nocleg pilny apel

Fot. Wikimedia K. Olszanowska-Kuńka CC BY-SA 3.0 pl (zdjęcie ilustracyjne)

Ważny apel do turystów. Dla własnego dobra lepiej pamiętać, można się mocno roczarować w Dolinie Pięciu Stawów

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki apel wystosowało Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

  • Na jakie zachowania turystów obsługa obiektu noclegowego zwraca uwagę

  • Na jakich zasadach działa obecnie schronisko

Chociaż od 28 grudnia panuje kwarantanna narodowa i hotele oraz pensjonaty nie mogą przyjmować gości, wielu podróżnych wciąż liczy na nocleg. Sytuacja doprowadziła do wystosowania specjalnego apelu przez obsługę Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pracownicy obiektu noclegowego chcą uniknąć „kłopotliwych sytuacji”.

Przypominamy, że aż do końca ferii, czyli 17 stycznia 2021, podróżni nie mogą liczyć na nocleg w ośrodkach turystycznych. Zakwaterowani mogą zostać jedynie pracownicy medyczni, służby wojskowe oraz pacjenci szpitali specjalistycznych wraz z opiekunami. Jednak część wczasowiczów najwyraźniej liczy na to, że przedsiębiorcy będą przymykali oko na obowiązujące przepisy.

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów undefinedPolskich przypomina: turyści nie mogą prosić o nocleg

Obsługa Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich postanowiła przypomnieć wszystkim podróżnym, że powinni odpowiednio zaplanować wyjście na szlaki górskie, ponieważ nie mogą liczyć na nocleg w obiekcie. W komunikacie, który pojawił się w mediach społecznościowych podkreślono, żeby turyści nie stawiali pracowników w trudnej sytuacji.

Wczasowicze, którzy do 17 stycznia 2021 będą przemierzali górskie trasy w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich, mogą natomiast skorzystać z bufetu zewnętrznego na terenie schroniska, który funkcjonuje całodzienne.

Drodzy Turyści! W związku z obostrzeniami do 17 stycznia nie udzielamy żadnych noclegów. Bardzo prosimy o branie tego pod uwagę podczas planowania wycieczek i nie tworzenie kłopotliwych sytuacji. Czynny jest całodzienny bufet zewnętrzny – czytamy we wpisie, który pojawił się na Facebooku Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Taki sam komunikat wyświetla się również zaraz po załadowaniu strony internetowej schroniska. Wiele wskazuje jednak na to, że turyści zamierzają wspierać ośrodek przynajmniej od strony gastronomicznej. „Małe wsparcie gastronomii przybędzie 6.01”, czytamy w komentarzach pod wpisem na Facebooku.

Dolina Pięciu Stawów Polskich, Fot. Wikimedia Leafnode CC BY-SA 2.5

Nocleg w schronisku powinien być możliwy mimo obostrzeń?

Część turystów podkreśla, że nocleg w schroniskach górskich powinien być możliwy zawsze, ponieważ obiekt ten nie jest typową noclegownią, jak hotel czy pensjonat, ale także – jak sama nazwa wskazuje – schronieniem dla wędrowców górskich, którzy potrzebują pomocy.

Ale schronisko to nie hotel, bar z piwem, restauracja ani miejsce widokowe – to schronienie dla ludzi głównie w trudnym czasie – szkoda, że ta definicja straciła na wartości – które tak bardzo są dziś potrzebne – czytamy w komentarzu pod komunikatem Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Prawdopodobnie dlatego obsługa schroniska odniosła się do „kłopotliwych sytuacji”. Chociaż obostrzenia rządowe wyraźnie zakazują zakwaterowania turystów w obiektach noclegowych, to jednak polecenie to kłóci się z ideą PTTK. Obecnie wczasowicze, którzy proszą o nocleg, zmuszają pracowników do dokonywania trudnych wyborów.

Polacy stale starają się obchodzić przepisy – zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym. Niedawno pisaliśmy o zabawnym ogłoszeniu, które pojawiło się na grupie zrzeszającej miłośników Bieszczad. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich