Dziennikarka portalu Onet Wrocław Alicja Wirwicka postanowiła spędzić kilka dni w Karpaczu ze swoją rodziną. Niestety nie wszystko poszło po jej myśli. Według jej relacji ceny były bardzo wysokie i niewspółmierne do jakości. Karpacz jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Polaków, zwłaszcza podczas ferii zimowych. Niestety, z roku na rok wypoczynek w tym miejscu staje się coraz droższy i wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec podwyżek.
Zjedzenie oscypka dla niektórych jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w Zakopanem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że produkt ten w rzeczywistości jest sezonowy i kupienie go zimą jest praktycznie niemożliwe. Serki, które górale sprzedają obecnie są również bardzo smaczne, ale tak naprawdę są to podróbki.Wyjaśnijmy na wstępie, że prawdziwy oscypek to twardy, wędzony ser produkowany na polsko-słowackim pograniczu w Karpatach, który od 14 lutego 2008 r. jest produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne.Oscypek, aby był oryginalny, musi on składać się z minimum 60 proc. mleka owczego i maksymalnie 40 proc. mleka krowiego. Zatem z całą pewnością nie można nazwać tak sera, który został w całości zrobiony z mleka krowiego.
Wiemy, gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają na narty. Google Polska przeanalizowało najczęściej wyszukiwane hasła w związku z trwającymi feriami zimowymi. Na szczycie listy znalazły się Zakopane i Włochy. Jednak dużym zaskoczeniem okazała się Gruzja. W tym roku jej popularność wzrosła o 189 proc.Hasło "narty Gruzja" w okresie listopad 2021-styczeń 2022 było zaskakująco popularne. W porównaniu do ubiegłego roku częstotliwość jego wyszukiwania wzrosła o prawie 200 proc. Zwiększyła się także liczba wypatrywanych biletów lotniczych w tym kierunku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wybranych województw. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska powinni przygotować się na zamiecie i zawieje śnieżne. Synoptycy IMGW ostrzegają przed groźnymi warunkami atmosferycznymi w częściach Polski. Alert meteorologiczny pierwszego stopnia będzie obowiązywał w sobotę do godziny 17 lub 19.
Zakopane niezmiennie króluje wśród topowych kierunków na ferie zimowe 2022 - wynika z danych portalu Nocowanie.pl. Zainteresowanie wypoczynkiem w tym miejscu jest bardzo duże, jednak Polacy szukają wypoczynku również w innych górskich kurortach. Ferie zimowe po roku powróciły do dawnego porządku i odbywają się w czterech terminach w zależności od województwa. Turyści mają więc do dyspozycji dłuższy okres wyjazdowy. Portal Nocowanie.pl sprawdził, gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy.
Podróżując po Europie, możemy spotkać się z licznymi obostrzenia. Każdy kraj ma swoje własne zasady dotyczące bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa. Warto się z nimi zapoznać szczególnie przed wyjazdem na ferie zimowe. Niewiedza może nas dużo kosztować.Przed każdą podróżą warto sprawdzić, jakie reguły panują w kraju, do którego zmierzamy. W ten sposób możemy oszczędzić sobie przykrych niespodzianek. Zdradzamy, jakie zasady przyjęto w największych europejskich państwach.
Część Polaków może obawiać się o swoje ferie zimowe w związku z wtorkowym komunikatem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który poinformował "o przekroczeniu tragicznej liczby" 100 tys. zmarłych na COVID-19. Rzecznik rządu zapewnił jednak, że nowe restrykcje nie są na razie planowane.Rzecznik rządu Piotr Müller, który był gościem w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, zapytany został o ewentualny scenariusz zaostrzenia lub wprowadzenia nowych obostrzeń jeszcze przed feriami. Jego odpowiedź może ucieszyć wielu rodziców.
TOPR przekazał informacje na temat ubiegłych ferii. W tym roku wyglądały one zupełnie inaczej ze względu na kwarantannę narodową. Jak się jednak okazuje, wiele osób nie zrezygnowało z wyjazdów. Na szlakach było sporo turystów.
Sezon zimowy w tym roku już prawie spisany został na straty. Wszystko z powodu trwającej pandemii SARS-CoV-2, która doprowadziła do licznych ograniczeń w podróżowaniu. Dla branży turystycznej może to przynieść jednak opłakane skutki.
Stoki narciarskie zostały objęte zakazem w związku z kwarantanną narodową. Turyści niecierpliwią się i szukają alternatywy dla narciarstwa zjazdowego. Większą niż zazwyczaj popularnością cieszą się narty biegowe oraz jazda na sankach.
Stoki narciarskie w związku z trwającą pandemią koronawirusa zostały zamknięte. Mimo to Polacy szukają sposobów, aby odpocząć od codzienności. W czasie ferii najbliższą Krakowowi stację narciarską Podstolice Ski odwiedzają tłumy sankarzy.
Szczyrk opera swoją gospodarkę na turystyce, która została obecnie zablokowana z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Nerwy już jednak puściły - na Facebooku Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej w sobotę pojawił się list do premiera.
Chociaż trwają ferie zimowe, stoki narciarskie pozostaną zamknięte aż do 17 stycznia. Jednak po tym, jak w ciągu ostatnich dni spadł śnieg, część Polaków postanowiło korzystać z warunków i pozwolić sobie na aktywności na świeżym powietrzu. Na Stadionie Leśnym w Kielcach musiała interweniować policja. Funkcjonariusze przerwali zabawę wczasowiczom. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Zgodnie z rozporządzeniem rządowym stoki narciarskie mogą być udostępniane tylko i wyłącznie profesjonalnym sportowcom, którzy przygotowują się do zawodów. Zwykli turyści nie mogą korzystać z obiektów. Narodowa kwarantanna nie powstrzymała jednak tłumów w Kielcach, które pojawiły się na Stadionie Leśnym.
Z tego artykułu dowiesz się: Od kiedy obowiązuje zmianaJak decyzję skomentował minister zdrowiaW jaki sposób turyści próbują obejść restrykcjeTegoroczne ferie nie są tym, czego oczekiwaliby turyści. Rząd zrobił wszystko, co możliwe, aby nie doprowadzić do kolejnej fali zachorowań koronawirusem. Z tego powodu zamknięto hotele i wiele atrakcji turystycznych. Teraz mamy dobrą wiadomość dla dzieci. Zdecydowano, że jednak będą mogły samodzielnie opuścić dom.
Z tego artykułu dowiesz się: Gdzie pojechać na krótką wycieczkęCo można robić w mieścieKtóre kraje zapraszają narciarzyFerie 2021 zostaną zapamiętane jako jedne z najgorszych w życiu uczniów. Pandemia zmusiła nas do zachowania szczególnej ostrożności poza domem, a zwłaszcza w czasie wyjazdów turystycznych. Na szczęście nie wszystko zostało zamknięte i możemy korzystać z kilku atrakcji.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie rozrywki miały dzieci w PRLo jakich butach marzył każdy niezależnie od wiekupo co były dziury w butachPRL był trudnym okresem w dziejach Polski, jednak ludzie starali się stawić czoło szarej rzeczywistości. Gdy spadał pierwszy śnieg, dzieci oddawały się zimowym zabawom, które obecnie mogą brzmieć dla niektórych niewiarygodnie, a wtedy były zupełnie normalne.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie ograniczenia będą obowiązywać w feriejak sytuację tłumaczy MENjakie inne restrykcje zostaną wprowadzone po świętachFerie 2021 odbędą się w jednym, wspólnym terminie we wszystkich województwach. Rząd jednak ze wszystkich sił stara się skłonić Polaków do pozostania w domach, dlatego w tym czasie zamknięte będą hotele i stoki narciarskie, a organizacja wyjazdów dla dzieci pozostanie zabroniona. Okazuje się, że dopuszczalne będą jedynie półkolonie, jednak z nich też nie będą mogły skorzystać wszystkich dzieci.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie zasady obowiązują u sąsiadów Polskijakie restrykcje obowiązują w Alpachdo których państw można jechać bez testów i kwarantannyFerie zimowe będą różnić się we wszystkich państwach Europy. Niektóre państwa, jak Polska czy Austria, decydują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji przynajmniej do połowy stycznia. Z drugiej strony Szwajcaria zdecydowała się wpuścić turystów bez kwarantanny.
Z tego artykułu dowiesz sięjak wiceszef MEiN uargumentował brak zmiany terminu feriijakie restrykcje będą obowiązywały Polaków do końca przerwy zimowejjak na obostrzenia zareagowała branża turystycznaNiedawno w programie Wirtualnej Polski „Newsroom” pojawił się wiceszef MEiN Dariusz Pionktowski, który został zapytany przez dziennikarza o ferie. Poseł podkreślił, że rząd podjął już w tej sprawie decyzję, co wielokrotnie powtarzał też premier Mateusz Morawiecki. Chociaż branża turystyczna proponowała rozwiązania, a gdy te nie zostały wysłuchane, zaczęła protestować, wszystko wskazuje na to, że przerwa zimowa będzie skumulowana i odbędzie się w zapowiedzianym terminie.Z wypowiedzi polityków wynika, że ferie odbędą się w terminie 4-17 stycznia. Do końca przerwy zimowej mają też utrzymać się obostrzenia, które szczególnie uderzają w branżę turystyczną. Choć przedsiębiorcy wielokrotnie apelowali o rozważenie innych wariantów, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie obawy mają lekarze w związku z feriamijak sytuacja wyglądała w poprzednich latachjakie tymczasowe rozwiązania proponująFerie zimowe 2021 odbędą się we wspólnym terminie od 4 do 17 stycznia. Budzi to niepokój nie tylko wśród przedsiębiorców, których ominie sezon zimowy, ale również lekarzy, którzy obawiają się niewydolności szpitalnych SOR-ów.
Z tego artykułu dowiesz się:w jaki sposób Polacy obchodzą restrykcjeco myśli na ten temat adwokatkajakie mogą być konsekwencje takich działańPolacy przywykli do spędzania Bożego Narodzenia czy ferii zimowych na wyjazdach w górach. Ten rok jest jednak inny ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Rząd nakłada kolejne zakazy, a przedsiębiorcy i turyści próbują je obejść za wszelką cenę. Rzeczpospolita opisała sposoby na ominięcie restrykcji.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie restrykcje przygotował rząd na feriew jaki sposób obchodzą je Polacyjakie niesie to ryzykoFerie w tym roku będą różnić się od pozostałych z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Podstawową różnicą jest to, że we wszystkich województwach odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Ma to na celu skłonienie dzieci oraz rodziców do pozostania w domach.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie są oficjalne informacje na temat feriico mówią ekspercijak organizatorzy wycieczek obchodzą zakazyFerie mają się odbyć w jednym terminie, co spowoduje znaczne zatłoczenie stoków narciarskich. Były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego doktor Andrzej Trybusz wypowiedział się na ten temat, potępiając decyzję rządu. Jego słowa niestety nie wpłynęły na długość wolnego, więc dzieci i młodzież będą musiały pogodzić się z jednym terminem wolnego.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie wytyczne przygotowano dla organizatorów półkoloniijakie środki należy podjąćgdzie szukać informacjiRadio Zet przekazało wytyczne dla organizatorów półkolonii opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i GIS. W tym roku wyjazd na ferie będzie niemal niemożliwy ze względu na pandemię.
Z tego artykułu dowiesz się:dla kogo przeprowadzono ankietęjakie są wyniki ankietyjak wyniki skomentował rzecznik rządu Piotr MullerW tym roku Boże Narodzenie nie będzie przypominało świąt z poprzednich lat. Niedawno pojawiły się oficjalne wyniki ankiety przeprowadzonej przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawniczej”. Z sondażu wynika, że większość Polaków zamierza spędzić święta w domu – w gronie najbliższych osób. O szczegółach informuje serwis RMF24.W ankiecie skupiono się na tym, jak będzie wyglądało Boże Narodzenie w związku z reżimem sanitarnym, który będzie obowiązywał aż do 27 grudnia. Polacy odpowiadali na pytania dotyczące spotkań z członkami rodziny, z którymi nie mieszkają oraz przestrzegania limitu osób przebywających w jednym gospodarstwie.
Z tego artykułu dowiesz się:jak zdaniem byłego szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego mogłyby przebiegać feriejak doktor Andrzej Trybusz ocenia obecną sytuację epidemiczną w Polsceco ekspert myśli o okresie świątecznymByły szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma wątpliwości co do tego, że ferie mogłyby zostać rozciągnięte w czasie. Doktor Andrzej Trybusz przyznał, że decyzja o skumulowaniu okresu przerwy zimowej została podjęta zbyt pochopnie. Zdaniem eksperta bardzo ważny może być okres świąteczny, który może przynieść więcej zarażeń. O szczegółach informuje Onet.pl.W rozmowie z Polską Agencją Prasową były szef GIS został zapytany o ferie w związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju. Choć doktor Andrzej Trybusz nie krył krytyki wobec decyzji rządu związanej z kumulacją przerwy zimowej, to podkreślił jednak, że obecna poprawa jest bardzo „krucha”. Dlatego zdaniem eksperta szybkie łagodzenie obostrzeń również byłoby błędem.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy wyruszą pierwsze autobusy z zimowej siatkijakie kierunki zostaną przywrócone na najbliższe tygodniejakie środki ostrożności stosuje przewoźnikZarówno zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, jak i ferie zimowe to czas, w którym Polacy odbywają wiele podróży. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planowali wyjazdy. Po skontaktowaniu się z przedstawicielem FlixBusa dowiedzieliśmy się, że przewoźnik zamierza odmrozić siatkę połączeń. Pierwsze kursy odbędą się już 17 grudnia.Czekając na święta i ferie zimowe, wielu podróżnych mogło zacząć się powoli martwić. W końcu nie każdy ma samochód, a zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w pociągach i autobusach może być zajętych maksymalnie 50 procent miejsc. Natomiast okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym przemieszczać się chce wielu Polaków. Jedni wybierają się na wczasy i urlopy, by spędzić ten czas w przepięknym miejscu, inni natomiast odwiedzają bliskich i wracają w rodzinne strony. By umożliwić bezpieczną podróż, FlixBus odmraża ponad 30 linii.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie stanowisko przyjmują Polacy wobec decyzji rządu,co odpowiada rząd,co na ten temat sądzi branża turystyczna.Ferie zimowe w tym roku dla wszystkich dzieci rozpoczną się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", ponad połowa pytanych Polaków źle ocenia tę decyzję rządu.