Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Na Podhalu powstał lej kondensacyjny. Mógł przerodzić się w trąbę powietrzną
Ania Radke
Ania Radke 03.07.2021 23:17

Na Podhalu powstał lej kondensacyjny. Mógł przerodzić się w trąbę powietrzną

209914176 1384671821903245 7190050302862868927 n (1)
fot. Facebook/ Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie/ Maciej

Polscy Łowcy Burz poinformowali o pojawieniu się na Podhalu leja kondensacyjnego. Nie dotknął on jednak ziemi, nie można zatem mówić o trąbie powietrznej. Zjawisko powstaje w wyniku różnicy ciśnień i towarzyszą mu silne wiatry.

W piątek wieczorem na niebie nad Podhalem utworzył się lej kondensacyjny. Na szczęście nie był zbyt duży i nie dotknął ziemi, przeradzając się w trąbę powietrzną i tornado.

Nad Podhalem pojawił się lej kondensacyjny

Lej kondensacyjny to przypomina odwrócony stożek powstający u podstawy chmury. Powstaje w wyniku różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru, jednak jeżeli nie ma styku z powierzchnią ziemi nie można mówić o trąbie powietrznej.

- Nagle zrobiło się ciemno. A na niebie pojawił się lej. Na szczęście był on niewielki - relacjonował jeden z mieszkańców w rozmowie z portalem goral.info.pl.

Piątkowy lej był drugim zaobserwowanym na południu Polski w ostatnim czasie. Dzień wcześniej podobne zjawisko powstało w okolicach wsi Lękartów w powiecie raciborskim w województwie śląskim.

https://www.facebook.com/LowcyBurzPoludnie/photos/a.255942451442860/1384671818569912/?type=3

Dzisiejsze warunki w Tatrach

W najsłynniejszym mieście Podhala, Zakopanem, termometry pokazały dzisiaj 14 st. C., a na Kasprowym rano temperatura wynosiła zaledwie 5 st. C. Do końca dnia prognozowane są jedynie drobne przejaśnienia, jednak trzeba być gotowym na przelotne opady deszczu.

Cieplej ma zrobić się w niedzielę, chociaż niektóre prognozy zapowiadają burze, inne natomiast prognozują brak opadów. W kolejne dni nie powinno jednak padać, a staną się one jeszcze cieplejsze - w czwartek termometry mogą pokazać nawet do 28 st. C.

- Opady deszczu spowodowały, że wszystkie szlaki są mokre. Miejscami może być ślisko, zwłaszcza na kamieniach. Na odcinkach leśnych występuje błoto oraz kałuże - informuje TPN w codziennym komunikacie turystycznym.

Przed każdym wyjściem w góry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody oraz zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego załamania pogody.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, 24TP, TPN