Turysci.pl > Europa > Erupcja wulkanu Etna na Sycylii. Kłęby dymu uniosły się na wysokość 10 km
Ania Radke
Ania Radke 21.02.2022 22:23

Erupcja wulkanu Etna na Sycylii. Kłęby dymu uniosły się na wysokość 10 km

Katania
fot. Facebook/ MeteoNews 24

Wulkan Etna na Sycylii po 11 dniach przerwy znów się uaktywnił. W niebo wystrzeliła chmura dymu, która osiągnęła około 10 km wysokości. Obserwatorium Ingv Etneo w Katanii ogłosiło czerwony alarm lotniczy.

W południe nad Katanią pojawiły się kłęby dymu, wydobywające się z wulkanu Etna. Działalność tamtejszego lotniska została zawieszona na 2 godziny.

Lotnisko w Katanii zamknięte na 2 godziny po wybuchu wulkanu

Obserwatorium Ingv Etneo w Katanii wydało biuletyn czerwonego ostrzeżenia o ruchu lotniczym. Dotyczy on popiołu rozproszonego w atmosferze. W związku z sytuacją lotnisko w Katanii zostało zamknięte na dwie godziny.

Port lotniczy w Katanii wydał o 15:30 komunikat, że lotnisko zostało ponownie otwarte, jednak jego działania będą ograniczone do końca sytuacji awaryjnej. Mogą pojawić się także opóźnienia w lotach rozkładowych (zarówno przylotów, jak i odlotów).

Instytut Wulkanologii przekazał natomiast, że chmura wulkaniczna uniosła się do 10 km nad poziomem morza. Z modelu prognostycznego wynika, że chmura popiołu rozprasza się w kierunku południowo-wschodnim.

https://www.facebook.com/Meteoh24/posts/4949451245120449

https://www.facebook.com/trailsofsicily/videos/345093664174094/

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TVP Info, Aeroporto di Catania

Tagi: