Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zakopane: znaczne szkody po sylwestrowym oblężeniu miejscowości przez turystów
Kamil Olek
Kamil Olek 04.01.2022 22:22

Zakopane: znaczne szkody po sylwestrowym oblężeniu miejscowości przez turystów

Pensjonat, Zakopane
fot. Janek Skarżyński / AFP / East News

Po roku przerwy do Zakopanego powrócił "Sylwester Marzeń z Dwójką" organizowany przez TVP. Mimo że medialne echa wydarzenia zaczynają cichnąć, z pewnością długo nie zapomną go właściciele części tatrzańskich pensjonatów. Za sprawą niektórych turystów spotkała ich bowiem nie, przywoływana przez jedną z gwiazd noworocznej imprezy miłość, ale dodatkowa praca związana z karygodnym zachowaniem gości.

Właściciele zakopiańskich pensjonatów po sylwestrze. "Najgorsi goście w roku"

Jak przyznają właściciele obiektów oferujących miejsca noclegowe w stolicy Tatr (a także w jej okolicach), świąteczne oraz noworoczne oblężenia turystyczne mają dwie różne strony. Z jednej zwiększają bowiem zyski, z drugiej jednak generują niemałe problemy.

– Wszyscy mieszkańcy co roku zwracają uwagę na, chociażby, takie prozaiczne rzeczy jak śmietniki, toalety. W sylwestra miasto zamienia się po prostu w publiczny szalet – powiedziała w rozmowie z Onetem Agnieszka, właścicielka zakopiańskiego pensjonatu.

Kobieta przyznała także, że większość gości jej obiektu przybyła właśnie na "Sylwestra Marzeń", samo wydarzenie rokrocznie ma jednak "generować niesamowicie dużo hałasu i ogólnego zanieczyszczenia miasta". Agnieszka zwróciła przy okazji uwagę na zachowanie niektórych gości imprezy.

– Około 95 procent gości, odwiedzających nasz pensjonat w ciągu roku, zachowuje się bez zarzutu i nie można niczego złego o nich powiedzieć. W sylwestra jednak jest dużo więcej problemów. Są to najgorsi goście na przestrzeni roku, co wiąże się z faktem, iż w tym okresie przyjeżdża inny typ gości, ponieważ ceny są znacznie wyższe niż normalnie – przyznała.

Tomasz, inny z właścicieli pensjonatu u podnóża Tatr, dodał zaś, że mijający sylwester był najgorszym od lat, głównie ze względu na ubiegłoroczną przerwę, którą wywołała pandemia.

Pijani turyści zrobili nam z pokoju masakrę. Wymiociny za łóżkiem, pełno śmieci i butelek po alkoholu. Sprzątaliśmy i wietrzyliśmy pomieszczenie cały dzień – zrelacjonował.

Mężczyzna poinformował jednak, że mimo to w obiekcie nie odnotowano większych strat. Ujawnił przy okazji, jak wyglądało przestrzeganie nałożonych obostrzeń.

Prosiliśmy gości o dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia. Zdecydowana większość bez problemu przedstawiała zaświadczenie. Dzięki temu nie przekroczyliśmy dozwolonych limitów – stwierdził.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected].

Źródło: Onet

Tagi: Zakopane