Turysci.pl > Polska > Sylwester pod Tatrami. IGHP: blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji
Ania Radke
Ania Radke 14.12.2021 22:21

Sylwester pod Tatrami. IGHP: blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji

Zakopane
fot. flickr/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Święta i Sylwester zbliżają się wielkimi krokami, a w Zakopanem i okolicznych miejscowościach można jeszcze znaleźć sporo wolnych miejsc w pensjonatach i hotelach. Specjaliści tłumaczą, że przez pandemię turyści o wiele ostrożniej podchodzą do rezerwacji.

Blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji na grudzień - poinformowała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Jak wskazuje, niski poziom rezerwacji związany jest z niepewnością i wstrzymywaniem się z decyzją o wyjeździe do ostatniej chwili.

- Teraz mamy taki czas, że ludzie na ostatnią chwilę decydują o przyjeździe. Wszyscy się obawiają, dużo jest też anulacji - przyznaje Bartłomiej Bryjak z jednego z zakopiańskich pensjonatów w rozmowie z RMF24.

Wolne miejsca na Sylwestra w Zakopanem

Specjalista od internetowej sprzedaży noclegów Dariusz Galica stwierdził w rozmowie z RMF24, że pandemia koronawirusa spowodowała, że turyści o wiele ostrożniej i znacznie później robią rezerwacje.

- W tym roku święta sprzedają się z rezerwą i ostrożnością ze strony klientów. Część obiektów ma sprzedane pokoje na poziomie 60-70 proc. Są też obiekty, które mają sprzedane na poziomie 30-20 proc. Tam można jeszcze wykupić pakiet świąteczny - dodaje.

Przypomnijmy, że w związku z Ministerstwo Zdrowia od 15 grudnia zwiększa limity dostępności pokoi i usług gastronomicznych (z 50 proc. do 30 proc.). Dotyczy to jednak tylko osób niezaszczepionych - osoby zaszczepione nie są wliczane do limitów.

Hotelarze nadal nie mają prawa sprawdzać certyfikatów covidowych - przypomina sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. Jak twierdzi, weryfikowania i przetwarzania danych medycznych hotelarzom zabrania ustawa o RODO.

Mączyński twierdzi ponadto, że opłacalność prowadzenia biznesu w okresie świąteczno-noworocznym przez wprowadzenie nowych limitów stoi pod znakiem zapytania.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Tagi: Góry Zakopane