Turysci.pl
2161px-(Isla de la Palma) La Palma & La Gomera Islands, Canary Islands (cropped)

fot. Wikipedia Commons/ O.V.E.R.V.I.E.W./ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Stan alarmowy na wyspie La Palma. Wulkan Cumbre Vieja grozi wybuchem

2 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich od 10 września odnotowano blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych - poinformowało radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego.

Władze wyspy La Palma ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały przebywających tam ludzi do zachowania spokoju. Ostrzeżenie ma związek z możliwym wybuchem wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

Możliwy wybuch wulkanu na wyspie La Palma

Cumbre Vieja jest wulkanem, na którym znajduje się wiele kraterów. Według informacji podanych przez Involcan w tej okolicy doszło do ponad 1000 wstrząsów sejsmicznych tylko w ubiegły czwartek.

Jeden ze wstrząsów z hipocentrum na głębokości 9 km, osiągnął magnitudę 3,9 i był odczuwalny przez ludzi. Zarejestrowano również kilka innych, o magnitudzie powyżej 3. Naukowcy twierdzą, że siła wstrząsów do tej pory jest niewielka, nie wyklucza się jednak jej wzrostu.

Od tygodnia dochodzi również do tzw. rojów sejsmicznych, czyli licznych małych wstrząsów odnotowywanych kilka kilometrów od wulkanu Teneguia. Z powodu ciśnienia magmy podpowierzchniowej w okolicy Cumbre Vieja część wyspy podniosła się już o 10 cm.

Według ekspertów epicentra wstrząsów coraz bardziej zbliżają się do powierzchni. Początkowo odnotowywane były na 20 km głębokości, obecnie na 6-8 km, a niektóre nawet na mniej niż 3 km.

Eksperci ostrzegają przed możliwym wybuchem wulkanu

Eksperci ostrzegają, że aktywność sejsmiczna może się nasilić i być odczuwalna przez ludność. W ciągu następnych "dni lub tygodni" może dojść również do wybuchu wulkanu.

Teneguia po raz ostatni wybuchł w 1971 r. Wulkan wyrzucał wtedy lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost aktywności sejsmicznej w tym rejonie odnotowuje się od 2017 r.

Blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro w 2011 r. doszło do podwodnego wybuchu wulkanu. Nastąpiło to po wielu tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >