Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tatry: ogłoszono ostrzeżenie 2 stopnia dla turystów
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 08.01.2022 22:24

Tatry: ogłoszono ostrzeżenie 2 stopnia dla turystów

giewont-702468 1920
Zasoby własne

W Tatrach wydano ostrzeżenie 2 stopnia. Na popularnych i często odwiedzanych przez turystów szlakach panują trudne warunki. Istnieje zagrożenie lawinami. Na profilu "Tatromaniak" pojawił się apel o udostępnianie informacji.

TOPR wydaje ostrzeżenie

Wczoraj TOPR wydał ostrzeżenie o następującej treści:

Na jutro tj. 08.01, ogłoszono II stopień zagrożenia lawinowego. W rejonie grani i pod ścianami skalnymi, w żlebach i depresjach można się spodziewać depozytów z nawianego śniegu leżącego na twardym podłożu. Te miejsca należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne i pokonywać je z zachowaniem szczególnej uwagi.

- Bardzo proszę, aby każdy, komu wyświetli się ten post polubił go i najlepiej udostępnił, bo jutro wielu turystów ruszy na szlaki. - Taki apel wystosował wczoraj profil "Tatromaniaka". Wydano ostrzeżenie 2 stopnia dla turystów.

Trudne warunki w Tatrach. Apel o udostępnianie informacji

Profil "Tatromaniak" ostrzega przed wyjątkowo niebezpiecznymi warunkami, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Płyną ostrzeżenia przed niepewnym terenem, oblodzeniem i lawinami. Uprasza się, aby mniej doświadczeni i niepewni turyści odpuścili wspinaczkę na bardziej zaawansowanych szlakach i ograniczyli się do tras nizinnych.

- To warunki, w których nie wystarczy mieć czekan, żeby mieć, ale przede wszystkim należy umieć go użyć i błyskawicznie wyhamować upadek, o ile będzie to możliwe w zalodzonym, stromym terenie. W przypadku jakiegokolwiek potknięcia czy poślizgnięcia bez natychmiastowej reakcji i szczęścia z dużą dozą prawdopodobieństwa zatrzymać się można kilkaset metrów niżej, doznając po drodze wielonarządowych obrażeń, które kończą się często tragicznie — komunikuje "Tatromaniak"

Jak wiemy z doniesień, internauci odpuszczają zwiedzanie narażonych miejsc: Wśród wymienianych tras znajduje się Świnica, Kościelec, Krzyżne, Kasprowy.

- Jest masakra... ostatnie podejścia na Kasprowy (od Myślenickich Turni) jedna ściana lodu, w wielu miejscach lód przykryty cienką warstwą śniegu — relacjonuje internautka.

Turyści proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

Źródło: facebook