Turysci.pl
szczyrk

fot. Wikipedia/ Happa/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

W Szczyrku mają dość kwarantanny. "Szczyrk potrzebuje turysty jak ziemia wody"

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Szczyrk jest jednym z miast, które bardzo ucierpiały z powodu zamknięcia turystyki. Przedsiębiorcy napisali list do premiera.

Szczyrk opera swoją gospodarkę na turystyce, która została obecnie zablokowana z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Nerwy już jednak puściły - na Facebooku Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej w sobotę pojawił się list do premiera.

Szczyrk woła o pomoc

- Rozumiem, że jest Pan Premier zmęczony i znudzony tysiącami petycji, dotyczących zamykania branż gospodarczych czy udzielania informacji o pandemii w naszym kraju. Nie mniej rolą ministra, a tym bardziej premiera jest odpowiadanie na pytania obywateli nawet wtedy, gdy są głupie i niedorzeczne - zaczyna list do premiera Mirosław Bator, prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorcy ze Szczyrku do tej pory radzili sobie, regulując wszelkie opłaty oraz niezbędne inwestycje w obiekty z bieżących wpłat. Obecnie jednak ich konta bankowe świecą pustkami. Niektórym brakuje środków nie tylko na raty kredytowe czy bieżące rachunki, ale też na przeżycie.

- Głód i widmo bankructwa zaglądają ludziom w oczy. Niektórzy stoją na krawędzi wytrzymałości psychicznej. Banki nie chcą odraczać nam spłaty kredytów, w tym trzeba to podkreślić, są to też banki należące do Skarbu Państwa – mówi Bator w rozmowie z Money.pl.

W liście Bator prosi premiera o wskazanie źródeł, z których jednoznacznie wynika, że zarażenie covidem jest bardziej niebezpieczne na stokach górskich, hotelach, czy w restauracjach. Wyraża również niezadowolenie ze wspólnego terminu ferii w całej Polsce.

Wicepremier Jarosław Gowin na godzinę 13:00 w poniedziałek zapowiedział konferencję poświęconą właśnie biznesom w górach. Jak powiedział szef SIG, gdyby miał okazję, ,,podziękowałby" mu za to, czego dla przedsiębiorców nie zrobił.

- Jesteśmy pozostawieni sami sobie. Pomoc z tarczy wyklucza wiele działalności gospodarczych, a ci, którzy dostaną nawet te środki, nie pokryją z nich swoich długów. Miesięczny koszt utrzymania obiektu na 15-20 łóżek, to minimum 20-30 tys. zł – oblicza szybko Bator.

Szczyrk, fot. Wikipedia/ Krystyna W./ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Jako przykład podaje Niemcy, gdzie przedsiębiorcy otrzymali od rządu rekompensatę w wysokości 75 proc. dochodów z ubiegłego roku. Podobne działania podjęto również we Francji, Hiszpanii i Czechach. Przedsiębiorcy zapowiedzieli już, że jeżeli rząd przedłuży restrykcje, co jest bardzo prawdopodobne, będą zmuszeni do otwarcia swoich biznesów mimo grożących im kar. 

- Ludzie tu mają różną sytuację. Niektórzy mają jeszcze resztki oszczędności na koncie. Obawiają się, że jeśli dostaną teraz wysokie kary z sanepidu, nie będą mieli nawet na jedzenie. Inni są już tak biedni, że nie mają na kontach nic i jest im wszystko jedno, czy ich rząd dodatkowo ukaże – ocenia Bator.

Bator w liście do premiera napisał: Mam nadzieję na solidną i w miarę szybką odpowiedź, bo tu na dole, już wrze!. Prywatnie jednak nie jest jednak tak optymistycznie nastawiony i obawia się o przyszłość ludzi.

- Temu rządowi nie można już ufać. Każdy, kto prowadzi firmę w tym kraju, musi liczyć się z tym, że przez nieprzemyślane decyzje polityków z dnia na dzień może stracić dorobek swojego życia. Dziś jesteśmy to my, jutro innym przedsiębiorcom głód zajrzy w oczy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet, Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >