Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > MOPR ma pilny apel do turystów. Chodzi o mazurskie jeziora
Ania Radke
Ania Radke 13.12.2021 22:21

MOPR ma pilny apel do turystów. Chodzi o mazurskie jeziora

foot-g470e0e0a2 1280
fot. Pixabay/ Hans

Ostatnie kilka dni i nocy temperatura na Mazurach nie wzrastała powyżej zera stopni. Sprawiło to, że małe jeziora stawy pokryły się lodem. MOPR wskazuje jednak, że jest on jeszcze cienki i kruchy. Ratownicy apelują, by pod żadnym pozorem na niego nie wchodzić.

Ujemne temperatury sprawiły, że zamarzło już małe jezioro Kirsajty leżące między Mamrami, a Darginem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ratownicy MOPR zaapelowali do turystów o zachowanie ostrożności.

Mazurskie jeziora pokryła cienka warstwa lodu

– Niestety, otrzymujemy już sygnały, że ludzie próbują na jego taflę wchodzić – powiedział w rozmowie z PAP dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) Mariusz Raubo.

Ratownik zaapelował do turystów, aby tego nie robić. Jak wskazał, tafla lodu jest jeszcze zbyt cienka i krucha, do tego przelotnie pada mżawka, która roztapia lód.

– Proszę o cierpliwość, jak jeziora porządnie zamarzną, wszyscy będziemy się lodem cieszyć – dodał Raubo.

https://www.facebook.com/PiotrMierzejewskiFotografia/posts/1232468097261936

Zamarzły również małe mazurskie stawy i spokojne, ciche zatoki większych jezior, np. Niegocina. Natomiast niektóre porty zostały skute lodem.

W niedziele rano temperatura wody w Niegocinie wyniosła około 1 st. C. Warto podkreślić, że mazurskie jeziora zamarzają najszybciej wtedy, gdy nie wieje i tafla wody nie faluje.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet