Turysci.pl

pixabay.com/ nervosa22

Narodowa kwarantanna nie zniechęciła Polaków. Ratownicy górscy mieli dużo pracy

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Adrian Rybak

TOPR przekazał informacje na temat ubiegłych ferii. W tym roku wyglądały one zupełnie inaczej ze względu na kwarantannę narodową. Jak się jednak okazuje, wiele osób nie zrezygnowało z wyjazdów. Na szlakach było sporo turystów.

TOPR o sytuacji w górach podczas ferii

W rozmowie z portalem Turyści.pl Centrala Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego skomentowała sytuację, jaką można było zaobserwować w górach podczas ferii, czyli do 17 stycznia. Jak się okazuje, zainteresowanie nie było mniejsze niż w latach poprzednich.

- Nie powiedziałbym, że w górach było mniej turystów - odpowiedział przedstawiciel TOPR-u. Okazuje się, że w miejscowościach turystycznych oraz na szlakach można było zauważyć wielu okolicznych mieszkańców oraz jednodniowych przyjezdnych.

W ostatnich tygodniach w górach panowały też skomplikowane warunki pogodowe. Od grudnia na szlakach w Tatrach było pełno śniegu, który może powodować niebezpieczeństwo. Podczas ferii wielokrotnie potrzebna była pomoc ratowników.

- W sumie było 34 działania ratownicze, z czego 9 było większych i poważniejszych - dowiadujemy się od TOPR-u. Wcześniej ratownicy wydawali wiele apeli, aby nie wychodzić w góry, jeśli pogoda może być niebezpieczna. Okazuje się, że wiele osób się do nich nie zastosowało. 

- Na pewno turystów było mniej, ponieważ warunki powodowały że nie dało się dojść do wielu miejsc, ale nie wszyscy wzięli sobie do serca te ostrzeżenia - przekazuje nam Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Helikopter TOPR-u, fot. wikimedia.commons/ Grzegorz Mroczka(CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en )

Nieodpowiedzialność turystów

Warto zaznaczyć, że wypadki w górach często spowodowane są niestosowaniem się do poleceń oraz złym przygotowaniem do wyjścia na szlak. Ratownicy uważają, że polscy turyści są nieodpowiedzialni i nie zdają sobie sprawy z ogromnego zagrożenia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

O jednym wypadku w górach w czasie ferii pisaliśmy wcześniej . Mężczyzna zaklinował się w pobliżu Wielkiej Galerii Cubryńskiej. W celu wydostania go ze szczeliny konieczna była pomoc 13 ratowników. Niestety, nie byli oni w stanie dotrzeć na miejsce tak szybko, jak chcieli.

W dzień wypadku od wczesnych godzin można było zaobserwować obfite opady śniegu. Dodatkowo pojawiła się mgła, która bardzo ogranicza widoczność. Wyprawa ratownicza zakończyła się dopiero po kilku godzinach. Mężczyznę udało się wyciągnąć ze szczeliny. Następnie został przetransportowany do szpitala w Zakopanem. 

- Ratowany mężczyzna jest w stanie ogólnym dobrym, ma podejrzenie odmrożeń I stopnia - mówił dla portalu Tatromaniak niedługo po zakończeniu akcji ratownik TOPR Rafał Mikler.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Wielka Galeria Cubryńska, fot. wikimedia.commons/ Krzysztof Dudzik / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Źródło: Tatromaniak

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Adrian Rybak

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]