Turysci.pl
airport-g80d94f323 1280

fot. Pixabay/ Skitterphoto

Kontrolerzy ruchu lotniczego zapowiadają masowe zwolnienia. "Czeka nas paraliż na lotniskach"

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

175 kontrolerów lotów zapowiedziało odejście z pracy jeszcze tej wiosny, jeśli nie dojdą do porozumienia z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. - Od połowy kwietnia czeka nas paraliż na lotniskach - informują przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL).

Najgorsza sytuacja przewidywana jest w Modlinie oraz na Lotnisku Chopina, gdzie turystów czekają znaczne opóźnienia w rozkładzie lotów czy wręcz brak możliwości startu i lądowania samolotów.

Kontrolerzy lotów odchodzą z pracy

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego w komunikacie poinformował, że podstawą sporu jest organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego.

– Z powodu drastycznego spadku w zakresie kultury bezpieczeństwa, prowadzonego procesu zwolnień grupowych i wypowiedzeń zmieniających w połączeniu z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania, ponad 86% pracowników APP Warszawa oraz 81% pracowników ACC Warszawa rozwiązało umowy o pracę – czytamy w komunikacie.

Jak dodaje Sosnowski, mowa o osobach pracujących w Warszawie - kluczowym dla lotów nad Polską obszarze. Ze stolicy Polski bowiem kontroluje się większość przestrzeni powietrznej całego kraju.

Według danych związku, w Polsce jest obecnie ok. 600 kontrolerów ruchu. Aby wykonywać ten zawód, trzeba przejść szkolenie, które trwa 2-3 lata, a z ok. 1000 chętnych na licencję kontrolera, uzyskuje ją kilka osób rocznie.

– Nagłe zmniejszenie obsady tak wielu stanowisk kontrolerskich doprowadzi do trwałego paraliżu na polskim niebie. Tych osób nie da się zastąpić z dnia na dzień. Nie da się też po prostu zwiększyć godzin pracy tym nielicznym, którzy zostaną po 1 maja – mówi.

W wyniku decyzji podjętych przez p.o. prezesa PAŻP Janusza Janiszewskiego, pod koniec ubiegłego roku doszło do konfliktu pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Nowa organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego doprowadziła do obniżki wynagrodzeń.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free, WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >