Turysci.pl

fot. Wikipedia Commons/ Russian Presidential Press and Information Office/ CC BY 4.0

Jacht właściciela Łukoila zniknął z radarów. Mógł złamać przepisy

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Jacht należący do właściciela firmy Łukoil, Wagita Alekperowa, zniknął z radarów. Jeżeli system śledzenia maszyny został wyłączony celowo, naruszył w ten sposób międzynarodowe przepisy morskie. Media podejrzewają, że zniknięcie łodzi ma związek z zamrażaniem majątków rosyjskich oligarchów.

Galactica Super Nova, jacht należący do prezesa Łukoil Wagita Alekperowa, 1 marca dopłynął z Barcelony do Tivatu w Czarnogórze. Następnego dnia jednostka zniknęła z radarów - wynika z danych firmy MarineTraffic, zajmującej się monitorowaniem ruchu na wodzie.

Jak donoszą VesselFinder i VesselsValue, automatyczny system śledzenia znany jako AIS, przestał wysyłać sygnały wkrótce po wypłynięciu. Mimo że minęło już dziewięć dni, łódź do tej pory nie zaktualizowała swojej lokalizacji.

Kapitan jachtu złamał przepisy?

Międzynarodowa Organizacja Morska zastrzega, że wszystkie statki o wadze wynoszącej 300 ton lub więcej odbywające rejsy międzynarodowe, muszą posiadać system śledzenia, informujący o położeniu, wielkości i innych czynnikach.

Przypomnijmy, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, wiele superjachtów związanych z oligarchami zostało uziemionych lub zajętych przez władze międzynarodowe. Jeden z nich należał do Igora Sieczina, zaufanego współpracownika Putina. Moment zaginięcia łodzi wydaje się zatem nieprzypadkowy.

Według The Superyacht Times jacht oligarchy ma 14 kabin i może pomieścić do 12 gości i 16 członków załogi. Maksymalny zasięg jednostki wynosi 4 tys. mil morskich, a maksymalna prędkość to 30 węzłów. Galactica Super Nova jest wyceniana na 75 mln dolarów.

Oligarcha już stracił miliardy

Znaczna część majątku Wagita Alekperowa jest związana z Łukoilem. Oligarcha w 1991 r. brał udział w założeniu firmy naftowej jako przedsiębiorstwa państwowego. Pełnił funkcję pierwszego wiceministra przemysłu naftowego i gazowego Związku Radzieckiego.

W tym roku majątek netto oligarchy spadł o 17,6 mld dolarów do 5,2 mld dolarów - wynika z szacunków Bloomberga.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]