Turysci.pl
EN 01488121 0067

LEFTERIS PARTSALIS/Xinhua News/East News

Pożary w Grecji. Tysiące osób ewakuowanych, wśród nich turyści

28 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czwartego dnia pożarów na północ od stolicy Grecji ewakuowano tysiące mieszkańców i turystów przebywających w Atenach. Strażacy w nocy z czwartku na piątek walczyli, aby ogień nie rozprzestrzenił się do zaludnionych obszarów i historycznych miejsc. Polska ambasada wydała pilny apel do turystów.

Pożary w Grecji. Straż przybrzeżna na wyspie Eubea na Morzu Egejskim ewakuowała setki ludzi drogą morską. W tym celu przeprowadziła masową operację z użyciem łodzi patrolowych i prywatnych jednostek.

Pożar przedarł się także przez obszary leśne zaledwie 20 km na północ od stolicy Grecji. Zniszczeniu uległy kolejne domy. Ekipy składające się z kilkuset strażaków wykopały rowy przeciwpożarowe, dzięki którym udało się ugasić płomienie - podaje agencja AP.

Włochy

Włochy. Od dzisiaj wejście do restauracji czy muzeum tylko z przepustką covidową

CZYTAJ DALEJ

Grecja. 10 dzień fali upałów

Ruch na głównej autostradzie łączącej Ateny z północną Grecją został wstrzymany przez strażaków, którzy próbowali wykorzystać drogę jako barierę przed płomieniami, zanim wznowiono działania samolotów gaśniczych.

Mimo ciężkiej pracy ekip gaśniczych ogień zdołał przedostać się przez autostradę w kilku miejscach. Kilku strażaków i ochotników doznało poparzeń, przez które musieli zostać przetransportowani do szpitali.

- To dziesiąty dzień wielkiej fali upałów, która dotknęła cały kraj, najgorszej fali upałów pod względem intensywności i czasu trwania w ciągu ostatnich 30 lat - przekazał w rozmowie z mediami generał pożarnictwa Aristotelis Papadopulos.

W czwartek i w piątek rano ewakuowano prawie 60 wsi i osiedli w całej południowej Grecji. Warunki pogodowe mają ulec jeszcze pogorszeniu - w dużej części kraju przewidywane są bowiem silne wiatry.

Ewakuowano także turystów

Ogromne pożary szalały także na popularnej wśród zagranicznych turystów wyspie Eubea, znajdującej się na północny wschód od Aten, a także w wielu miejscach w południowym regionie Peloponezu.

Służby powstrzymywały ogień przed dotarciem do zabytków w Olimpii, miejscu, gdzie odbywały się starożytne igrzyska olimpijskie. Udało się uchronić przed ogniem także letni pałac pod Atenami, z którego korzystała niegdyś grecka rodzina królewska.

Jak przekazała eubejska straż przybrzeżna, łodzie patrolowe, prywatne łodzie i statki turystyczne ewakuowały w ciągu nocy i do wczesnego ranka w piątek 631 osób z plaż na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy.

Polska Ambasada w Atenach zaapelowała do turystów o zachowanie szczególniej ostrożności i odradziła zbędnych podróży. Poinformowano także, że władze greckie wprowadziły zakaz wejścia do parków i lasów.

W piątek do Grecji mają przybyć zastępy straży pożarnej, samoloty gaśnicze, helikoptery i pojazdy pożarnicze z Francji, Rumunii, Szwecji i Szwajcarii, natomiast strażacy i samoloty z Cypru są już na miejscu.

Pomocy udzieliła także Unia Europejska, która zwiększyła wsparcie dla dotkniętych pożarami krajów w południowo-wschodniej Europie.

Niebezpieczne fale upałów i pożary trwają także w Turcji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >