Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Chcesz kupić zimą prawdziwego oscypka? Obejdziesz się ze smakiem, górale mają pewien sekret
Ania Radke
Ania Radke 29.01.2022 22:22

Chcesz kupić zimą prawdziwego oscypka? Obejdziesz się ze smakiem, górale mają pewien sekret

oscypek
fot. Pixabay/ bpn

Zjedzenie oscypka dla niektórych jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w Zakopanem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że produkt ten w rzeczywistości jest sezonowy i kupienie go zimą jest praktycznie niemożliwe. Serki, które górale sprzedają obecnie są również bardzo smaczne, ale tak naprawdę są to podróbki.

Wyjaśnijmy na wstępie, że prawdziwy oscypek to twardy, wędzony ser produkowany na polsko-słowackim pograniczu w Karpatach, który od 14 lutego 2008 r. jest produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne.

Oscypek, aby był oryginalny, musi on składać się z minimum 60 proc. mleka owczego i maksymalnie 40 proc. mleka krowiego. Zatem z całą pewnością nie można nazwać tak sera, który został w całości zrobiony z mleka krowiego.

Dlaczego zimą nie dostaniemy prawdziwego oscypka?

W związku z powyższym okazuje się, że o tej porze roku nie zjemy w Zakopanem prawdziwego oscypka. Andrzej Gąsienica-Makowski, były starosta tatrzański i wielki propagator kultury pasterskiej tłumaczy w rozmowie z Onetem, z czego to wynika.

W zimie owiec się po prostu nie doi. Matki mają wtedy młode jagnięta i je karmią. — Stąd, jeśli ktoś sprzedaje zimą oscypki to albo ma je zamrożone jeszcze z lata, w co wątpię, albo najzwyczajniej w świecie troszkę swoich klientów naciąga — opowiada Gąsienica Makowski.

Reklama

Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!

Kiedy zjemy w Zakopanem prawdziwe oscypki?

Osoby, które chcą skosztować prawdziwego oscypka, niestety będą musiały zaczekać jeszcze kilka miesięcy. Zgodnie z tradycją produkcja tego sera rozpoczyna się 23 kwietnia, czyli w dzień Świętego Wojciecha, kiedy owce wychodzą z bacą i juhasami na halę. Tam są dojone, a z ich mleka robi się oscypki.

Sezon oscypkowy trwa na Podhalu do 29 września (świętego Michała Archanioła), kiedy bacowie ze stadami owiec schodzą do wsi, a produkcja oscypków się kończy. Zgodnie z prawem zapasy oscypków można sprzedawać jeszcze do końca października.

Reklama

Wypoczynek z widokiem na góry. Zarezerwuj pobyt w hotelu nawet 60% TANIEJ!

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet