Test na koronawirusa w Holandii

Pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Bez negatywnych testów nie wjadą do europejskiego kraju. Utrudnienia dla tysięcy osób

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądają zasady nałożone przez Holandię

  • kogo nie obowiązują nowe restrykcje

  • kiedy najwcześniej badanie może być wykonane

Test na koronawirusa ma być gwarancją nieprzemieszczania się osób zakażonych SARS-CoV-2. Z tego powodu wiele państw wprowadza obowiązek wykonania go przed podróżą. Teraz do tego grona dołączyła Holandia. Co więcej, dotyczy to nawet przesiadek na holenderskich lotniskach.

Test na koronawirusem. Nowy wymóg w Holandii

Holandia to kolejny kraj, który wprowadza tego typu restrykcje. Wykonanie testu na COVID-19 i okazanie negatywnego wyniku badania będzie konieczne zarówno, kiedy Holandia jest miejscem docelowym podróży, jak i w przypadku tranzytu.

Wiele osób powinno pamiętać o tym drugim przypadku. Lotnisko w Amsterdamie lub innych miastach Niderlandów często są miejscem przesiadek w przypadku podróży do dalekich miejsc świata. W przypadku lotów z Polski do Ameryki, Amsterdam często jest miejscem tranzytu. 

Istotne jest, że nowe restrykcje nie dotyczą wszystkich. Mowa jedynie o podróżnikach z państw, które według Holendrów uznane zostały za miejsca wysokiego ryzyka. W przypadku Europy są to praktycznie wszystkie państwa, w tym Polska.

Na ulgę mogą liczyć obywatele takich państw jak Islandia, Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Singapur, Korea Południowa czy Tajlandia. Nowe zasady nie będą dotyczyły także osób poniżej 13. roku życia.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 29 grudnia 2020 roku. Zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu będzie konieczne nie tylko w przypadku podróży lotniczych. Dotyczy to także podróży lądowych i morskich.

Głos w sprawie zabrała już między innymi linia lotnicza LMK. Władze firmy zapowiedziały, że  wszyscy pasażerowie będą kontrolowani i osoby bez takiego zaświadczenia nie zostaną wpuszczeni na pokład ich samolotów. Warto pamiętać o takich sprawach, ponieważ jeden z polskich aktorów przekonał się, że bez zastosowania się do restrykcji można zostać niewpuszczonym do samolotu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Istotny jest także termin wykonania badania. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych państw, nie może być on wykonany długo przed podróżą. Najwcześniej test może być zrobiony 72 godziny przed momentem dotarcia do miejsca docelowego.

Podobne restrykcje u sąsiadów

Podobne zasady wprowadzono także w innych państwach. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Jednym z takich krajów jest nasz południowy sąsiad, czyli Słowacja. Nowe restrykcje wprowadzono już w październiku. Powodem była ciężka sytuacja epidemiologiczna w państwie. 

Należy pamiętać, że zasady są nienaruszalne. Jeżeli komuś uda się przedostać na teren Słowacji bez spełnienia wyjaśnionych wcześniej zasad, to grozić będzie za to kara. Taka osoba zapłaci mandat w wysokości 1659 euro. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: mlecznepodroze.pl