Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nad Morskim Okiem zeszła lawina. "Tu nigdy nie jest bezpiecznie"
Ania Radke
Ania Radke 02.02.2022 22:22

Nad Morskim Okiem zeszła lawina. "Tu nigdy nie jest bezpiecznie"

lawina
fot. Facebook/ Tatrzański Park Narodowy

Potężna lawina śnieżna zeszła w nocy na taflę Morskiego Oka w Tatrach. Zwały śniegu załamały grubą warstwę lodu w miejscu, gdzie zazwyczaj gromadzą się tłumy turystów - leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Lawina zeszła wczoraj wieczorem z Marchwicznego Żlebu, który znajduje się blisko schroniska nad Morskim Okiem - poinformował leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski.

Lawina w Tatrach wyłamała lód na Morskim Oku

Warto wspomnieć, że żleb przecina często uczęszczany szlak prowadzący na Szpiglasową Przełęcz i dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zwały śniegu zasypały ścieżkę prowadzącą dookoła jeziora, dotarły do lodu i załamały jego powierzchnię.

Lawina zeszła w miejsce, gdzie zazwyczaj gromadzą się turyści, którzy podziwiają widoki nad Morskim Okiem. Jak zaznacza leśniczy, gdyby spadła w dzień, kiedy wiele osób odwiedza schronisko, doszłoby do wielkiej tragedii.

- Tu nigdy nie jest bezpiecznie. Zeszła potężna lawina z Marchwicznego Żlebu, która wyłamała lód na Morskim Oku, naniosła gałęzi - powiedział Brynarski.

Jak relacjonuje leśniczy, lawina zerwała słupek z piktogramami oznaczającymi przebieg szlaku. Złamane zostały płoty, a zejście do jeziora zostało zupełnie przykryte zwałami śniegu.

- Szczęście jest takie, że lawina zeszła w nocy około godz. 23. Jakby ta lawina zeszła w dzień, mogłoby dojść do strasznej tragedii dlatego, że we wtorek nad Morskim Okiem były rzesze turystów, również takich, którzy wchodzili na taflę jeziora, ignorowali zakaz wejścia. Niestety turyści nie czytają i nie stosują się do widniejących zakazów - powiedział Brynarski.

Przypomnijmy, że lawina, która zeszła z Marchwicznego Żlebu kilkanaście lat temu, całkowicie zniszczyła stację meteorologiczną znajdującą się koło schroniska. Natomiast jej podmuch powybijał szyby na werandzie schroniska.

Lawina zeszła tamtędy również zimą 1932 roku. Zginęło wówczas dwóch pracowników schroniska nad Morskim Okiem.

https://www.facebook.com/watch/?v=1057029431510215&t=0

Reklama

Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Tagi: Tatry