Turysci.pl
Вагит Алекперов

fot. Wikipedia Commons/ Russian Presidential Press and Information Office/ CC BY 4.0

Jacht właściciela Łukoila zniknął z radarów. Mógł złamać przepisy

17 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Jacht należący do właściciela firmy Łukoil, Wagita Alekperowa, zniknął z radarów. Jeżeli system śledzenia maszyny został wyłączony celowo, naruszył w ten sposób międzynarodowe przepisy morskie. Media podejrzewają, że zniknięcie łodzi ma związek z zamrażaniem majątków rosyjskich oligarchów.

Galactica Super Nova, jacht należący do prezesa Łukoil Wagita Alekperowa, 1 marca dopłynął z Barcelony do Tivatu w Czarnogórze. Następnego dnia jednostka zniknęła z radarów - wynika z danych firmy MarineTraffic, zajmującej się monitorowaniem ruchu na wodzie.

Jak donoszą VesselFinder i VesselsValue, automatyczny system śledzenia znany jako AIS, przestał wysyłać sygnały wkrótce po wypłynięciu. Mimo że minęło już dziewięć dni, łódź do tej pory nie zaktualizowała swojej lokalizacji.

EN 01514199 1923

Hotelarze chcą systemowego wsparcia w organizacji noclegów dla uchodźców

CZYTAJ DALEJ

Kapitan jachtu złamał przepisy?

Międzynarodowa Organizacja Morska zastrzega, że wszystkie statki o wadze wynoszącej 300 ton lub więcej odbywające rejsy międzynarodowe, muszą posiadać system śledzenia, informujący o położeniu, wielkości i innych czynnikach.

Przypomnijmy, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, wiele superjachtów związanych z oligarchami zostało uziemionych lub zajętych przez władze międzynarodowe. Jeden z nich należał do Igora Sieczina, zaufanego współpracownika Putina. Moment zaginięcia łodzi wydaje się zatem nieprzypadkowy.

Według The Superyacht Times jacht oligarchy ma 14 kabin i może pomieścić do 12 gości i 16 członków załogi. Maksymalny zasięg jednostki wynosi 4 tys. mil morskich, a maksymalna prędkość to 30 węzłów. Galactica Super Nova jest wyceniana na 75 mln dolarów.

Oligarcha już stracił miliardy

Znaczna część majątku Wagita Alekperowa jest związana z Łukoilem. Oligarcha w 1991 r. brał udział w założeniu firmy naftowej jako przedsiębiorstwa państwowego. Pełnił funkcję pierwszego wiceministra przemysłu naftowego i gazowego Związku Radzieckiego.

W tym roku majątek netto oligarchy spadł o 17,6 mld dolarów do 5,2 mld dolarów - wynika z szacunków Bloomberga.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >