Turysci.pl > Europa > Jacht właściciela Łukoila zniknął z radarów. Mógł złamać przepisy
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:23

Jacht właściciela Łukoila zniknął z radarów. Mógł złamać przepisy

Вагит Алекперов
fot. Wikipedia Commons/ Russian Presidential Press and Information Office/ CC BY 4.0

Jacht należący do właściciela firmy Łukoil, Wagita Alekperowa, zniknął z radarów. Jeżeli system śledzenia maszyny został wyłączony celowo, naruszył w ten sposób międzynarodowe przepisy morskie. Media podejrzewają, że zniknięcie łodzi ma związek z zamrażaniem majątków rosyjskich oligarchów.

Galactica Super Nova, jacht należący do prezesa Łukoil Wagita Alekperowa, 1 marca dopłynął z Barcelony do Tivatu w Czarnogórze. Następnego dnia jednostka zniknęła z radarów - wynika z danych firmy MarineTraffic, zajmującej się monitorowaniem ruchu na wodzie.

Jak donoszą VesselFinder i VesselsValue, automatyczny system śledzenia znany jako AIS, przestał wysyłać sygnały wkrótce po wypłynięciu. Mimo że minęło już dziewięć dni, łódź do tej pory nie zaktualizowała swojej lokalizacji.

Kapitan jachtu złamał przepisy?

Międzynarodowa Organizacja Morska zastrzega, że wszystkie statki o wadze wynoszącej 300 ton lub więcej odbywające rejsy międzynarodowe, muszą posiadać system śledzenia, informujący o położeniu, wielkości i innych czynnikach.

Przypomnijmy, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, wiele superjachtów związanych z oligarchami zostało uziemionych lub zajętych przez władze międzynarodowe. Jeden z nich należał do Igora Sieczina, zaufanego współpracownika Putina. Moment zaginięcia łodzi wydaje się zatem nieprzypadkowy.

Według The Superyacht Times jacht oligarchy ma 14 kabin i może pomieścić do 12 gości i 16 członków załogi. Maksymalny zasięg jednostki wynosi 4 tys. mil morskich, a maksymalna prędkość to 30 węzłów. Galactica Super Nova jest wyceniana na 75 mln dolarów.

Oligarcha już stracił miliardy

Znaczna część majątku Wagita Alekperowa jest związana z Łukoilem. Oligarcha w 1991 r. brał udział w założeniu firmy naftowej jako przedsiębiorstwa państwowego. Pełnił funkcję pierwszego wiceministra przemysłu naftowego i gazowego Związku Radzieckiego.

W tym roku majątek netto oligarchy spadł o 17,6 mld dolarów do 5,2 mld dolarów - wynika z szacunków Bloomberga.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: