Turysci.pl
Granica będzie do przekroczenia, ale pod jednym warunkiem

Pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Od poniedziałku Polacy muszą mieć negatywny test na covid. Nasz sąsiad nas nie wpuści bez niego

31 Października 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Granica jednego z państw będzie możliwa do przekroczenia tylko pod warunkiem okazania testu na COVID-19 z negatywnym wynikiem. Dotyczy to Polaków. To duże utrudnienie dla turystów. O jakim kraju mowa?

Granica popularnego wśród turystów państwa będzie mogła zostać przekroczona tylko przy spełnieniu pewnego warunku. W celu zwalczania pandemii koronawirusa, władze postanowiły dodać nowe obostrzenie. Aby wjechać na teren kraju trzeba będzie okazać wynik testu na obecność koronawirusa. Oczywiście, musi on być negatywny. 

Granica państwa w Europie. Nowy wymóg

Państwo, które wprowadziło taką zmianę, to Słowacja. Wjazd z Polski do Słowacji i tranzyt z Polski przez jej terytorium od dnia 2 listopada 2020 roku będą się odbywać bez kontroli granicznych. Aby jednak tak się stało, konieczne będzie zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na chorobę COVID-19.

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej dla Polaków i innych osób przebywających w ciągu ostatnich 14 dni w Polsce lub w innych krajach uznanych za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego do dnia 1 listopada 2020 roku włącznie jest możliwy bez żadnych restrykcji. Zmieni się to 2 listopada 2020 roku. 

Jeżeli ktoś wraca do Polski z krajów, które nie zaliczają się do państw bezpiecznych pod względem sytuacji epidemiologicznej, tranzyt przez terytorium Słowacji będzie możliwy przez 8 godzin od momentu wjazdu. Zakazane będzie też zatrzymywanie się. Wyjątkiem jest tylko potrzeba zatankowania.

Będzie to możliwe w przypadku powrotu do Polski z takich państw jak Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina.

Pamiętać należy, że zasady są nienaruszalne. Jeżeli komuś uda się przedostać na teren Słowacji bez spełnienia wyjaśnionych wcześniej zasad, to grozić będzie za to kara. Taka osoba zapłaci mandat w wysokości 1659 euro. 

Inne państwo zamyka granicę

Podczas gdy Słowacja wprowadza duże restrykcje na kontrolach granicznych, inny kraj całkowicie zakazuje wjazdu. Mowa o innym polskim sąsiedzie - Białorusi. Decyzja została podjęta z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem w naszym kraju.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powodem podjęcia takich środków przez naszych wschodnich sąsiadów, jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Władze Białorusi wydały specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- W związku z powstałą sytuacją epidemiczną w sąsiednich krajach Białoruś czasowo ogranicza wjazd na swoje terytorium przez lądowe przejścia graniczne niektórych kategorii osób fizycznych z Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy - informuje biuro prasowe białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego. 

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, będą pewne wyjątki w tej sprawie. Granice z Białorusią będzie można przekroczyć, ale tylko w dwóch przypadkach. Pozwolenie mają dostać kierowcy samochodów ciężarowych. Granicę przekroczą także dyplomaci.

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >