Turysci.pl
Polka ewakuowana śmigłowcem spod K2

fot. Facebook/Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości

Magdalena Gorzkowska ewakuowana do bazy pod K2. Miała silne bóle brzucha

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pilna ewakuacja Polki do bazy pod K2. Skarżyła się na silne bóle brzucha i złe samopoczucie. To niestety może być już koniec próby zdobycia jednego z najwyższych szczytów na świecie. Smutna wiadomość właśnie obiegła media.

Polka chciała za wszelką cenę zdobyć K2 jeszcze w tym sezonie. Cały kraj trzymał kciuki za Magdalenę Gorzkowską, niestety właśnie media obiegła niepokojąca wiadomość. Nasza podróżniczka skarżyła się na silne bóle brzucha i konieczne było wysłanie po nią śmigłowca ewakuacyjnego. Swoją wyprawę na bieżąco relacjonowała na swoim profilu na Facebooku - Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości.

K2 nie zostało ponownie zdobyte. Ewakuacja Polki

Ewakuacja, zdaniem ekspertów, prawdopodobnie oznacza już koniec próby zdobycia szczytu tej zimy. W najbliższych dniach, zgodnie z przewidywaniami, nastąpi gwałtowne pogorszenie pogody, co sprawi, że kolejne podejścia okazać się mogą zbyt niebezpieczne. Jak podaje Onet, kłopoty Polki pojawiły się jeszcze podczas jej pobytu w obozie pierwszym

Magdalena Gorzkowska narzekała na silny ból brzucha. Wymiotowała w obozie pierwszym. Została ewakuowana do bazy. Poprosiła o ewakuację helikopterem – poinformował o sytuacji dziennikarz dawn.com, Jamil Nagri. 

Wyjście w górę zakończyło się ewakuacją, a powrót Polki do bazy potwierdził szef agencji Seven Summit Treks, Chhang Dawa Sherpa. Niestety w mediach wciąż nie pojawiło się wiele szczegółów na temat całego zdarzenia oraz kłopotów zdrowotnych Gorzkowskiej. Wszyscy fani oraz osoby obserwujące jej wyprawę trzymają kciuki, by z jej zdrowiem było wszystko w porządku. 

Mediom udało się jedynie dotrzeć do informacji, zgodnie z którymi na miejsce wysłany został śmigłowiec Askari Aviation. Onet przypomina, że jest to ta sama firma, która zajęła się transportem z bazy pod K2 Waldemara Kowalewskiego. Jemu również niestety nie udało się zdobyć legendarnego K2. 

Ruszamy w górę !Mój team + zagraniczni wspinacze + Szerpowie.Liczy się tylko bezpieczny powrót! ???????????? Trzymajcie kciuki !https://maps.findmespot.com/s/JCPZ#GorzkowskaInPostK2winter

Opublikowany przez Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości Wtorek, 2 lutego 2021

K2 po raz pierwszy zostało zdobyte zimą w 2021 roku

Przypomnijmy, że druga najwyższa góra świata, zdobyta została w sezonie zimowym po raz pierwszy w historii 16 stycznia 2021 roku. Około godziny 17:00 czasu miejscowego dokonał tego zespół z Nepalu. Na szczyt udało się wejść 10 uczestnikom wyprawy. Byli to: 

  • Nirmal Purja

  • Gelje Sherpa

  • Mingma David Sherpa

  • Mingma Gyalje Sherpa

  • Sona Sherpa

  • Mingma Tenzi Sherpa

  • Pem Chhiri Sherpa

  • Dawa Temba Sherpa

  • Kili Pemba Sherpa

  • Dawa Tenjing Sherpa

Nirmal Purja potwierdził, że udało mu się zdobyć K2 nie tylko zimą, ale również jako pierwsza osoba na świecie - bez tlenu. Fakt ten wywołał burzliwą burzę w sieci, zwłaszcza że pozostali uczestnicy przyznali, że mieli butle z dodatkowym tlenem. Mimo to ten niesamowity wyczyn na zawsze zapisze się w historii światowego himalaizmu, a wyprawa będzie motywacją dla całych pokoleń podróżników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >