Turysci.pl

canva.com

Oblężenie punktów paszportowych w Polsce. Wojewodowie wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Michał Fitz

W obliczu wojny trwającej za naszą wschodnią granicą pojawiło się mnóstwo chętnych, którzy składają teraz do urzędów wnioski paszportowe. Punkty te są tak oblegane w ostatnich dniach, że zdecydowano się na zmianę terminów, w których są otwarte, by wszyscy mogli załatwić potrzebne sprawy.

Warto podkreślić, że taka decyzja wypłynęła odgórnie, choć w każdym z województw nowe zasady funkcjonowania punktów paszportowych będą nieco inne. Jak będzie to teraz wyglądało?

Jak teraz można składać wnioski paszportowe?

W wyniku zaistniałej sytuacji okazało się, że przepustowość punktów, które przyjmują wnioski paszportowe, po prostu nie jest wystarczająca. W ostatnich tygodniach w kolejkach do tych miejsc stały bowiem dziesiątki osób. Jak można przypuszczać, szczególnie oblężone są punkty w miastach, do których najtłumniej zjeżdżają ukraińscy uchodźcy.

Polska, jak w przypadku każdego problemu, który wyniknął w związku z agresją Rosji na Ukrainę, postanowiła zareagować i tym razem. Resort spraw wewnętrznych i administracji już podjął w tej kwestii odpowiednie kroki. Jak podaje "Polska Agencja Prasowa", wojewodowie dostali polecenie, by dostosować czynność punktów paszportowych do potrzeb wnioskujących.

Wnioski paszportowe: Nowe zasady działania punktów

Jak wspomniało powyższe źródło, resort nie ustalił odgórnie nowych konkretnych terminów, w jakich punkty przyjmujące wnioski paszportowe mają działać. Dokładne decyzje w tej sprawie należą już do wojewodów, którzy jednak mają ten problem rozwiązać. W związku z tym niektóre punkty będą czynne w te same dni, ale dłużej. W innych województwach z kolei będą one za to otwarte dodatkowo w soboty.

Warto też nadmienić, że choć istnieje możliwość umawiania się przez internet na złożenie wniosku, w praktyce raczej nie warto z niej korzystać. System wyznacza na tę chwilę odległe terminy, więc lepiej jest po prostu przyjść na miejsce i nawet poczekać te kilka godzin, ale mieć załatwioną sprawę jeszcze tego samego dnia.

  • Amerykanie rezygnują z wyjazdów do Europy Środkowej i Wschodniej

  • Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  • W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Michał Fitz

Redaktor portalu

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]