Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Ferie

Ferie

Ferie – co to jest? Podstawowe informacje

Ferie to określenie powszechnie używane na dłuższą przerwę w nauce dzieci – naturalnie, z wyłączeniem weekendów. W myśl polskiego systemu szkolnictwa wyróżniamy cztery rodzaje ferii. Jest to zimowa przerwa świąteczna, wiosenna przerwa świąteczna, ferie zimowe oraz ferie letnie.

Zdecydowanie najdłuższe są ferie letnie, w mowie potocznej określane po prostu jako wakacje. Trwają one od pierwszego piątku następującego po 20 czerwca danego roku, aż do pierwszego dnia powszedniego września – z wyłączeniem piątku, soboty i niedzieli. 

Wiosenna przerwa świąteczna ma sprzyjać celebracji świąt wielkanocnych, wobec czego trwa ona od Wielkiego Czwartku do pierwszego wtorku po Wielkanocy. Zimowa przerwa świąteczna natomiast przewidziana jest z okazji świąt Bożego Narodzenia i przychodzącego niedaleko później Nowego Roku, trwając od 22 lub 23 grudnia do 1 stycznia roku następnego.

Ferie zimowe 2024/2025 – terminy 

Zdecydowanie najwięcej emocji w Polakach budzą ferie zimowe, a to za sprawą faktu, że w zależności od województwa mają one miejsce w innym czasie. Każdorazowo jednak Minister Edukacji Narodowej musi zarządzić dwa tygodnie wolnego w okresie od trzeciego do siódmego tygodnia roku. Aby właściwie zagospodarować ten czas, Minister Edukacji Narodowej musi zasięgnąć opinii wojewodów i kuratorów oświaty.

Terminy ferii zimowych dla roku szkolnego 2024/25 zostały już ustalone. Zgodnie z treścią rozporządzenia, najwcześniej ferie rozpoczną dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego – tam ferie zimowe trwać będą między 20 stycznia a 2 lutego 2025 roku.

Między 27 stycznia a 9 lutego 2025 roku, będą miały miejsce ferie zimowe w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, natomiast od 3 lutego do 16 lutego ferie będą spędzać dzieci z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Najdłużej na ferie zimowe poczekają dzieci z województwa lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego – tam odbędą się one między 17 lutego a 2 marca 2025 roku.

Jak warto spędzić czas w ferie?

W przypadku zimowej i wiosennej przerwy świątecznej, wszelkie atrakcje dla dzieci wiążą się zwykle z uroczystościami, stanowiącymi clou rzeczonej przerwy. W przypadku ferii zimowych i ferii letnich (wakacji) raczej sami będziemy musieli zadbać o nasze dziecko. 

Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić dziecku całego czasu jaki to będzie miało z uwagi na przerwę w nauce, to możemy wysłać naszą pociechę na kolonię – szczególnie w czasie letnich wakacji. W przypadku ferii zimowych z kolei warto pamiętać, że szkoły nierzadko same stanowią autorów wielu ciekawych inicjatyw, w których dziecko chętnie partycypuje przez cały okres wolny od nauki.

Pokaż więcej

zima ferie
26.02.2024 12:40 Górale płaczą, a w innych regionach euforia. "Najlepsze ferie od 2019"

Wraz z dniem 25 lutego młodzież zakończyła zimowe ferie. Choć górale płaczą nad niższą, niż spodziewana liczbą gości, to w innych regionach hotelarze świętują. Jaki był początek roku polskiej turystyki? Eksperci nie mają wątpliwości, że to najlepszy początek roku od wielu lat, choć widoczna jest pewna zmiana preferencji turystycznych Polaków i mniejsza ilość gości z zagranicy.

turyści w Polsce
22.02.2024 19:22 Nie Niemcy, nie Czesi czy Arabowie... To oni zalali polskie ulice

Ciekawa oferta, umiarkowane ceny, nowoczesne obiekty i smaczna kuchnia – powodów, dla których zagraniczni turyści wybierają wypoczynek w Polsce jest naprawdę sporo. Przekonali się już o tym Czesi, którzy podczas poprzednich wakacji tłumnie przybywali nad polskie morze, czy turyści z Niemiec, którzy chętnie zwiedzają i chwalą niskie ceny oraz wysoką jakość. Południe naszego kraju docenili także turyści z Bliskiego Wschodu. Tej zimy na ulicach polskich kurortów pojawili się tłumnie zupełnie niespodziewani goście…Turyści z zagranicy licznie zdecydowali się odwiedzić Zakopane i Kraków, ale też chętnie sięgali do portfeli, płacąc za nocleg więcej niż rodzimi turyści – wynika z analizy ekspertów platformy Nocowanie.pl.

Karkonosze
20.02.2024 18:25 "Fotka ważniejsza niż życie". Pokaz głupoty turystów w Karkonoszach

Zdarza się, że turyści w poszukiwaniu idealnego ujęcia, zapominają o zdrowym rozsądku. Świetnym tego przykładem są zdjęcia udostępnione na facebookowej grupie "Karkonoskie Szlaki".Na krawędzi Śnieżnych Kotłów tworzą się nawisy śnieżne, na których ludzie robią sobie zdjęcia, nie zważając na ostrzeżenia. Ryzykują własnym życiem. Zdjęcia te zostały pokazane przedstawicielowi Grupy Karkonoskiej GOPR, który określił zachowanie turystów jako "skrajnie nieodpowiedzialne".

Szczawnica
16.02.2024 21:02 Gdzie się podziali prawdziwi turyści? "Kiedyś ludzie umieli się bawić"

Ferie zimowe zbliżają się ku końcowi. W ciągu tego tygodnia na odpoczynek wyruszyli uczniowie z ostatnich regionów, takich jak: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. O tym, że gospodarze na Podhalu nie są zadowoleni z sezonu, wie już większość. Okazuje się jednak, że w niektórych regionach było jeszcze gorzej..Miejscowi powoli podsumowując tegoroczną przerwę nie kryją niezadowolenia. 

Akcja TOPR
30.01.2024 10:58 Słynny polski zawodnik MMA “stwarzał realne zagrożenie” podczas akcji TOPR. "Nie wstyd ci chłopie?"

Polscy sportowcy chętnie spędzają czas w górach. Do tego grona należy Michał Materla, który w niedzielę wybrał się pod Giewont. Tego dnia pod Tatrami zeszła lawina, a zawodnik MMA miał przeszkadzać Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w akcji ratunkowej. O wszystkim Materla poinformował w swoich mediach społecznościowych. Internauci nie pozostawili na nim suchej nitki. 

Wypożyczalnia
30.01.2024 07:18 Nigdy nie dawaj dowodu osobistego w zamian za wypożyczenie nart. Oszuści tylko na to czekają

Ferie zimowe oficjalnie się zaczęły. To doskonały czas na skorzystanie z uroków zimy. Stok narciarski czy lodowiska już czekają na pierwszych feriowiczów. Jednak jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, a szczególną uwagę warto zwrócić na swoje prawa dotyczące dowodu osobistego.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przestrzega przed nierozważnym pozostawieniem dokumentu tożsamości. Podpowiada, jakie prawa przysługują nam w tej kwestii. Ponadto podkreśla, jak bronić się przed oszustwami podczas ferii zimowych.

wyciąg narciarski
29.01.2024 10:25 "Rozpaczliwie krzyczałam". Narciarka spędziła noc na gondoli

Nie wszyscy będą pozytywnie wspominać tegoroczny sezon narciarski. Pewna Hiszpanka przeżyła na gondoli prawdziwy koszmar. Kobieta wybrała się na stok w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Nie spodziewała się tego, co wydarzy się na miejscu. 

góry
29.01.2024 08:22 Sprawdzili, co restauratorzy w górach myślą o klientach. Najbardziej "oberwało się" warszawiakom

W Polsce trwają ferie zimowe. Rodziny z dziećmi wyjechały w góry, by oddać się śnieżnemu szaleństwu. Dziennikarze Onetu przepytali restauratorów, co myślą na temat swoich klientów.Najbardziej "oberwało się" warszawiakom. 

plaża w Antalyi, Turcja
26.01.2024 09:28 Najtańsze all inclusive w lutym. Króluje jeden kierunek

Spragnieni słońca i dobrej pogody? Sprawdziliśmy, gdzie najtaniej można udać się na all inclusive w lutym. Najniższa cena to już ok. 1600 zł za tygodniowy pobyt z pełny wyżywieniem i lotami. Najwięcej tanich ofert można znaleźć w lutym do Turcji i Egiptu. 

ferie
25.01.2024 19:49 Hotelarze mogą narzekać na tegoroczne ferie, ale dane mówią co innego

Choć w niektórych regionach Polski, hotelarze mogą mówić, że te ferie nie należą dla nich do udanych, to obraz jaki wynika z danych dotyczących rezerwacji jest zupełnie innych. Okazuje się, że w odstawkę odeszły najpopularniejsze zimowe kurorty jak Zakopane czy Karpacz. Turyści zainteresowali się zupełnie innymi miejscami. W niektórych obłożenie w hotelach to nawet 100%.“W obecnym sezonie zimowym notujemy kilka zaskakujących trendów…” - informują na podstawie analizy danych przedstawiciele  Sun & Snow.

ferie
23.01.2024 16:33 "Jacuzzi i wątróbka dla kota". Tak Polacy spędzają ferie na bogato

Darmowe jacuzzi, ognisko z góralską muzyką, rabaty na wyciągi, kuligi z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci i grzańcem dla rodziców, darmowe przechowywanie i wypożyczanie sprzętu narciarskiego – właściciele obiektów noclegowych prześcigają się w tworzeniu specjalnych ofert na ferie. Wiedzą, co robią, bo polscy turyści oczekują coraz więcej i są gotowi więcej zapłacić za noc w igloo, manicure księżniczki, wędkowanie w lodzie czy… wątróbkę dla kota – wynika z przeglądu ofert i zapytań przygotowanego przez Nocowanie.pl. Czego jeszcze życzą sobie Polacy?Ferie zaczęły się na dobre. Na zimowy wypoczynek ruszyła nie tylko stolica, ale też uczniowie z dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, a od dziś także z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Za tydzień ferie rozpoczną dzieci i młodzież z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Ludzie-na-szlaku
22.01.2024 06:38 Tyle trzeba zapłacić za ferie w polskich górach. W TPN będzie jeszcze drożej

Zimowe ferie to czas, który każdy z nas pragnie spędzić w wyjątkowy sposób. Dla wielu z nas góry są miejscem doskonałym do białego szaleństwa i wypoczynku w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Jednakże, jak co roku, przed wyborem destynacji stajemy przed dylematem.Kiedy z przyjemnością chcemy powitać ferie zimowe, naprzeciw wychodzi Tatrzański Park Narodowy, który wprowadza podwyżki cen za parkowanie w rejonie Morskiego Oka. Informacja ta została przekazana przez "Gazetę Wyborczą", która podkreśla, że wprowadzone zmiany przyniosą dodatkowe pół miliona złotych do budżetu TPN do końca lutego. 

Czarna-Góra-Resort
20.01.2024 20:14 Górale patrzą i nie dowierzają. Takiego sezonu w Polsce nie było od dawna!

Ferie zimowe trwają w najlepsze, a polscy turyści zdają się szukać alternatywnych form wypoczynku, z dala od tradycyjnych stoków narciarskich. Wiele osób planowało spędzić zimowy urlop na nartach w polskich górach, ale coś chyba poszło nie tak.Kamerki internetowe ujawniają, że wiele miejsc świeci pustkami. Gdzie podział się klasyczny tłok i kolejki na wyciągach? 

Gubałówka
20.01.2024 16:30 Chciał zaszaleć na skuterze w Zakopanem. Instruktor zostawił go w środku lasu

Pośród malowniczych krajobrazów Gubałówki, turystyczny wypad zamienił się w dramatyczne wydarzenie. Mężczyzna wynajął skuter, mając nadzieję na ekscytującą przejażdżkę pod opieką instruktora.Jednak łamiąc regulamin, stanął w obliczu surowych działań instruktora, które zszokowały klienta. Takiej reakcji się nie spodziewał. 

Tossa de Mar
18.01.2024 16:17 Ferie w tym słonecznym kraju tańsze niż w 2023 r. Tygodniowe all inclusive za 1700 zł

W Polsce trwają ferie zimowe. W związku z tym wiele rodzin zastanawia się, dokąd wyjechać. Biura podróży przygotowały wiele ofert last minute. Jak się okazuje, są one korzystniejsze, niż przed rokiem. Od 15 stycznia do 18 lutego trwają w Polsce ferie zimowe. 

 Narty Tyrol
17.01.2024 14:41 Tragedia na popularnym stoku. Polka straciła kontrolę nad nartami i spadła z 10 m

Tragiczne wieści płyną do nas ze stoku narciarskiego w Tyrolu. 35-letnia Polka nagle straciła kontrolę nad nartami i spadła z wysokości 10 m. Ratownicy próbowali reanimować kobietę. Niestety bezskutecznie. Lokalne media podały, że zaplanowano sekcję zwłok. 

Narciarze
14.01.2024 17:04 Śnieżna gorączka na Pomorzu. Ściągają tu tłumy turystów większe niż w górach

Zima w Polsce bywa kapryśna i nieprzewidywalna. Oczekiwania na śnieg, zwłaszcza w okresie świątecznym, często spotykają się z rozczarowaniem. Jednak niespodziewanie biała pokrywa zaskoczyła podczas obecnego sezonu ferii, co cieszy zwłaszcza miłośników sportów zimowych. Okazuje się, że wielu ludzi wręcz nie mogło się doczekać śniegu. Liczba osób na stokach narciarskich na Pomorzu szaleńczo rośnie. Mimo wspaniałych warunków atmosferycznych, nie wszyscy są zadowoleni…  

all inclusive
13.01.2024 13:10 Polacy uwielbiają ten gorący kierunek. Za wakacje all inclusive zapłacisz tu 1600 złotych

Dziewięć spośród dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków na ferie zimowe to ciepłe kraje, wynika z analizy sprzedaży oferty biur podróży przygotowanej przez Wakacje.pl. W zestawieniu na pierwszym miejscu pojawia się tradycyjnie niezwyciężony Egipt, ale są też inne destynacje z basenu Morza Śródziemnego, w tym mniej oczywista Turcja, ale też dalekie kraje.Ferie zimowe rozpoczną się 13 stycznia, a ostatnie województwa zakończą je 25 lutego. Wakacje.pl przeanalizowały trendy sprzedażowe dla wyjazdów z datą rozpoczęcia od 13 stycznia do 18 lutego, by sprawdzić, jak w tym roku rozkłada się zainteresowanie poszczególnymi kierunkami. Raport ujawnia też inne zwyczaje Polaków korzystających z wczasów zorganizowanych.

ferie
03.01.2024 07:48 Polacy ruszają na ferie zimowe. Zaskakują najpopularniejsze kierunki. Będzie taniej niż w zeszłym roku?

To już ostatni dzwonek, aby przemyśleć i zaplanować wyjazd na ferie wraz z dziećmi i rodziną. Z danych ekspertów wynika, że liczba rezerwacji jest aktualnie aż o 61 proc. wyższa niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Najpopularniejszym wyborem turystów wcale nie są Tatry i Zakopane. Gdzie Polacy spędzą w tym roku zimowe ferie i ile będą musieli za to zapłacić?Jak wynika z danych portalu Travelist.pl, nasze serca podbiły góry. Mocno zaskakuje jednak drugi, najpopularniejszy kierunek, jaki wybrali Polacy. Co więcej, ceny wydają się być bardziej przystępne niż rok wcześniej.

polska sylwester swieta
26.10.2023 08:31 "Zimowe rezerwacje ruszyły z kopyta". Gdzie Polacy spędzą tegoroczne Święta i Sylwestra?

Po chwilowym, jesiennym zastoju w krajowej turystyce wreszcie widać ruch. Bożonarodzeniowe i sylwestrowe rezerwacje rosną z dnia na dzień. – W październiku odnotowaliśmy cztery razy więcej rezerwacji niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl. Na prowadzeniu oczywiście stolica polskich Tatr - Zakopane, ale szczególną popularnością w tym roku cieszą się jeszcze 3 inne kurorty. Ile w tym roku zapłacimy za wyjazd na Święta i Sylwestra ?

Zimowy krajobraz
05.02.2023 10:35 Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie

Sezon na ferie zimowe w Polsce w pełni, a co za tym idzie, wielu turystów zadaje sobie pytanie, gdzie spędzić urlop. Niewątpliwie nasz kraj jest piękny i pośród zróżnicowanych krain każdy powinien zaleźć coś dla siebie. Przedstawiamy 5 najciekawszych propozycji, którym polecamy przyjrzeć się bliżej! Wyglądają magicznie w zimowej odsłonie. Miłośników zimy nie brakuje, a wycieczki w miejsca pokryte śniegiem to dla nich prawdziwy raj. Świetną okazją do poznawania klimatycznych miejsc w najzimniejsze miesiące roku są ferie. W tym okresie atrakcje turystyczne, a zwłaszcza stoki narciarskie cieszą się największym oblężeniem.

Kraina lodu w Gorcu robi wrażenie. Turyści będą mieli co fotografować
03.02.2023 11:03 Kraina lodu w Gorcach robi wrażenie. Turyści będą mieli co fotografować

Nie tylko Zakopane ma się czym chwalić zimą. Miłośnicy bajkowych górskich krajobrazów mogą znaleźć je również w Gorcach. Choć to niższe pasmo niż Tatry, zdecydowanie ma szansę konkurować o miano najpiękniejszej polskiej krainy lodu.Warunki atmosferyczne z ostatnich tygodni to prawdziwa gratka dla miłośników zimy, zarówno tych uwielbiających jazdę na nartach lub snowboardzie, jak i piesze wędrówki w bajkowej scenerii pokrytej białym puchem. Nie bez powodu turyści zachwycają się widokami w Gorcach.

Stok w Wiśle
29.01.2023 14:44 Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Dla niektórych Polaków ferie zimowe to czas białego szaleństwa na stokach narciarskich. W związku z aktualnymi warunkami pogodowymi, turyści przed wyjazdem zwykle orientują się, gdzie nawierzchnia do zjazdów prezentuje się najlepiej. Co dzieje się, kiedy większość wybierze ten sam kierunek? W sieci pojawiło się nagranie z odpowiedzią na to pytanie.Warunki atmosferyczne podczas ferii zimowych nie zawsze rozpieszczają miłośników jazdy na nartach czy snowboardzie. Zdarza się, że niektóre stoki zostają zamknięte, ponieważ nawet sztuczne naśnieżanie nie jest wystarczające, by umożliwić zjazdy. Jednak kiedy spadnie śnieg, a temperatura zbliży się do zera, tłumów przybywa w błyskawicznym tempie.

Zakopane
18.01.2023 17:29 Ferie się zaczęły, a w Zakopanem awaria. Całe miasto odcięte od wody

Ferie się zaczęły, a właściciele pensjonatów, turyści oraz mieszkańcy zimowej stolicy nie mają wody w kranach. Od wtorkowej nocy Zakopane pozostawało odcięte od wody. Chociaż przerwa w dostawie miała trwać jedynie w nocy, woda nie wróciła do godzin popołudniowych. Górale oraz osoby odpoczywające na południu Polski nie kryją swojej wściekłości. Rozpoczęcie ferii zimowych jest równoznaczne z napływem przyjezdnych do Zakopanem. Chociaż popularna miejscowość na przełomie stycznia i lutego pęka w szwach, nie brakuje pewnych rozczarowań. Miejscowość, w której wypoczywa obecnie kilkadziesiąt tysięcy turystów, może nie sprostać oczekiwaniom gości nie tylko z powodu wywindowanych cen, ale także nieplanowanej przerwie z dostawie wody.

273815431 1949020841924840 6294660337287401333 n
16.02.2022 01:00 Tłumy turystów w Białce Tatrzańskiej. "Zjeżdża się 5 minut, czeka 30"

Jeden z instruktorów narciarstwa opublikował na Facebooku zdjęcie spod wyciągu w Białce Tatrzańskiej. Internauci skarżą się, że trzeba czekać w kolejce dłużej niż rzeczywiście trwa zjazd.Słoneczna pogoda i dobre warunki na stokach sprawiły, że do Białki Tatrzańskiej zjechały tłumy turystów. Obecnie ferie trwają jeszcze w pięciu województwach: łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim i lubelskim.

ambulance-g04a004c5f 1280
15.02.2022 22:23 Wypadki na polskich stokach. 13-latek uderzył w budynek, nastolatka straciła przytomność

Na podhalańskich stokach narciarskich doszło niedawno do kilku nieszczęśliwych wypadków. 15-letnia dziewczyna została przewieziona do szpitala po tym jak na jakiś czas straciła przytomność. Wcześniej na innym stoku 13-latek po zbyt szybkim zjeździe uderzył w budynek.Stoki narciarskie podczas ferii zimowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, w tym okresie nie brakuje również niebezpiecznych zdarzeń. Niedawno nieszczęśliwym wypadkom uległo dwoje nastolatków.

5544285072 b9b6075be4 k
06.02.2022 22:23 Dziennikarka pojechała z rodziną do Karpacza. Skarży się na wysokie ceny i niską jakość

Dziennikarka portalu Onet Wrocław Alicja Wirwicka postanowiła spędzić kilka dni w Karpaczu ze swoją rodziną. Niestety nie wszystko poszło po jej myśli. Według jej relacji ceny były bardzo wysokie i niewspółmierne do jakości. Karpacz jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Polaków, zwłaszcza podczas ferii zimowych. Niestety, z roku na rok wypoczynek w tym miejscu staje się coraz droższy i wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec podwyżek.

oscypek
29.01.2022 22:22 Chcesz kupić zimą prawdziwego oscypka? Obejdziesz się ze smakiem, górale mają pewien sekret

Zjedzenie oscypka dla niektórych jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w Zakopanem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że produkt ten w rzeczywistości jest sezonowy i kupienie go zimą jest praktycznie niemożliwe. Serki, które górale sprzedają obecnie są również bardzo smaczne, ale tak naprawdę są to podróbki.Wyjaśnijmy na wstępie, że prawdziwy oscypek to twardy, wędzony ser produkowany na polsko-słowackim pograniczu w Karpatach, który od 14 lutego 2008 r. jest produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne.Oscypek, aby był oryginalny, musi on składać się z minimum 60 proc. mleka owczego i maksymalnie 40 proc. mleka krowiego. Zatem z całą pewnością nie można nazwać tak sera, który został w całości zrobiony z mleka krowiego.