Turysci.pl
Polka ewakuowana śmigłowcem spod K2

fot. Facebook/Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości

Magdalena Gorzkowska ewakuowana do bazy pod K2. Miała silne bóle brzucha

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pilna ewakuacja Polki do bazy pod K2. Skarżyła się na silne bóle brzucha i złe samopoczucie. To niestety może być już koniec próby zdobycia jednego z najwyższych szczytów na świecie. Smutna wiadomość właśnie obiegła media.

Polka chciała za wszelką cenę zdobyć K2 jeszcze w tym sezonie. Cały kraj trzymał kciuki za Magdalenę Gorzkowską, niestety właśnie media obiegła niepokojąca wiadomość. Nasza podróżniczka skarżyła się na silne bóle brzucha i konieczne było wysłanie po nią śmigłowca ewakuacyjnego. Swoją wyprawę na bieżąco relacjonowała na swoim profilu na Facebooku - Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości.

K2 nie zostało ponownie zdobyte. Ewakuacja Polki

Ewakuacja, zdaniem ekspertów, prawdopodobnie oznacza już koniec próby zdobycia szczytu tej zimy. W najbliższych dniach, zgodnie z przewidywaniami, nastąpi gwałtowne pogorszenie pogody, co sprawi, że kolejne podejścia okazać się mogą zbyt niebezpieczne. Jak podaje Onet, kłopoty Polki pojawiły się jeszcze podczas jej pobytu w obozie pierwszym

Magdalena Gorzkowska narzekała na silny ból brzucha. Wymiotowała w obozie pierwszym. Została ewakuowana do bazy. Poprosiła o ewakuację helikopterem – poinformował o sytuacji dziennikarz dawn.com, Jamil Nagri. 

Wyjście w górę zakończyło się ewakuacją, a powrót Polki do bazy potwierdził szef agencji Seven Summit Treks, Chhang Dawa Sherpa. Niestety w mediach wciąż nie pojawiło się wiele szczegółów na temat całego zdarzenia oraz kłopotów zdrowotnych Gorzkowskiej. Wszyscy fani oraz osoby obserwujące jej wyprawę trzymają kciuki, by z jej zdrowiem było wszystko w porządku. 

Mediom udało się jedynie dotrzeć do informacji, zgodnie z którymi na miejsce wysłany został śmigłowiec Askari Aviation. Onet przypomina, że jest to ta sama firma, która zajęła się transportem z bazy pod K2 Waldemara Kowalewskiego. Jemu również niestety nie udało się zdobyć legendarnego K2. 

Ruszamy w górę !Mój team + zagraniczni wspinacze + Szerpowie.Liczy się tylko bezpieczny powrót! ???????????? Trzymajcie kciuki !https://maps.findmespot.com/s/JCPZ#GorzkowskaInPostK2winter

Opublikowany przez Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości Wtorek, 2 lutego 2021

K2 po raz pierwszy zostało zdobyte zimą w 2021 roku

Przypomnijmy, że druga najwyższa góra świata, zdobyta została w sezonie zimowym po raz pierwszy w historii 16 stycznia 2021 roku. Około godziny 17:00 czasu miejscowego dokonał tego zespół z Nepalu. Na szczyt udało się wejść 10 uczestnikom wyprawy. Byli to: 

  • Nirmal Purja

  • Gelje Sherpa

  • Mingma David Sherpa

  • Mingma Gyalje Sherpa

  • Sona Sherpa

  • Mingma Tenzi Sherpa

  • Pem Chhiri Sherpa

  • Dawa Temba Sherpa

  • Kili Pemba Sherpa

  • Dawa Tenjing Sherpa

Nirmal Purja potwierdził, że udało mu się zdobyć K2 nie tylko zimą, ale również jako pierwsza osoba na świecie - bez tlenu. Fakt ten wywołał burzliwą burzę w sieci, zwłaszcza że pozostali uczestnicy przyznali, że mieli butle z dodatkowym tlenem. Mimo to ten niesamowity wyczyn na zawsze zapisze się w historii światowego himalaizmu, a wyprawa będzie motywacją dla całych pokoleń podróżników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >