Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Odwilż w Zakopanem. Na tatrzańskich szlakach panują trudne warunki
Ania Radke
Ania Radke 16.12.2021 01:00

Odwilż w Zakopanem. Na tatrzańskich szlakach panują trudne warunki

Zakopane
fot. Wikipedia Commons/ Mgiganteus/ CC BY 2.5/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/

W czwartek pogoda w Zakopanem nie będzie rozpieszczać. Synoptycy przewidują dzisiaj odwilż oraz opady deszczu ze śniegiem. W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - ostrzega TPN.

Turyści, którzy planowali spędzić przedświąteczny weekend w Zakopanem, dzisiaj mogą się nieźle zaniepokoić. W czwartek prognozowane są opady deszczu ze śniegiem. Następne dni przyniosą jednak opady śniegu.

Deszczowe chmury nad Zakopanem i Tatrami

Według prognoz czwartek w Zakopanem i pod Tatrami upłynie pod znakiem deszczu ze śniegiem - poinformował dzisiaj Tygodnik Podhalański. W niektórych miejscach na drogach może być ślisko.

Synoptycy wskazują jednak, że odwilż jest tylko chwilowa, bo już jutro sypnie śniegiem. Według prognoz IMGW mogą pojawić się nawet ostrzeżenia pierwszego stopnia przed śnieżycą.

Trudne warunki na szlakach

TPN wskazuje, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne - trasy pokryte są śniegiem, pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia oraz wystają kamienie, a miejscami utworzyły się głębsze zaspy.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnościami posługiwania się nim - informuje TPN

Pracownicy parku podkreślają jednak, że mimo zimowej aury, w Tatrach nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa, ponieważ pokrywa śniegu jest jeszcze niewystarczająca. Niebezpiecznie jest także na tatrzańskich jeziorach.

Niebezpiecznie może być także na niżej położonych szlakach oraz drogach dojściowych do schronisk, gdzie również zalega śnieg. Miejscami jest on grząski, a w innych miejscach występują oblodzenia.

- Z powodu tworzenia się błota pośniegowego na skutek dodatniej temperatury, wędrowanie po szlaku z wózkiem jest mocno utrudnione lub niemożliwe - dotyczy to zwłaszcza drogi nad Morskie Oko - ostrzega TPN

TPN apeluje również do turystów o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Jak wskazują, lód w wielu miejscach jest jeszcze bardzo cienki i może się załamać.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TPN, 24TP, IMGW

Tagi: Zakopane