Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Pijani żeglarze na mazurskich jeziorach. Intensywny weekend służb
Ania Radke
Ania Radke 28.06.2021 02:00

Pijani żeglarze na mazurskich jeziorach. Intensywny weekend służb

jezioro
fot. Pixabay/ whitewolfik

Policjanci z patroli wodnych na Mazurach w ubiegły weekend mieli pełne ręce roboty na jeziorach. Doszło do licznych zatrzymań pijanych sterników łodzi, nietrzeźwi ludzie pływali też na rowerach wodnych.

Zgodnie z polskim prawem pijani sternicy na jeziorze odpowiadają w taki sam sposób, jakby po pijanemu prowadzili auto. Za takie zachowanie grozi do dwóch lat więzienia.

Liczne interwencje na mazurskich jeziorach

Policjanci z Ełku, Mikołajek i Pisza w ubiegły weekend wielokrotnie interweniowali w sprawie pijanych żeglarzy. Jak

25 i 30-latek zostali zatrzymani w Ełku po tym, jak pływali rowerem wodnym po Jeziorze Ełckim. Natomiast funkcjonariusze z Mikołajek zatrzymali pijanych sterników na jeziorach Tałty i Mikołajskim.

- Do tego sternik zatrzymany na Mikołajskim nie miał uprawnień do sterowania tego typu łodzią - podała policja z Mrągowa.

Ciężki weekend również za policjantami z Rucianego-Nidy, którzy zatrzymali aż trzech pijanych sterników.

Jak poinformowała natomiast policja z Pisza, rekordzistą okazał się turysta z Wysokiego Mazowieckiego, który stał za sterami łodzi motorowej, mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna pływał łodzią motorową po Jeziorze Nidzkim.

W ubiegłe wakacje utonęło 19 osób

W ubiegłym roku podczas wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 19 osób, z czego większość wypadków spowodowana była brawurą połączoną z wypitym alkoholem.

Funkcjonariusze co roku przestrzegają przed pływaniem w stanie nietrzeźwości, nawet sprzętem niemechanicznym. Przypominają przy tym, że jest to nie tylko zabronione, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne.

- Nad wodą wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do niebezpiecznej sytuacji, dlatego tak ważne są rozwaga, zdrowy rozsądek i ostrożność" - zaapelowała policja do żeglarzy.

Zgodnie z polskim prawem na szlaku wodnym obowiązują takie same zasady jak na drodze - pływanie pojazdem mechanicznym pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Natomiast w przypadku, gdy stan alkoholu jest większy niż 0,5, dochodzi do popełnienia przestępstwa. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet