Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy wypowiedzieli się nt. lockdownu w turystyce. Zaskakujące wnioski
Ania Radke
Ania Radke 04.02.2021 21:57

Polacy wypowiedzieli się nt. lockdownu w turystyce. Zaskakujące wnioski

polacy lockdown
fot. Pixabay/ Couleur

Zgodnie z ogólnopolskim badaniem UCE Research i SYNO Poland, ponad połowa Polaków jest przekonanych, że rząd podjął złą decyzję w sprawie przedłużenia lockdownu do 14 lutego. Odpowiedź przeciwną wskazało 32 proc. badanych, a 12,2 proc. nie ma zdania na ten temat.

Polacy chcą końca lockdownu, ale nie zdecydują się na wyjście z domu

Prawie 85 proc. Polaków zadeklarowało, że w czasie lockdownu zrezygnowało z usług objętych zakazem. Badanie wykazało jednak, że ponad połowa ankietowanych nie zamierza korzystać z usług firm, które postanowiły złamać rządowe obostrzenia. Natomiast po około 70 procent ankietowanych popiera przedsiębiorców, którzy otworzyli swoje biznesy wbrew narzuconym ograniczeniom lub jest zdania, że służby nie powinny ich za to karać.

- Ci, którzy decyzję o przedłużeniu lockdownu uznali za błędną zapewne kierują się informacjami o bardzo negatywnych dla gospodarki konsekwencjach restrykcji. Z jednej strony przedsiębiorcy podkreślają, że straty wynikające z lockdownu są duże i że już wyczerpują się ich możliwości finansowe. Z drugiej strony ankietowani uważają, że otwarcie małych biznesów nie wpłynie znacząco na zagrożenie epidemiczne - komentuje dla MondayNews Polska prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów.

Wyniki badań skomentował również Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. Jak zaznacza, Polacy coraz częściej słyszą o możliwych zwolnieniach pracowników, a przedłużenie obostrzeń zwiększa ryzyko utraty pracy. Dodał, że możliwa fala bezrobocia może nadejść w kwietniu.

- Społeczeństwo w pewien sposób nauczyło się już żyć z wirusem i jego konsekwencjami. Z tego też wynika luźniejsze podejście do restrykcji, tym bardziej że od dłuższego czasu liczba zakażeń utrzymuje się na dość stabilnym poziomie - dodaje Krzysztof Zych, główny analityk UCE Research.

67,5 proc. respondentów wskazało, że przedsiębiorcy mają rację, że mimo panujących restrykcji otworzyli swoje firmy otwierają swoje firmy. Mimo to 52,3 proc Polaków nie zamierza w najbliższym czasie odwiedzać miejsc, które zostały otwarte mimo lockdownu.

- Część badanych nie będzie korzystała z takich usług z powodu obaw przed zakażeniem. Ale moim zdaniem, decydujące znaczenie ma sytuacja ekonomiczna. Polacy zdecydowanie boją się o swoją przyszłość. Do tego dochodzi drożyzna, którą zauważa przeciętny Kowalski. Ludzie nie mają pieniędzy i widoków na szybką poprawę sytuacji - podkreśla Adrian Parol w rozmowie z MondayNews Polska.

Zauważalna jest jednak wśród Polaków solidarność z przedsiębiorcami poszkodowanymi przez trwające restrykcje - aż 70,7 proc. ankietowanych uważa, że policja, sanepid i inne instytucje nie powinny bezwzględnie karać właścicieli takich obiektów.

- Los mikrofirm i małych przedsiębiorstw jest tragiczny. Świadomi tego są także ludzie, którzy mają zapewnione stałe miesięczne wypłaty. Wynik badania jest wyrazem solidarności - komentuje Andrzej Głowacki, prezes DGA.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Polsat

Tagi: Polska