Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Oblężenie punktów paszportowych w Polsce. Wojewodowie wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu
Michał Fitz
Michał Fitz 16.03.2022 13:54

Oblężenie punktów paszportowych w Polsce. Wojewodowie wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu

Paszport
canva.com

W obliczu wojny trwającej za naszą wschodnią granicą pojawiło się mnóstwo chętnych, którzy składają teraz do urzędów wnioski paszportowe. Punkty te są tak oblegane w ostatnich dniach, że zdecydowano się na zmianę terminów, w których są otwarte, by wszyscy mogli załatwić potrzebne sprawy.

Warto podkreślić, że taka decyzja wypłynęła odgórnie, choć w każdym z województw nowe zasady funkcjonowania punktów paszportowych będą nieco inne. Jak będzie to teraz wyglądało?

Jak teraz można składać wnioski paszportowe?

W wyniku zaistniałej sytuacji okazało się, że przepustowość punktów, które przyjmują wnioski paszportowe, po prostu nie jest wystarczająca. W ostatnich tygodniach w kolejkach do tych miejsc stały bowiem dziesiątki osób. Jak można przypuszczać, szczególnie oblężone są punkty w miastach, do których najtłumniej zjeżdżają ukraińscy uchodźcy.

Polska, jak w przypadku każdego problemu, który wyniknął w związku z agresją Rosji na Ukrainę, postanowiła zareagować i tym razem. Resort spraw wewnętrznych i administracji już podjął w tej kwestii odpowiednie kroki. Jak podaje "Polska Agencja Prasowa", wojewodowie dostali polecenie, by dostosować czynność punktów paszportowych do potrzeb wnioskujących.

Wnioski paszportowe: Nowe zasady działania punktów

Jak wspomniało powyższe źródło, resort nie ustalił odgórnie nowych konkretnych terminów, w jakich punkty przyjmujące wnioski paszportowe mają działać. Dokładne decyzje w tej sprawie należą już do wojewodów, którzy jednak mają ten problem rozwiązać. W związku z tym niektóre punkty będą czynne w te same dni, ale dłużej. W innych województwach z kolei będą one za to otwarte dodatkowo w soboty.

Warto też nadmienić, że choć istnieje możliwość umawiania się przez internet na złożenie wniosku, w praktyce raczej nie warto z niej korzystać. System wyznacza na tę chwilę odległe terminy, więc lepiej jest po prostu przyjść na miejsce i nawet poczekać te kilka godzin, ale mieć załatwioną sprawę jeszcze tego samego dnia.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]