Turysci.pl
mountains-gd83fc306c 1280

fot. Pixabay/ krystianwin

Lawinowa trójka w Tatrach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

24 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Warunki w Tatrach są obecnie bardzo trudne i nie sprzyjają uprawianiu turystyki – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Turyści, którzy wybrali się na ferie w Tatry będą niestety rozczarowani. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Ponadto obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Według informacji przekazanej przez TOPR świeży przewiany śnieg zalega na twardym i bardzo twardym starym śniegu. W wielu miejscach powstały również depozyty śnieżne w postaci poduch i pól śnieżnych.

- Dalszy prognozowany opad śniegu wraz z wiatrem pogorszy warunki lawinowe. W wielu miejscach depozyty przewianego śniegu przykryte świeżym luźnym śniegiem. Uwaga na znaczne depozyty nawianego śniegu w depresjach, pod ścianami i w rejonie gran - ostrzega TOPR.

Trudne warunki na szlakach

TPN poinformował w dzisiejszym komunikacie, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, a pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana.

Miejscami trasy przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Wyżej położone szlaki, są nieprzetarte, a ponadto wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się.

Utrudnieniem jest również jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informuje TPN.

Utrudnienia występują również na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, gdzie pojawiła się świeża warstwa śniegu, która przykryła twardy i ubity stary śnieg. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Zalecane jest zabranie ze sobą raczków oraz kijków.

Warunki narciarskie znacznie się poprawiły

TPN wskazuje, że warunki do uprawiania turystyki narciarskiej znacznie się poprawiły, jednak pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy.

- W wielu miejscach występują depozyty przewianego śniegu przykryte świeżym luźnym śniegiem. Uwagę należy zwrócić na depozyty nawianego śniegu w depresjach, pod ścianami i w rejonie grani - ostrzega TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TPN, TOPR

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >