowe pod względem liczby turystów z Polski w Albanii.

Według danych lotniska w Tiranie na temat lotów czarterowych w lipcu i sierpniu, na które powołuje się portal Fly4Free, w wakacje przez port lotniczy w stolicy Albanii przewinęło się 81 tysięcy turystów z Polski, którzy przylecieli tam lotami czarterowymi.

Co ciekawe, jest to prawie dwa razy więcej Polaków niż w 2019 roku i ponad 40 procent ogólnej liczby pasażerów czarterowych w Tiranie w wakacje. Według statystyk w lipcu i sierpniu z tej formy transportu skorzystały 174 tys. zagranicznych podróżnych.

Kolejne miejsca w rankingu popularności lotów czarterowych do Albanii zajęli Ukraińcy, którzy stanowili 38,5 tysiąca pasażerów lotów czarterowych, oraz turyści z Arabii Saudyjskiej - 9 tysięcy osób.

– Jeśli wyłączymy turystów albańskojęzycznych, to zdecydowanie najwięcej mamy tu gości z Polski, którzy dokonali bardzo wielu rezerwacji – mówi w rozmowie z serwisem Albanian Dsily News Blerim Norja z Royal G, jedengo z największych hoteli w Durres.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oficjalne statystyki będą zapewne jeszcze wyższe. Obecne dane nie obejmują jeszcze bowiem połączeń regularnych oraz turystów, którzy przyjechali do Albanii własnym środkiem transportu, np. samochodem.

Dużym ożywieniem ruchu chwali się również samo lotnisko w Tiranie, które w lipcu i sierpniu obsłużyło ono w sumie 983 tysiące pasażerów. Jest to aż o 21,3 procent więcej niż w 2019 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii.

Według wstępnych szacunków, na które powołuje się portal Fly4Free, w tym roku Albanię może w sumie odwiedzić nawet 200 tys. turystów z Polski.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, KPN

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >

Europa

Austria znosi wszystkie obostrzenia związane z covid

Czytaj więcej >

Europa

Wizzair rozda darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >