Kołobrzeg chce wprowadzić nową opłatę dla turystów. Wejście na molo będzie płatne?
Nadmorskie kurorty w Polsce od dawna cieszą się ogromną popularnością, jednocześnie jednak słynąc z wygórowanych cen - zwłaszcza w czasie letnich wakacji. Turyści często porównują koszt urlopu nad Bałtykiem do zagranicznej podróży na południe Europy, ale mimo to lubimy klimat Sopotu, Międzyzdrojów czy Mielna i chętnie je masowo odwiedzamy.
Władze Kołobrzegu pracują nad nową opłatą
W czasie pandemii turystyka krajowa cieszy się szczególną popularnością i chętnie odwiedzamy zarówno Pomorze, jak i Podhale. Kryzys jednak odbił się na całej branży wyjątkowo boleśnie, przez co polskie miasta muszą szukać sposobów na pozyskanie dodatkowych środków. Takie działania podjąć postanowił również rzekomo Kołobrzeg.
Plaża w Kołobrzegu/fot. pixabay.com/przemokrzak
O sprawie poinformowało Radio Szczecin. Nadmorski kurort uważany jest za jeden z najpopularniejszych na całym wybrzeżu. Jedną z jego głównych atrakcji jest przepiękne molo, na które od 5 lat turyści mogli wchodzić bez żadnej opłaty. Wkrótce jednak sytuacja ta może się zmienić.
Portal radia przekazał, że władze miasta rozważają pozyskiwanie dodatkowych środków z opłat turystów za wejście na molo. W tekście podkreślono, że oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale podobno „jest jedynie kwestią czasu". Mają już rzekomo trwać prace nad systemem zniżek oraz ulg dla gości.
W egzekwowaniu opłat pomóc ma specjalna, dedykowana aplikacja. Dzięki niej turyści mogą uiścić opłatę uzdrowiskową, a w podziękowaniu od miasta za ten gest, cieszyć się będą mogli specjalnymi przywilejami.
– Jednym z nich ma być właśnie bezpłatny wstęp na molo – zdradził Radiu Szczecin rzecznik miejscowego magistratu, Michał Kujaczyński.
Molo w Kołobrzegu/fot. pixabay.com/diema
Ze specjalnej opłaty mają zostać zwolnione osoby posiadające Kołobrzeską Kartę Mieszkańca. Cały system jednak jest w fazie przygotowań, nieznana zatem jeszcze jest data wprowadzenia dodatkowej opłaty. Nie wiadomo również, ile dokładnie turyści musieliby płacić.
– Chodzi o to, żeby turystom, którzy za to płacą [opłatę uzdrowiskową - przyp. red.], dać jakiś bonus czy całkowicie zrezygnować, dla tych którzy uiścili opłatę uzdrowiskową czy zostawiać im symboliczną złotówkę. To wszystko jeszcze jest przed nami – uściśla Kujaczyński.
Wspierajmy polską branżę turystyczną
Radio Szczecin zauważa również, że podczas ostatniego remontu, przy wejściu na molo zainstalowano już specjalne urządzenia umożliwiające kupno wejściówek. Analizując preferencje urlopowe Polaków na 2021 rok, można przypuszczać, że tysiące osób już wkrótce skorzysta z zastosowanego rozwiązania.
Wielu turystów może niepokoić się również cenami noclegów oraz usług nad polskim morzem. Już podczas wakacji 2020 stawki poszły w górę, bowiem sezon okazał się krótszy z powodu pandemii. Niedawno sprawdziliśmy obowiązujące ceny za hotele i pensjonaty nad Bałtykiem i w górach, spodziewać się jednak można, że z każdym kolejnym miesiącem przybliżającym nas do sezonu urlopowego, będą one coraz wyższe.
Mimo to pamiętajmy, że na skutek licznych obostrzeń i zakazów, cała branża turystyczna bardzo ucierpiała. Warto więc zaakceptować nieco wyższe ceny, bo w ten sposób mamy szansę wspierać polskie przedsiębiorstwa. Każdy urlop na terenie kraju bez wątpienia pomoże nie tylko właścicielom hoteli, pensjonatów i atrakcji, ale również restauracjom i innym lokalom zarabiającym na podróżnych.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Afera wokół testów na COVID-19 w Polsce. Nie zwolnią z kwarantanny?
Wprowadzają koronapaszporty. Będą sprawdzać, kto się zaszczepił undefined
Źródło: Radio Szczecin