Turysci.pl
EN 01498865 3314

fot. MIGUEL RIOPA/AFP/East News

Wioska Aceredo przez lata była zatopiona w jeziorze. Teraz działa jak magnes na turystów

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Jezioro Lindoso odsłoniło uliczki zatopionej wioski Aceredo, która wyłoniła się z odmętów po trzech dekadach od swojej zagłady. Zaciekawieni turyści tłumnie przybywają teraz na zachodni kraniec Hiszpanii.

Turyści pomimo trudnego dostępu tłumnie przybywają nad jezioro Lindoso, aby zobaczyć starą wioskę Aceredo. Miejscowość 30 lat temu została pochłonięta przez wody rzeki Lima, spiętrzone zaporą portugalskiej firmy hydroelektrycznej EDP.

claudio-schwarz-V8eNokRnswk-unsplash

Bułgaria zaostrza przepisy graniczne. Polska na czerwonej liście

CZYTAJ DALEJ

Jezioro odsłoniło wioskę po 30 latach

Pozostałości miejscowości ponownie ujrzały światło dzienne po obniżeniu poziomu wody w sztucznym zbiorniku retencyjnym. Obecnie jej stan ocenia się na zaledwie 20 proc. maksymalnej pojemności jeziora.

Trwająca susza radykalnie zmieniła krajobraz, do którego przez ostatnie trzy dekady przyzwyczaili się turyści. Z odmętów na nowo wyłoniły się dawne domy i ulice, które przez lata spoczywały pod wodą.

Jednak nie tylko turyści przybywają na to miejsce. Również dawni mieszkańcy odnajdują pozostałości domów, w których niegdyś mieszkali i składają kwiaty w miejscu dawnego cmentarza, który portugalska firma pokryła 50-centymetrową betonową płytą.

- To bardzo smutne, bo wszystko przepadło. Kiedyś były tu drzewa. Teraz widzimy cmentarz, zburzony gołębnik i ruiny - wspomina Consuelo Pardal, która opuściła Aceredo w wieku 19 lat. - Moja matka zmarła cztery lata przed zalaniem wsi.

Ponowne wyłonienie się wioski wywołało komentarz burmistrza Lobios, Maríi del Carmen Yáñeza, który wyraził rosnące zaniepokojenie tą sytuacją, za którą obwinia portugalskie przedsiębiorstwo energetyczne.

Portugalska firma z kolei stwierdziła, że spadek poziomu wody jest spowodowany wyłącznie "niskimi opadami", które nie są w stanie zasilić zbiornika.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Irlandia zaostrza restrykcje graniczne. Potrzebny będzie dodatkowy dokument

Czytaj więcej >

Europa

Turystka pokazała paragon z restauracji we Lwowie. "Musieliśmy czekać ok. godziny, ale było warto"

Czytaj więcej >

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >