Turysci.pl

Pixabay.com/ pasja1000

Są nowe przepisy ws. ferii. Dzieci znów mogą się przemieszczać bez opieki rodziców

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy obowiązuje zmiana

  • Jak decyzję skomentował minister zdrowia

  • W jaki sposób turyści próbują obejść restrykcje

Tegoroczne ferie nie są tym, czego oczekiwaliby turyści. Rząd zrobił wszystko, co możliwe, aby nie doprowadzić do kolejnej fali zachorowań koronawirusem. Z tego powodu zamknięto hotele i wiele atrakcji turystycznych. Teraz mamy dobrą wiadomość dla dzieci. Zdecydowano, że jednak będą mogły samodzielnie opuścić dom.

Ferie 2021. Mała zmiana dla dzieci

Zimowy odpoczynek dla uczniów trwa już od 4 stycznia. Niestety, w tym roku dzieci nie spędzają go tak, jak zawsze. Trzeba było zapomnieć o wszelkich wyjazdach w góry, czy inne ciekawe miejsca turystyczne. Co więcej, obowiązywał nawet zakaz wychodzenia z domu bez opieki rodzica. Na szczęście teraz to się zmieni.

W Dzienniku Ustaw pojawiła się aktualizacja rozporządzenia, w którym wykreślono zakaz wychodzenia z domu dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Warto zaznaczyć, że pomysł zamknięcia dzieci w domach od początku był kontrowersyjny i wielu posłów apelowało o jego zmianę.

Jakiś czas temu do polskich władz wystosowano petycję, w której fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prosiła o niewprowadzanie w życie tego pomysłu. Ostrzeżono także przed wszystkimi skutkami, jakie może wywrzeć izolacja na zdrowiu psychicznym młodzieży.

Wykreślony paragraf miał obowiązywać do 17 stycznia br. i zakładał, że dzieci i młodzież na świeżym powietrzu mogły znajdować się jedynie w obecności opiekuna prawnego. Takiej opieki dzieci nie musiałyby mieć, jeśli przemieszczałyby się np. do placówki oświatowej lub miejsca przeprowadzania egzaminu. 

Zmiany w rozporządzeniu zaczną obowiązywać od wtorku 5 stycznia. Skomentował je minister zdrowia Adam Niedzielski, który w poniedziałek przemówił na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. 

- Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania - wyjaśnił. 

Polacy próbują obejść zakazy

Polacy tłumnie nie zgadzają się ze wszystkimi obostrzeniami, które w praktyce zatrzymują ruch turystyczny. Wiele osób próbuje obejść zasady kwarantanny narodowej, co dało się zauważyć już w czasie świąt i sylwestra. Miejscowości turystyczne wypełniły się kamperami. O jednym z przypadków pisaliśmy tutaj.

Kampery w górach, fot. pixabay.com/MemoryCatcher

Okazuje się jednak, że to niejedyny pomysł. Pod Tatrami nielegalnie wynajmowane są noclegi. Rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek zapewniał w rozmowie z PAP, że do policji codziennie napływają zgłoszenia od mieszkańców, którzy na danej posesji widują osoby lub samochody na obcych rejestracjach.

Przypominamy, że za niestosowanie się do restrykcji, grożą duże kary finansowe. Za łamanie zasad rozporządzenia o działalności hotelarskiej, grozi kara do nawet 30 tysięcy złotych. Kontrole są prowadzone codziennie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Atrakcje zamknięto w związku z kwarantanną narodową, fot. wikimedia.commons/ Jerzy Opioła/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Źródło: Radio Zet, Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Adrian Rybak

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]