Turysci.pl
Śnieżka

fot. Marek N. - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36945946 (zdjęcie ilustracyjne)

Tłumy na Śnieżce mimo trudnych warunków. GOPR ogłosił zagrożenie lawinowe

8 Lutego 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Na oficjalnej stronie GOPR możemy przeczytać ostrzeżenie o umiarkowanym zagrożeniu lawinowym w Karkonoszach. Turyści jednak na to nie zważają. Kompletnie nieprzygotowane osoby wspinają się szczyt Śnieżki. GOPR prosi ich o ostrożność.

"2 stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach " - czytamy w ostrzeżeniu GOPR-u. Ze względu na duże opady śniegu wspinaczka po górach wymaga umiejętnej oceny zagrożenia i zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mimo to wczasowicze tłumnie zabierają się do zdobywaniu gór.

Tłumy na Śnieżce

Każda wspinaczka wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Czasem potrzebujemy tylko odpowiednich butów, a innym razem — specjalistycznego sprzętu. Wszystko zależy od pory roku i szczytu, jaki chcemy zdobyć. Turyści w Polsce jednak często ignorują przekazywane im zalecenia i ubierają się w góry, jak na spacer po deptaku. Taki niepokojący widok można zauważyć w Karkonoszach.

Jeden z czytelników portalu gazetawroclawska.pl zrelacjonował widok, z którym spotkał się na Śnieżce. Turysta zaniemówił, gdy zobaczył kompletny brak przygotowania wśród osób wspinających się na szczyt góry.

Pomimo ciężkich warunków pogodowych turyści wspinają się w adidasach i dresach. Nie zakładają czapek ani rękawiczek. Specjaliści proszą ich o większą uwagę i ostrożność. Ważne jest to szczególnie teraz, gdy sytuacja w Karkonoszach jest niestabilna.

pogoda

Planujesz wyjazd na ferie? Warunki na drogach mogą pokrzyżować plany

CZYTAJ DALEJ

2 stopień zagrożenia lawinowego na Śnieżce

GOPR przekazał informację o umiarkowanym zagrożeniu lawinowym w Karkonoszach. Ze względu na silne opady śniegu, doszło do przyrostu pokrywy o 10-20 cm. Obecnie prognozowane są kolejne opady.

- Wyzwolenie lawiny jest możliwe szczególnie na stromych stokach o nachyleniu większym niż około 30°, wskazanych w komunikacie lawinowym. Przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, którym jest pojedynczy piechur, dwóch lub więcej narciarzy lub snowboardzistów poruszających się bez zachowania prawidłowych odstępów — czytamy w komunikacie GOPR Karkonosze.

Turyści proszeni są o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Obecnie wspinaczka wymaga elementarnej wiedzy związanej z lokalnym zagrożeniem lawinowym, a także umiejętnego dobrania trasy.

- Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: gazetawroclawska.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Nagranie z Tatr pokazuje, jak mężczyzna ześlizguje się z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Giewont na tle Księżyca. Niesamowite ujęcie

Czytaj więcej >

Polska

Rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. 11-letnie dziecko nieprzytomne

Czytaj więcej >

Polska

IMGW wydaje ostrzeżenia przez silnymi burzami z gradem i porywistym wiatrem

Czytaj więcej >

Polska

Mysłakowice - Klimat Tyrolu u podnóża Karkonoszy

Czytaj więcej >

Polska

Alarm bombowy na pokładzie linii LOT. Samolot zawrócił do Warszawy

Czytaj więcej >