Stan alarmowy na wyspie La Palma. Wulkan Cumbre Vieja grozi wybuchem
Na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich od 10 września odnotowano blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych - poinformowało radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego.
Władze wyspy La Palma ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały przebywających tam ludzi do zachowania spokoju. Ostrzeżenie ma związek z możliwym wybuchem wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.
Możliwy wybuch wulkanu na wyspie La Palma
Cumbre Vieja jest wulkanem, na którym znajduje się wiele kraterów. Według informacji podanych przez Involcan w tej okolicy doszło do ponad 1000 wstrząsów sejsmicznych tylko w ubiegły czwartek.
Jeden ze wstrząsów z hipocentrum na głębokości 9 km, osiągnął magnitudę 3,9 i był odczuwalny przez ludzi. Zarejestrowano również kilka innych, o magnitudzie powyżej 3. Naukowcy twierdzą, że siła wstrząsów do tej pory jest niewielka, nie wyklucza się jednak jej wzrostu.
Od tygodnia dochodzi również do tzw. rojów sejsmicznych, czyli licznych małych wstrząsów odnotowywanych kilka kilometrów od wulkanu Teneguia. Z powodu ciśnienia magmy podpowierzchniowej w okolicy Cumbre Vieja część wyspy podniosła się już o 10 cm.
Według ekspertów epicentra wstrząsów coraz bardziej zbliżają się do powierzchni. Początkowo odnotowywane były na 20 km głębokości, obecnie na 6-8 km, a niektóre nawet na mniej niż 3 km.
La serie sísmica de #LaPalma acumula ya más de 20.650 terremotos en siete días
— EFE Canarias (@EFE_Canarias) September 17, 2021
El programa europeo Copernicus ha difundido esta imagen de la isla tomada desde el espacio, sobre la que se han superpuesto los epicentros de los seísmos en la Cumbre Vieja https://t.co/HN5pOaShj9 pic.twitter.com/f4aEFbPB29
Eksperci ostrzegają przed możliwym wybuchem wulkanu
Eksperci ostrzegają, że aktywność sejsmiczna może się nasilić i być odczuwalna przez ludność. W ciągu następnych "dni lub tygodni" może dojść również do wybuchu wulkanu.
Teneguia po raz ostatni wybuchł w 1971 r. Wulkan wyrzucał wtedy lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost aktywności sejsmicznej w tym rejonie odnotowuje się od 2017 r.
Blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro w 2011 r. doszło do podwodnego wybuchu wulkanu. Nastąpiło to po wielu tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Dramatyczne chwile na Orlej Perci. „Bez kasku i żadnej asekuracji oraz w adidasach"
Polscy turyści nagle zobaczyli dym w samolocie. Maszyna musiała awaryjnie lądować
Źródło: WP