Turysci.pl > Polska > Zakopane i Tatry zasypane. "Warunki do uprawiania turystyki są ekstremalnie trudne"
Ania Radke
Ania Radke 03.02.2022 22:22

Zakopane i Tatry zasypane. "Warunki do uprawiania turystyki są ekstremalnie trudne"

Zakopane
(zdjęcie ilustracyjne) flickr.com/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Zakopane i Tatry przykryły grube warstwy śniegu. Wysoko w górach panują ekstremalnie trudne warunki i zagrożenie lawinowe. Wyjście na szlak może być dzisiaj bardzo niebezpieczne.

Od samego rana w Zakopanem trwa kolejne odśnieżanie. Wczoraj napadło ponad 20 cm białego puchu, a przez noc pokrywa sięgnęła już 55 cm. Z kolei pokrywa śniegu na Kasprowym sięgnęła półtora metra, a na Łomnicy - 227 cm.

Pogoda w Zakopanem

- W Zakopanem będzie -1, na Kasprowym -7 stopni. Wiatr będzie wiał w porywach do 70 km/h, czas nasłonecznienia ma wynieść raptem jedną godzinę. W takie dni bez dużego doświadczenia lepiej zostać w dolnej granicy - informuje portal Aktualna Sytuacja w Tatrach.

https://www.facebook.com/sytuacjawtatrach/posts/4777364262384707

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W najbliższych dniach nie prognozuje się już dużych opadów śniegu. Mogą pojawiać się natomiast opady przelotne.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/5401383629889806

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach

Według dzisiejszego komunikatu TPN warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu, a wiatr utworzył miejscami głębokie zaspy śniegu.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który w najbardziej uczęszczanych dolinach jest ubity. Są jednak szlaki, gdzie śnieg będzie nieprzedeptany. Miejscami może być ślisko.

W Tatrach obowiązuje również trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Przypomnijmy, że w poniedziałek z Marchwicznego Żlebu w pobliżu Morskiego Oka zeszła wielka lawina. Obecnie zejście nad brzeg stawu i ścieżkę wokół niego jest bardzo utrudnione.

Reklama

Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: 24TP

Tagi: