Kontrolerzy ruchu lotniczego zapowiadają masowe zwolnienia. "Czeka nas paraliż na lotniskach"
175 kontrolerów lotów zapowiedziało odejście z pracy jeszcze tej wiosny, jeśli nie dojdą do porozumienia z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. - Od połowy kwietnia czeka nas paraliż na lotniskach - informują przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL).
Najgorsza sytuacja przewidywana jest w Modlinie oraz na Lotnisku Chopina, gdzie turystów czekają znaczne opóźnienia w rozkładzie lotów czy wręcz brak możliwości startu i lądowania samolotów.
Kontrolerzy lotów odchodzą z pracy
Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego w komunikacie poinformował, że podstawą sporu jest organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego.
– Z powodu drastycznego spadku w zakresie kultury bezpieczeństwa, prowadzonego procesu zwolnień grupowych i wypowiedzeń zmieniających w połączeniu z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania, ponad 86% pracowników APP Warszawa oraz 81% pracowników ACC Warszawa rozwiązało umowy o pracę – czytamy w komunikacie.
Jak dodaje Sosnowski, mowa o osobach pracujących w Warszawie - kluczowym dla lotów nad Polską obszarze. Ze stolicy Polski bowiem kontroluje się większość przestrzeni powietrznej całego kraju.
Według danych związku, w Polsce jest obecnie ok. 600 kontrolerów ruchu. Aby wykonywać ten zawód, trzeba przejść szkolenie, które trwa 2-3 lata, a z ok. 1000 chętnych na licencję kontrolera, uzyskuje ją kilka osób rocznie.
– Nagłe zmniejszenie obsady tak wielu stanowisk kontrolerskich doprowadzi do trwałego paraliżu na polskim niebie. Tych osób nie da się zastąpić z dnia na dzień. Nie da się też po prostu zwiększyć godzin pracy tym nielicznym, którzy zostaną po 1 maja – mówi.
W wyniku decyzji podjętych przez p.o. prezesa PAŻP Janusza Janiszewskiego, pod koniec ubiegłego roku doszło do konfliktu pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Nowa organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego doprowadziła do obniżki wynagrodzeń.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Kłęby dymu nad miastem, zamknięto lotnisko. Niebo nad wyspą zrobiło się czarne
Wielkie poruszenie w całej Europie, kraje masowo zmieniają restrykcje
Jedna rzecz doprowadza stewardesy do białej gorączki. Wielu popełnia błąd
źródło: Fly4Free, WP