Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Zatopiona wioska w Hiszpanii wyłoniła się na powierzchnię. Rząd Portugalii reaguje
Ania Radke
Ania Radke 12.02.2022 01:00

Zatopiona wioska w Hiszpanii wyłoniła się na powierzchnię. Rząd Portugalii reaguje

EN 01498865 3315
MIGUEL RIOPA/AFP/East News

Wioska Aceredo w północno-zachodniej Hiszpanii została zalana w 1992 r. W listopadzie 2021 r. wyłoniła się na jednak powierzchnię ze względu na panujące susze. Rząd Portugalii zarządził na początku lutego zarządził w związku z tym zdecydowane kroki.

Wioska została zatopiona na rzecz stworzenia zbiornika Alto Lindoso, którym zarządza portugalskie przedsiębiorstwo energetyczne EDP. Po ponownym wynurzeniu się wioski na powierzchnię rząd Portugalii zarządził niemal całkowite wstrzymanie zużycia wody do produkcji energii elektrycznej i nawadniania sześciu zaporom.

Wioska wyłoniła się na powierzchnię

Susza radykalnie zmieniła krajobraz Aceredo w listopadzie 2021 r. Przyciągnęła tym turystów, którzy mogą znaleźć częściowo zawalone dachy, cegły i drewniane elementy, które kiedyś składały się na drzwi czy belki, a nawet fontannę z wodą pitną z zardzewiałą rurą.

— To tak, jakbym oglądał film. Czuję smutek. Wydaje mi się, że będziemy obserwować takie zjawiska spowodowane suszą przez lata ze względu na zmiany klimatu — powiedział 65-letni emerytowany Hiszpan Maximino Pérez Romero z A Coruña niedaleko wioski cytowany przez "The Guardian".

Rząd Portugalii reaguje na "dość agresywną eksploatację"

María del Carmen Yañez, burmistrzyni rady Lobios, której częścią jest wioska Aceredo, już w listopadzie 2021 r. ostrzegała, że wyschnięcie zbiornika było spowodowane brakiem opadów w ostatnich miesiącach.

Sytuacja pogorszyła się w styczniu 2022 r., co według burmistrzyni, spowodowane jest "dość agresywną eksploatacją" tego miejsca przez portugalskie przedsiębiorstwo energetyczne EDP zarządzające zbiornikiem.

1 lutego 2022 r., kilka miesięcy po odsłonięciu wioski, portugalski rząd zarządził niemal całkowite wstrzymanie zużycia wody do produkcji energii elektrycznej oraz nawadniania sześciu zaporom, w tym Alto Lindoso, z powodu pogłębiającej się suszy.

Problem pojawił się dużo wcześniej

Warto podkreślić jednak, że problem nie pojawił się w lutym, ani nawet w listopadzie. W zeszłym roku kilka wiosek zaalarmowało, że są one wykorzystywane przez przedsiębiorstwa energetyczne po szybkim pobraniu wody z jeziora w Iberdrola w zachodniej Hiszpanii. Firma stwierdziła jednak, że postępuje zgodnie z zasadami.

Hiszpańskiego Ministerstwo Środowiska opublikowało dane, z których wynika, że zbiorniki wodne w kraju mają 44 proc. pojemności. Jest to znacznie poniżej średniej, która utrzymuje się na poziomie 61 proc. Zjawisko to jest obserwowane na przestrzeni ostatniej dekady. Wskaźniki monitorujące suszę w najbliższych tygodniach wskazują na pogorszenie sytuacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: