Ferie to określenie powszechnie używane na dłuższą przerwę w nauce dzieci – naturalnie, z wyłączeniem weekendów. W myśl polskiego systemu szkolnictwa wyróżniamy cztery rodzaje ferii. Jest to zimowa przerwa świąteczna, wiosenna przerwa świąteczna, ferie zimowe oraz ferie letnie.
Zdecydowanie najdłuższe są ferie letnie, w mowie potocznej określane po prostu jako wakacje. Trwają one od pierwszego piątku następującego po 20 czerwca danego roku, aż do pierwszego dnia powszedniego września – z wyłączeniem piątku, soboty i niedzieli.
Wiosenna przerwa świąteczna ma sprzyjać celebracji świąt wielkanocnych, wobec czego trwa ona od Wielkiego Czwartku do pierwszego wtorku po Wielkanocy. Zimowa przerwa świąteczna natomiast przewidziana jest z okazji świąt Bożego Narodzenia i przychodzącego niedaleko później Nowego Roku, trwając od 22 lub 23 grudnia do 1 stycznia roku następnego.
Zdecydowanie najwięcej emocji w Polakach budzą ferie zimowe, a to za sprawą faktu, że w zależności od województwa mają one miejsce w innym czasie. Każdorazowo jednak Minister Edukacji Narodowej musi zarządzić dwa tygodnie wolnego w okresie od trzeciego do siódmego tygodnia roku. Aby właściwie zagospodarować ten czas, Minister Edukacji Narodowej musi zasięgnąć opinii wojewodów i kuratorów oświaty.
Terminy ferii zimowych dla roku szkolnego 2024/25 zostały już ustalone. Zgodnie z treścią rozporządzenia, najwcześniej ferie rozpoczną dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego – tam ferie zimowe trwać będą między 20 stycznia a 2 lutego 2025 roku.
Między 27 stycznia a 9 lutego 2025 roku, będą miały miejsce ferie zimowe w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, natomiast od 3 lutego do 16 lutego ferie będą spędzać dzieci z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Najdłużej na ferie zimowe poczekają dzieci z województwa lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego – tam odbędą się one między 17 lutego a 2 marca 2025 roku.
W przypadku zimowej i wiosennej przerwy świątecznej, wszelkie atrakcje dla dzieci wiążą się zwykle z uroczystościami, stanowiącymi clou rzeczonej przerwy. W przypadku ferii zimowych i ferii letnich (wakacji) raczej sami będziemy musieli zadbać o nasze dziecko.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić dziecku całego czasu jaki to będzie miało z uwagi na przerwę w nauce, to możemy wysłać naszą pociechę na kolonię – szczególnie w czasie letnich wakacji. W przypadku ferii zimowych z kolei warto pamiętać, że szkoły nierzadko same stanowią autorów wielu ciekawych inicjatyw, w których dziecko chętnie partycypuje przez cały okres wolny od nauki.
Pokaż więcej
Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i sylwester. Niedługo po nich ferie, które już teraz planują Polacy. Ile zamierzają przeznaczyć na nie pieniędzy? Ze zrealizowanych przez “ARC Rynek i Opinia” badań wynika jasno, to nie będą tanie wyjazdy.
Dużymi krokami zbliża się wyczekiwany przez wielu okres Świąt Bożego Narodzenia i Sylwester. Uczniowie wówczas będą mogli chwilowo odetchnąć od nauki. Niektórych jednak zaraz po tym czeka długi, dwutygodniowy odpoczynek. Kto jako pierwszy wyjedzie na ferie zimowe? Wyjaśniamy.
Wraz z dniem 25 lutego młodzież zakończyła zimowe ferie. Choć górale płaczą nad niższą, niż spodziewana liczbą gości, to w innych regionach hotelarze świętują. Jaki był początek roku polskiej turystyki? Eksperci nie mają wątpliwości, że to najlepszy początek roku od wielu lat, choć widoczna jest pewna zmiana preferencji turystycznych Polaków i mniejsza ilość gości z zagranicy.
Ciekawa oferta, umiarkowane ceny, nowoczesne obiekty i smaczna kuchnia – powodów, dla których zagraniczni turyści wybierają wypoczynek w Polsce jest naprawdę sporo. Przekonali się już o tym Czesi, którzy podczas poprzednich wakacji tłumnie przybywali nad polskie morze, czy turyści z Niemiec, którzy chętnie zwiedzają i chwalą niskie ceny oraz wysoką jakość. Południe naszego kraju docenili także turyści z Bliskiego Wschodu. Tej zimy na ulicach polskich kurortów pojawili się tłumnie zupełnie niespodziewani goście…Turyści z zagranicy licznie zdecydowali się odwiedzić Zakopane i Kraków, ale też chętnie sięgali do portfeli, płacąc za nocleg więcej niż rodzimi turyści – wynika z analizy ekspertów platformy Nocowanie.pl.
Zdarza się, że turyści w poszukiwaniu idealnego ujęcia, zapominają o zdrowym rozsądku. Świetnym tego przykładem są zdjęcia udostępnione na facebookowej grupie "Karkonoskie Szlaki".Na krawędzi Śnieżnych Kotłów tworzą się nawisy śnieżne, na których ludzie robią sobie zdjęcia, nie zważając na ostrzeżenia. Ryzykują własnym życiem. Zdjęcia te zostały pokazane przedstawicielowi Grupy Karkonoskiej GOPR, który określił zachowanie turystów jako "skrajnie nieodpowiedzialne".
Ferie zimowe zbliżają się ku końcowi. W ciągu tego tygodnia na odpoczynek wyruszyli uczniowie z ostatnich regionów, takich jak: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. O tym, że gospodarze na Podhalu nie są zadowoleni z sezonu, wie już większość. Okazuje się jednak, że w niektórych regionach było jeszcze gorzej..Miejscowi powoli podsumowując tegoroczną przerwę nie kryją niezadowolenia.
Polscy sportowcy chętnie spędzają czas w górach. Do tego grona należy Michał Materla, który w niedzielę wybrał się pod Giewont. Tego dnia pod Tatrami zeszła lawina, a zawodnik MMA miał przeszkadzać Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w akcji ratunkowej. O wszystkim Materla poinformował w swoich mediach społecznościowych. Internauci nie pozostawili na nim suchej nitki.
Ferie zimowe oficjalnie się zaczęły. To doskonały czas na skorzystanie z uroków zimy. Stok narciarski czy lodowiska już czekają na pierwszych feriowiczów. Jednak jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, a szczególną uwagę warto zwrócić na swoje prawa dotyczące dowodu osobistego.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przestrzega przed nierozważnym pozostawieniem dokumentu tożsamości. Podpowiada, jakie prawa przysługują nam w tej kwestii. Ponadto podkreśla, jak bronić się przed oszustwami podczas ferii zimowych.
Nie wszyscy będą pozytywnie wspominać tegoroczny sezon narciarski. Pewna Hiszpanka przeżyła na gondoli prawdziwy koszmar. Kobieta wybrała się na stok w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Nie spodziewała się tego, co wydarzy się na miejscu.
W Polsce trwają ferie zimowe. Rodziny z dziećmi wyjechały w góry, by oddać się śnieżnemu szaleństwu. Dziennikarze Onetu przepytali restauratorów, co myślą na temat swoich klientów.Najbardziej "oberwało się" warszawiakom.
Spragnieni słońca i dobrej pogody? Sprawdziliśmy, gdzie najtaniej można udać się na all inclusive w lutym. Najniższa cena to już ok. 1600 zł za tygodniowy pobyt z pełny wyżywieniem i lotami. Najwięcej tanich ofert można znaleźć w lutym do Turcji i Egiptu.
Choć w niektórych regionach Polski, hotelarze mogą mówić, że te ferie nie należą dla nich do udanych, to obraz jaki wynika z danych dotyczących rezerwacji jest zupełnie innych. Okazuje się, że w odstawkę odeszły najpopularniejsze zimowe kurorty jak Zakopane czy Karpacz. Turyści zainteresowali się zupełnie innymi miejscami. W niektórych obłożenie w hotelach to nawet 100%.“W obecnym sezonie zimowym notujemy kilka zaskakujących trendów…” - informują na podstawie analizy danych przedstawiciele Sun & Snow.
Darmowe jacuzzi, ognisko z góralską muzyką, rabaty na wyciągi, kuligi z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci i grzańcem dla rodziców, darmowe przechowywanie i wypożyczanie sprzętu narciarskiego – właściciele obiektów noclegowych prześcigają się w tworzeniu specjalnych ofert na ferie. Wiedzą, co robią, bo polscy turyści oczekują coraz więcej i są gotowi więcej zapłacić za noc w igloo, manicure księżniczki, wędkowanie w lodzie czy… wątróbkę dla kota – wynika z przeglądu ofert i zapytań przygotowanego przez Nocowanie.pl. Czego jeszcze życzą sobie Polacy?Ferie zaczęły się na dobre. Na zimowy wypoczynek ruszyła nie tylko stolica, ale też uczniowie z dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, a od dziś także z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Za tydzień ferie rozpoczną dzieci i młodzież z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Zimowe ferie to czas, który każdy z nas pragnie spędzić w wyjątkowy sposób. Dla wielu z nas góry są miejscem doskonałym do białego szaleństwa i wypoczynku w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Jednakże, jak co roku, przed wyborem destynacji stajemy przed dylematem.Kiedy z przyjemnością chcemy powitać ferie zimowe, naprzeciw wychodzi Tatrzański Park Narodowy, który wprowadza podwyżki cen za parkowanie w rejonie Morskiego Oka. Informacja ta została przekazana przez "Gazetę Wyborczą", która podkreśla, że wprowadzone zmiany przyniosą dodatkowe pół miliona złotych do budżetu TPN do końca lutego.
Ferie zimowe trwają w najlepsze, a polscy turyści zdają się szukać alternatywnych form wypoczynku, z dala od tradycyjnych stoków narciarskich. Wiele osób planowało spędzić zimowy urlop na nartach w polskich górach, ale coś chyba poszło nie tak.Kamerki internetowe ujawniają, że wiele miejsc świeci pustkami. Gdzie podział się klasyczny tłok i kolejki na wyciągach?
Pośród malowniczych krajobrazów Gubałówki, turystyczny wypad zamienił się w dramatyczne wydarzenie. Mężczyzna wynajął skuter, mając nadzieję na ekscytującą przejażdżkę pod opieką instruktora.Jednak łamiąc regulamin, stanął w obliczu surowych działań instruktora, które zszokowały klienta. Takiej reakcji się nie spodziewał.
W Polsce trwają ferie zimowe. W związku z tym wiele rodzin zastanawia się, dokąd wyjechać. Biura podróży przygotowały wiele ofert last minute. Jak się okazuje, są one korzystniejsze, niż przed rokiem. Od 15 stycznia do 18 lutego trwają w Polsce ferie zimowe.
Tragiczne wieści płyną do nas ze stoku narciarskiego w Tyrolu. 35-letnia Polka nagle straciła kontrolę nad nartami i spadła z wysokości 10 m. Ratownicy próbowali reanimować kobietę. Niestety bezskutecznie. Lokalne media podały, że zaplanowano sekcję zwłok.
Zima w Polsce bywa kapryśna i nieprzewidywalna. Oczekiwania na śnieg, zwłaszcza w okresie świątecznym, często spotykają się z rozczarowaniem. Jednak niespodziewanie biała pokrywa zaskoczyła podczas obecnego sezonu ferii, co cieszy zwłaszcza miłośników sportów zimowych. Okazuje się, że wielu ludzi wręcz nie mogło się doczekać śniegu. Liczba osób na stokach narciarskich na Pomorzu szaleńczo rośnie. Mimo wspaniałych warunków atmosferycznych, nie wszyscy są zadowoleni…
Dziewięć spośród dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków na ferie zimowe to ciepłe kraje, wynika z analizy sprzedaży oferty biur podróży przygotowanej przez Wakacje.pl. W zestawieniu na pierwszym miejscu pojawia się tradycyjnie niezwyciężony Egipt, ale są też inne destynacje z basenu Morza Śródziemnego, w tym mniej oczywista Turcja, ale też dalekie kraje.Ferie zimowe rozpoczną się 13 stycznia, a ostatnie województwa zakończą je 25 lutego. Wakacje.pl przeanalizowały trendy sprzedażowe dla wyjazdów z datą rozpoczęcia od 13 stycznia do 18 lutego, by sprawdzić, jak w tym roku rozkłada się zainteresowanie poszczególnymi kierunkami. Raport ujawnia też inne zwyczaje Polaków korzystających z wczasów zorganizowanych.
To już ostatni dzwonek, aby przemyśleć i zaplanować wyjazd na ferie wraz z dziećmi i rodziną. Z danych ekspertów wynika, że liczba rezerwacji jest aktualnie aż o 61 proc. wyższa niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Najpopularniejszym wyborem turystów wcale nie są Tatry i Zakopane. Gdzie Polacy spędzą w tym roku zimowe ferie i ile będą musieli za to zapłacić?Jak wynika z danych portalu Travelist.pl, nasze serca podbiły góry. Mocno zaskakuje jednak drugi, najpopularniejszy kierunek, jaki wybrali Polacy. Co więcej, ceny wydają się być bardziej przystępne niż rok wcześniej.
Po chwilowym, jesiennym zastoju w krajowej turystyce wreszcie widać ruch. Bożonarodzeniowe i sylwestrowe rezerwacje rosną z dnia na dzień. – W październiku odnotowaliśmy cztery razy więcej rezerwacji niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl. Na prowadzeniu oczywiście stolica polskich Tatr - Zakopane, ale szczególną popularnością w tym roku cieszą się jeszcze 3 inne kurorty. Ile w tym roku zapłacimy za wyjazd na Święta i Sylwestra ?
Sezon na ferie zimowe w Polsce w pełni, a co za tym idzie, wielu turystów zadaje sobie pytanie, gdzie spędzić urlop. Niewątpliwie nasz kraj jest piękny i pośród zróżnicowanych krain każdy powinien zaleźć coś dla siebie. Przedstawiamy 5 najciekawszych propozycji, którym polecamy przyjrzeć się bliżej! Wyglądają magicznie w zimowej odsłonie. Miłośników zimy nie brakuje, a wycieczki w miejsca pokryte śniegiem to dla nich prawdziwy raj. Świetną okazją do poznawania klimatycznych miejsc w najzimniejsze miesiące roku są ferie. W tym okresie atrakcje turystyczne, a zwłaszcza stoki narciarskie cieszą się największym oblężeniem.
Nie tylko Zakopane ma się czym chwalić zimą. Miłośnicy bajkowych górskich krajobrazów mogą znaleźć je również w Gorcach. Choć to niższe pasmo niż Tatry, zdecydowanie ma szansę konkurować o miano najpiękniejszej polskiej krainy lodu.Warunki atmosferyczne z ostatnich tygodni to prawdziwa gratka dla miłośników zimy, zarówno tych uwielbiających jazdę na nartach lub snowboardzie, jak i piesze wędrówki w bajkowej scenerii pokrytej białym puchem. Nie bez powodu turyści zachwycają się widokami w Gorcach.
Dla niektórych Polaków ferie zimowe to czas białego szaleństwa na stokach narciarskich. W związku z aktualnymi warunkami pogodowymi, turyści przed wyjazdem zwykle orientują się, gdzie nawierzchnia do zjazdów prezentuje się najlepiej. Co dzieje się, kiedy większość wybierze ten sam kierunek? W sieci pojawiło się nagranie z odpowiedzią na to pytanie.Warunki atmosferyczne podczas ferii zimowych nie zawsze rozpieszczają miłośników jazdy na nartach czy snowboardzie. Zdarza się, że niektóre stoki zostają zamknięte, ponieważ nawet sztuczne naśnieżanie nie jest wystarczające, by umożliwić zjazdy. Jednak kiedy spadnie śnieg, a temperatura zbliży się do zera, tłumów przybywa w błyskawicznym tempie.
Ferie się zaczęły, a właściciele pensjonatów, turyści oraz mieszkańcy zimowej stolicy nie mają wody w kranach. Od wtorkowej nocy Zakopane pozostawało odcięte od wody. Chociaż przerwa w dostawie miała trwać jedynie w nocy, woda nie wróciła do godzin popołudniowych. Górale oraz osoby odpoczywające na południu Polski nie kryją swojej wściekłości. Rozpoczęcie ferii zimowych jest równoznaczne z napływem przyjezdnych do Zakopanem. Chociaż popularna miejscowość na przełomie stycznia i lutego pęka w szwach, nie brakuje pewnych rozczarowań. Miejscowość, w której wypoczywa obecnie kilkadziesiąt tysięcy turystów, może nie sprostać oczekiwaniom gości nie tylko z powodu wywindowanych cen, ale także nieplanowanej przerwie z dostawie wody.
Jeden z instruktorów narciarstwa opublikował na Facebooku zdjęcie spod wyciągu w Białce Tatrzańskiej. Internauci skarżą się, że trzeba czekać w kolejce dłużej niż rzeczywiście trwa zjazd.Słoneczna pogoda i dobre warunki na stokach sprawiły, że do Białki Tatrzańskiej zjechały tłumy turystów. Obecnie ferie trwają jeszcze w pięciu województwach: łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim i lubelskim.
Na podhalańskich stokach narciarskich doszło niedawno do kilku nieszczęśliwych wypadków. 15-letnia dziewczyna została przewieziona do szpitala po tym jak na jakiś czas straciła przytomność. Wcześniej na innym stoku 13-latek po zbyt szybkim zjeździe uderzył w budynek.Stoki narciarskie podczas ferii zimowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, w tym okresie nie brakuje również niebezpiecznych zdarzeń. Niedawno nieszczęśliwym wypadkom uległo dwoje nastolatków.