Turysci.pl
2161px-(Isla de la Palma) La Palma & La Gomera Islands, Canary Islands (cropped)

fot. Wikipedia Commons/ O.V.E.R.V.I.E.W./ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Stan alarmowy na wyspie La Palma. Wulkan Cumbre Vieja grozi wybuchem

18 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich od 10 września odnotowano blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych - poinformowało radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego.

Władze wyspy La Palma ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały przebywających tam ludzi do zachowania spokoju. Ostrzeżenie ma związek z możliwym wybuchem wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

Możliwy wybuch wulkanu na wyspie La Palma

Cumbre Vieja jest wulkanem, na którym znajduje się wiele kraterów. Według informacji podanych przez Involcan w tej okolicy doszło do ponad 1000 wstrząsów sejsmicznych tylko w ubiegły czwartek.

Jeden ze wstrząsów z hipocentrum na głębokości 9 km, osiągnął magnitudę 3,9 i był odczuwalny przez ludzi. Zarejestrowano również kilka innych, o magnitudzie powyżej 3. Naukowcy twierdzą, że siła wstrząsów do tej pory jest niewielka, nie wyklucza się jednak jej wzrostu.

Od tygodnia dochodzi również do tzw. rojów sejsmicznych, czyli licznych małych wstrząsów odnotowywanych kilka kilometrów od wulkanu Teneguia. Z powodu ciśnienia magmy podpowierzchniowej w okolicy Cumbre Vieja część wyspy podniosła się już o 10 cm.

Według ekspertów epicentra wstrząsów coraz bardziej zbliżają się do powierzchni. Początkowo odnotowywane były na 20 km głębokości, obecnie na 6-8 km, a niektóre nawet na mniej niż 3 km.

Eksperci ostrzegają przed możliwym wybuchem wulkanu

Eksperci ostrzegają, że aktywność sejsmiczna może się nasilić i być odczuwalna przez ludność. W ciągu następnych "dni lub tygodni" może dojść również do wybuchu wulkanu.

Teneguia po raz ostatni wybuchł w 1971 r. Wulkan wyrzucał wtedy lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost aktywności sejsmicznej w tym rejonie odnotowuje się od 2017 r.

Blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro w 2011 r. doszło do podwodnego wybuchu wulkanu. Nastąpiło to po wielu tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Amerykański turysta postrzelony podczas wakacji w Cancún

Czytaj więcej >

Świat

Egipt. Blisko 50 gości hotelowych trafiło do szpitala z zatruciem

Czytaj więcej >

Świat

LOT zwiększa liczbę rejsów do USA. Powrócą m.in. loty do Miami i Los Angeles

Czytaj więcej >

Świat

Meksyk. Strzelanina na plaży w luksusowym hotelu. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Świat

Śmierć pasażera na pokładzie samolotu z Turcji. Był zakażony koronawirusem

Czytaj więcej >

Świat

12-latek zaatakowany przez krokodyla na rodzinnych wakacjach

Czytaj więcej >